Gong je tijekom izborne kampanje upozorio DIP i Etičko povjerenstvo na neregularnosti, a sada na nekoliko primjera donose kako su reagirali na određene situacije. Više puta, upozorava Gong, propustili su reagirati i eksplicitno prozvati vladajuću stranku za prijavljene nepravilnostii
Nekoliko fact checking medija utvrdilo je da je HDZ dijelio snimke i netočnu i obmanjujuću tvrdnju, koju su prenijeli i neki mediji, da predsjednik Zoran Milanović prijeti kako će otimati djecu. Članci su potom dijeljeni na Facebooku bez da su dali ikakav kontekst izjavama predsjednika, uz naslove poput: 'Stravična prijetnja Zorana Milanovića', navodi Gong, dodajući da su slučaj prijavili Etičkom povjerenstvu koje u svojem priopćenju uopće nije navelo koji je sadržaj navedenih prijava, čime je javnost ostala uskraćena za informaciju da je HDZ u kampanji lažno optužio predsjednika MIlanovića da prijeti otimanjem djece.
'Umjesto da jasno osudi korištenje lažnih vijesti od strane vladajuće stranke, Etičko povjerenstvo je samo pozvalo sve izborne sudionike da predizborno nadmetanje vode argumentirano, a medijima da ne prenose sadržaj koji je u suprotnosti s vrijednostima Izbornog etičkog kodeksa. Tek u svojim priopćenjima nakon 10. travnja, Etičko povjerenstvo je počelo objavljivati i sadržaj prijava.
S druge strane, Domovinskom pokretu je zbog plakata 'za jedne je Vukovar oslobođen, a za druge je pao', upozorenjem naređeno da ga bez odgode ukloni zbog iznošenja laži i insinuacija o političkim suparnicima u odnosu na predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića i HDZ-a, što je, kako ističu, protivno točkama Izbornog etičkog kodeksa. HDZ-ov sporni video Zorana Milanovića je, pak, još uvijek dostupan na njihovim društvenim mrežama.
Javni resursi u izbornoj promidžbi
Nadalje, Gong je upozorio DIP da se članovi Vlade u svojim porukama kojima, izravno ili neizravno, pozivaju na davanje podrške vladajućoj stranci, koriste sredstvima iz EU fondova kako bi najavili gradnju određenih objekata ili jednostavno da prikažu korištenje takvih sredstava kao uspjeh Vlade, kao i da koriste javne službe u tu svrhu. Time oporbene stranke stavljaju u nepovoljniji položaj budući da po samoj svojoj funkciji nemaju pristup takvim sredstvima.
Primjeri za to jesu najava izgradnje veteranskog centra u Krapini koja je financirana iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, što su sredstva Europske unije, na službenoj Facebook stranici premijera Plenkovića te korištenje hrvatske policije od strane ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića.
U svojem odgovoru, DIP je naveo da 'isticanje stranačke pripadnosti i stranačkih aktivnosti (primjerice određenih provedenih ili planiranih projekata financiranih sredstvima Europske unije) odnosno iznošenje osobnog stava o postupanjima državnih odnosno javnih tijela na pojedinačnim profilima javnih osoba na društvenim mrežama nije zabranjeno izbornim zakonom, naročito u vrijeme izvan izborne promidžbe'. Nadalje, ističu da 'osobe odnosno dužnosnici mogu i u vrijeme izborne promidžbe i dalje obavljati njihove redovite aktivnosti koje proizlaze iz zakonom utvrđenog djelokruga tijela u kojima obnašaju dužnost, no iste se ne smiju koristiti u svrhu izborne promidžbe'.
Dakle, državni dužnosnici slobodno mogu koristiti javna sredstva kao svoje uspjehe, dokle god to čine na svojim privatnim profilima, smatra DIP, ocjenjuje Gong. To je suprotno DIP-ovoj praksi iz 2019. kada su na Gongovu prijavu upozorili Kolindu Grabar Kitarović da korištenje vojske u kampanji nije dopušteno, pa je HDZ-ova kandidatkinja morala ukloniti sporne fotografije.
Mostarski HDZ nudio pomoć u registraciji za izbore
Gradski odbor HDZ BiH Mostar pozivao je birače da se u njihovim prostorijama registriraju za glasanje u BiH. Taj postupak može provoditi isključivo diplomatsko-konzularno predstavništvo, nikako stranačka organizacija jer tako ima uvid tko je podnio zahtjev, kao i u osobne podatke prijavljenih biračica i birača, napominje Gong. Osim toga, ured GO HDZ-a i konzulat u Mostaru udaljeni su samo 850 metara, čime se ovakav poziv ne može pravdati željom da se olakša i pomogne biračima, stoga je i to Gong prijavio DIP-u.
DIP to smatra činom 'logističke potpore' i ne pravi razliku između konzulata i političkih stranaka, pri tom ignorirajući da se ne radi samo o pozivu za registriranje, nego i o pomoći u njihovim prostorijama. Takvo obrazloženje smatramo ozbiljnim propustom da se upozori na moguću manipulaciju voljom birača.
Ovakvi postupci, navodi Gong, dovode u pitanje i jednakost političke utakmice, jer oni kojima je 'pružena logistička podrška' mogu potencijalno biti upućeni na glasanje za opciju koja im je tu podršku pružila. DIP-u je ta dimenzija ovakve pomoći očigledno promaknula.
Možemo - sporan planer za glasanje
Gong je u DIP-u prijavio i Možemo, zbog 'planera za glasanje' koji je nudio opciju da se onaj tko ga ispunjava obveže da će glasovati za Možemo. U obrascu se još obvezno tražilo da se navede kada će i gdje glasati, e-mail adresa te koga će još pozvati na glasanje. Popunjavanje ovih podataka koji mogu dovesti do njihove identifikacije na dan parlamentarnih izbora, otvara prostor za utjecaj stranke na slobodnu volju birača, smatra Gong.
U odgovoru DIP-a stajalo je da Možemo mora izmijeniti obrazac u dijelu obveznog glasanja, što su odmah i učinili. Što se tiče dijela obrasca koji se odnosi na politiku privatnosti trećih osoba čiji se podaci mogu unijeti od strane osoba koja ispunjava obrazac, zatražili su mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka, u koji nemamo uvid.
Plenković i donošenje listića u kuće
Nakon što je Nacional objavio snimku u kojoj premijer Plenković poziva članove HDZ-a da nose izborne listiće u kuće starijim biračima, čime se narušava regularnost izbornog procesa, i taj smo slučaj prijavili DIP-u.
Postoji točno utvrđena procedura kako stariji birači mogu zatražiti dolazak biračkog odbora radi glasanja od kuće. Stariji birači i biračice trebaju unaprijed kontaktirati izborno povjerenstvo ili se na birački dan, najbolje ujutro javiti biračkom odboru, koje je sastavljeno od članova više stranaka. Niti jedna stranka, pa tako ni HDZ ne bi smio imati ekskluzivno pravo nošenja glasačkih listića nekome izvan biračkog mjesta. O listićima brine višestranački birački odbor, a procedura je jasno propisana.
DIP u svojem odgovoru nije htio ulaziti u procjenu stvara li ovakav način motivacije birača ujedno i opasnost za njihovu slobodnu biračku volju, već su Gongovce samo uputili na upite o glasanju birača od kuće.
O javnom nastupu premijera Plenkovića u Mostaru na dan izborne šutnje u Hrvatskoj, kao i o neovlaštenom postupanju HDZ-ovca Dubravka Šimenca na glasačkom mjestu možete pročitati ovdje.