LEGENDARNI FILOZOF

Fukuyama Musku dao savjete za novo radno mjesto: Nije vam to Twitter

14.11.2024 u 20:48

Bionic
Reading

Američko-japanski politički filozof Francis Fukuyama, jedan od najpoznatijih intelektualaca današnjice koji se proslavio svojom idejom o 'kraju povijesti' uslijed pobjede liberalne demokracije nad totalitarističkim sustavima (i pritom se prevario), napisao je javno pismo Elonu Musku, kojem je Donald Trump povjerio vođenje novog ministarstva učinkovitosti

Fukuyama, koji je nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima u SAD-u proglasio kraj dosadašnjeg shvaćanja i prihvaćanja 'slobode društva', odnosno početak nove ere američke politike, a možda i svjetske, sad je u pismu Elonu Musku, objavljenom na portalu Persuasion, dao nekoliko savjeta kako da poveća učinkovitost vlade nakon što mu je novoizabrani predsjednik povjerio ulogu šefa Odjela za učinkovitost vlade.

'Vlada nije Twitter'

'Siguran sam da znate, rad u vladi prilično će se razlikovati od rada u privatnom sektoru. Glavna razlika je u tome što su ljudi u vladi jako ograničeni pravilima. Naprimjer, ne možete početi otpuštati ljude prvog dana, kao što ste to učinili na Twitteru.

Savezni zaposlenici pokriveni su nizom zaštitnih mjera koje je uspostavio Kongres. Trump ima plan eliminirati tu zaštitu vraćanjem izvršne naredbe iz svoje prve administracije za stvaranje kategorije 'Raspored F', koja bi dopustila predsjedniku da otpusti bilo kojeg radnika po želji. No takav će potez biti žestoko sudski osporavan i vjerojatno će proći mjeseci prije nego što se uklone zakonske prepreke za djelovanje', piše Fukuyama u pismu.

Deregulacija, ne otkazi

Kaže da za povećanje učinkovitosti u svakom slučaju nije nužno otpuštanje državnih birokrata i ukidanje agencija, već su rješenje deregulacije.

'Danas je zapravo jednak broj državnih službenika s punim radnim vremenom kao 1969., oko 2,3 milijuna…Deregulacija mora biti dio svakog plana da bi vlada bila učinkovitija. Postoje jasni ciljevi za deregulaciju, osobito u građevinskoj industriji — a to je nešto što već znate s obzirom na vaše iskustvo u izgradnji tvornica u SAD-u.

Elon Musk
  • Elon Musk
  • Elon Musk
  • Elon Musk
  • Elon Musk
  • Elon Musk
    +8
Elon Musk Izvor: EPA / Autor: SARAH YENESEL

Imamo previše pravila za izdavanje dozvola koja usporavaju ili u potpunosti sprječavaju infrastrukturne projekte, poput Nacionalnog zakona o zaštiti okoliša (NEPA), koji zahtijeva izjave o utjecaju na okoliš što se protežu na tisuće stranica i za njihovo pisanje su potrebne godine', piše Fukuyama.

'Štoviše, savezni i državni zakoni pozivaju na privatne parnice za provedbu zakona o zaštiti okoliša, što je i skupo i dugotrajno. Zbog toga je potrebno gotovo desetljeće da se dobiju odobrenja za offshore vjetroelektrane i godine da se izgrade dalekovodi za prijenos električne energije iz Teksasa u Kaliforniju.

Stoga će sve što možete učiniti da pojednostavite ovaj proces biti dobrodošlo. Ovo će biti jedna od najlakših pobjeda za novu upravu, ona koja će imati pozitivne učinke u područjima od pristupačnog stanovanja do prilagodbe klimi. (Trebali biste, međutim, shvatiti da se puno pretjerane regulacije događa na razinama pojedinih država, nad kojima nećete imati kontrolu. To je, naravno, razlog zbog kojeg ste preselili Teslu iz Kalifornije u Teksas)', nastavlja Fukuyama.

