Poplavljena Hrvatska Kostajnica,Petrinja,Mostanje,Kumrovec
Izvor: Pixsell / Autor: Matija Topolovec/PIXSELL
Poplavljena Hrvatska Kostajnica,Petrinja,Mostanje,Kumrovec
Izvor: Pixsell / Autor: Matija Topolovec/PIXSELL
HRVATSKA POD VODOM
Nakon što je vrhunac vodnog vala prošao Karlovcem opasnost od visokog vodostaja Kupe seli se na područje Siska, ali s podivljalim vodostajima bore se i na požeškom području u Kostajnici i drugim dijelovima Hrvatske. Zbog velike količine padalina i poplava rano jutros je za područje najveće međimurske općine Nedelišće proglašena opća opasnost
Pažnja se sada seli na šire sisačko područje, posebno kod Žažine i Letovanića gdje će se susresti vodni valovi Save i Kupe pa su na to područje upućene dodatne snage hrvatske vojske.
Ukupno 700 pripadnika Oružanih snaga RH angažirano je u poplavama, njih 450 u Sisačko-moslavačkoj županiji, 150 u Karlovačkoj i 100 u Požeško-slavonskoj županiji. Na terenu pomažu lokalnom stanovništvu u borbi protiv poplava, s ukupno 12 čamaca, 6 u Karlovačkoj županiji, gdje u evakuaciji pomaže i amfibija, te 6 čamaca u Požeško-slavonskoj županiji.
Vojska je upućena na teren, u poplavom ugrožena područja triju županija, temeljem odluke ministra obrane Ante Kotromanovića i zahtjeva Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS). 100 vojnika pomaže na području oko Pleternice gdje je rijeka Orljava poplavila 70 tak kuća.
Sinoć je nevrijeme s tučom poharalo područje Lipika, a rijeka Ilova izlila se kod Banove Jaruge gdje se zečjim nasipima brane kuće. Od vodostaja Une strepe u Hrvatskoj Kostajnici i to zbog od vodostaja u BiH, a upravo je zbog nabujale rijeke Sane izvanredno stanje proglašeno u Prijedoru.
Ravnatelj Džavne uprave za zaštitu i spašavanje Jadranko Perinić rekao je da se od vremenske nepogode teško obraniti, posebno kada su u pitanju bujične poplave i ekstremne količine padaline, te je pojasnio da su opasne količine kiša od 50, 60 ili 70 litara po četvornom metro, a sada se mjestimično u 24 sata, kako je rekao,'istrese' na tlo 240 litara kiše, od čega se teško obraniti.
'Zadnji puta je veliki vodni val ovdje bio 1955. godine, ali 60 cm niži', kazao je Perinić. Na području Sisačko-moslavačke županije očekuju se čak dva vodena vala - jedan stiže Kupom, drugi Savom. Vojska također pomaže u gradnji nasipa. Ljudi pokušavaju spasiti imovinu.
Sava iz smjera Zagreba i Kupa iz smjera Karlovca donose vodene valove. Problem su i rijeke Glina, Una i Odra koje prijete Lonjskom i Odranskom polju. Kritične su točke Petrinja, Letovanić, Žažina i Staro Pračno. Izvanredno stanje je u Hrvatskoj Kostajnici gdje je rijeka Una došla do naselja i ugrožava kuće.
'Pomozite nam, zaboravili su nas!'
'Gradac je zaboravljen', kažu jutros za Radio Mrežnicu tamošnji mještani. Odsječeni smo od svijeta, Kupa nam je u kućama, priča gospođa koja moli i apelira za pomoć.
'Sve su kuće odsječene, ne možemo van, sve je pod vodom. Vojska mi je jučer jedva bacila par vreća, svi idu za Donje Mekušje, nitko ne spominje Gradac. Od Selca mi smo odsječeni. Grozno nam je. Svi uz Kupu smo odsječeni. Ne možemo doći ni jedni do drugih. Da bi došli k meni morate imati velike čizme, a cestom ide čamac. Onda znate kako je, meni je Kupa spojena 'pravo' u dvorište', kaže gospođa.
'Pomozite nam kako god znate, svinje su nam otpeljali jučer u selo, kokoši su mi u vodi, no mi smo odsječeni', vapaj je za pomoć s Gradca.
U Nedelišću proglašena opća opasnost
Zbog velike količine padalina i poplava rano jutros je za područje najveće međimurske općine Nedelišće proglašena opća opasnost. Sirene su na uzbunu zvonile u 5,30 sati, a kako je rekao načelnik općine Darko Dania, najkritičnije je u naseljima Črečan i Macinec, gdje se voda prelila iz potoka Zelina i poplavila cijelo središte mjesta.
Problemi su i u Trnovcu gdje se izlila Trnava, a grade se zečji nasipi kako bi se zaustavilo daljnje nadiranje vode. Bujica je odnijela dio pruge na samoj granici sa Slovenijom, pa je do daljnjega zatvoren međunarodni željeznički promet između Macinca i Središća ob Dravi u Sloveniji.
Prema podacima klimatološke stanice Nedelišće, u protekla 24 sata palo je 95 litara kiše po četvornom metru, dok je u posljednja tri dana ukupno palo 160 litara. Kritično je i u ostatku Međimurja, a čak 85 posto županije suočava se s problemima. Vatrogasci su tijekom noći imali 100 intervencija, većinom ispumpavanja vode iz podruma.
Na rijeci Muri na snazi su izvanredne mjere obrane od obrane. Mura u Murskom Središću u 12 sati je dosegla 436 centimetra, a u 8 sati je bilo izmjereno 419. Vodostaj i dalje raste, a očekuje se dolazak vodenog vala iz Slovenije.
Do daljenjega je zatvoren malogranični granični prijelaz sa Slovenijom Sveti Martin na Muri - Hotiza. Za rijeku Dravu od granice sa Slovenijom do varaždinskog mosta na snazi su redovne mjere obrane od poplave.