PROTUTENKOVSKI PROJEKTILI

Evo tko je još ovih dana 'izvisio' u poslu od pola milijarde dolara s Izraelcima

12.12.2018 u 21:39

Bionic
Reading

Da poslovanje s izraelskom vojnom industrijom može biti dvojbeno, pored slučaja sada već upitne hrvatske nabave zrakoplova F-16 Barak, svjedoči indijsko odbijanje potpisivanja ugovora o nabavi izraelskih protutenkovskih projektila koji su već drugi put zatajili tijekom testiranja

Izraelski poslovni dnevnik The Marker objavio je u nedjelju kako je indijsko ministarstvo obrane zatražilo reviziju ugovora o nabavi protutenkovskih projektila Spike, vrijednog pola milijarde dolara.

Riječ je o projektilima koje proizvodi državna tvrtka Rafael, a koji su se pokazali neučinkoviti u pustinjskim uvjetima. Indijski naručitelj je, naime, nakon dodatnih testiranja zaključio kako infracrveni nišanski sustav na protutenkovskim projektilima ne može podnijeti visoke temperature u pustinjskim uvjetima, kojima je indijska vojska podvrgnula naručeno oružje.

Nakon dodatnih neuspješnih ispitivanja indijsko ministarstvo obrane poručilo je kako raskida ugovor s tvrtkom Rafael i okreće se vlastitoj proizvodnji.

Kako piše indijski portal My Nation Indian, a prenose i izraelski mediji, New Delhi je već donio odluku da odustaje od posla s Izraelom te kako dovršava vlastiti program proizvodnje prijenosnog navođenog protutenkovskog bacača MP-ATGM. Prema navodima indijskog ministarstva obrane, projektil domaće proizvodnje trebao bi uskoro biti podvrgnut dodatnim ispitivanjima na terenu.

Iz indijskog ministarstva obrane su također poručili kako domaći proizvođač u ranije zadanom roku od tri godine može isporučiti jednak broj protutenkovskih raketnih bacača.

Posao oko nabave izraelskih protutenkovskih projektila započeo je 2014. godine, kada se tvrtka Rafael obvezala isporučiti 8000 raketa tipa Spike. Prema ugovoru, rakete su se trebale proizvoditi u Indiji pa su Izraelci u kolovozu prošle godine u suradnji s lokalnim partnerom, tvrtkom Kalyani Group, otvorili proizvodni pogon za bacače.

Indija se pak u studenom prošle godine povukla iz sporazuma u korist proizvodnje protutenkovske rakete, ali je u siječnju ove godine indijski premijer Narendra Modi, na nagovor izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, obnovio sporazum, gotovo prepolovivši narudžbu koja je kasnije propala zbog neučinkovitosti bacača.

Indija se, inače, posljednjih pet godina pokušava riješiti naoružanja sovjetskog i ruskog porijekla te se za pomoć obratila izraelskoj vojnoj industriji. Godišnji trgovinski promet između Jeruzalema i New Delhija iznosi oko pet milijardi dolara, a samo prošle godine sklopljen je ugovor dviju zemalja o kupoprodaji projektila srednjeg dometa, raketnih lansera i prateće tehnologije, vrijedan dvije milijarde dolara.