Proslava Trumpove pobjede
  • Proslava Trumpove pobjede
  • Proslava Trumpove pobjede
  • Proslava Trumpove pobjede
  • Proslava Trumpove pobjede
  • Proslava Trumpove pobjede
    +6
Proslava Trumpove pobjede Izvor: EPA / Autor: CAROLINE BREHMAN

Treba deregulirati i birokraciju

Kaže da do još jedne vrste deregulacije mora doći da bi vlast bila učinkovitija. Ljudi, dodaje, krive birokraciju za pretjeranu regulaciju privatnog sektora, ali sama birokracija je previše regulirana.

Smatra da Amerikanci nikada nisu vjerovali vladi te su tijekom desetljeća nagomilali brdo pravila kojih se birokrati moraju pridržavati. Primjer koji navodi su Savezni propisi o nabavi (FAR), a oni sadrže stotine stranica pravila kojih se državni službenici za nabavu moraju pridržavati prije nego što mogu nabaviti bilo što, od lovca F-35 do uredskog materijala.

Dodaje i da je zapošljavanje novih zaposlenika također izuzetno teško. 'Moji studenti često moraju čekati mjesecima prije nego što dobiju razgovor za posao za otvoreno radno mjesto u saveznoj vladi. Štoviše, postoji mnogo zahtjeva DEI-a koji ne nagrađuju nužno zasluge, pravila za koja sam siguran da bi ih Trumpova administracija rado poništila', smatra Fukuyama, inače predavač na Sveučilištu Stanford.

'Mnogi konzervativci vjeruju da vladini birokrati imaju prevelike diskrecijske ovlasti i koriste je za provođenje liberalne agende, čime izmiču demokratskoj kontroli. To se događa u nekim slučajevima.

No prava je istina potpuna suprotnost. Birokrati troše previše vremena pridržavajući se stotina pravila koja je odredio Kongres, umjesto da koriste svoju neovisnu prosudbu za donošenje odluka koje vode dobrim rezultatima za građane. Treba ih osloboditi tih ograničenja. Njihovu izvedbu treba procjenjivati ​​prema ishodima koje postižu, a ne prema tome koliko su skloni riziku.

SpaceX i Starlink
  • SpaceX i Starlink
  • SpaceX i Starlink
  • SpaceX i Starlink
  • SpaceX i Starlink
  • SpaceX i Starlink
    +3
SpaceX i Starlink Izvor: Profimedia / Autor: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Nema jednostavnih poteza

Tako, naravno, funkcioniraju Silicijska dolina i privatni sektor', objasnio je Fukuyama. Preporučio je Musku i da poradi na tome da mladim ljudima (koji su upućeni u tehnologiju, za razliku od starijih) rad u vladi postane privlačan.

'Prosječna dob birokrata u SAD-u je 47 godina, a samo sedam posto ih je mlađe od 30. U doba umjetne inteligencije mlađi su radnici izuzetno potrebni u vladi', kaže Fukuyama, dodavši da ju je nemoguće učiniti učinkovitom dok se to ne promijeni.

'Nikada nećete moći voditi vladu na način na koji vodite svoje tvrtke. No možete učiniti mnogo kako biste je učinili učinkovitijom. Trik je u izbjegavanju jednostavnih poteza poput masovnih otkaza i zatvaranja cijelih agencija. Sjećate se kako je Trumpov čovjek Rick Perry želio zatvoriti Ministarstvo energetike, ne shvaćajući da je jedna od njegovih najvažnijih funkcija vođenje sustava nacionalnih laboratorija, a koji su, između ostalog, bili odgovorni za istraživanje nuklearnog oružja i energetike', kaže.

'Moramo smanjiti državnu regulaciju mnogih dijelova privatnog sektora. Ali također moramo deregulirati samu vladu i omogućiti onima koji rade za nju da stvarno rade svoj posao. Ako Donald Trump želi pomoći američkom narodu, ne mora vidjeti vladu kao neprijatelja kojeg treba demontirati, već kao učinkovito i doista neophodno sredstvo za pomoć građanima', zaključuje Fukuyama.