visoke vrijednosti pm2,5

Građani, oprez! Kvaliteta zraka u Zagrebu ovih dana je vrlo loša

09.11.2024 u 13:03

Bionic
Reading

Onečišćenje zraka u Zagrebu ovih dana doseglo je kritičnu razinu. Kvaliteta zraka u većem dijelu metropole je vrlo loša, a isti problem imaju Osijek, Sisak i Slavonski Brod

Vrijeme je u Zagrebu ovih dana maglovito, no magla ne uzrokuje onečišćenje zraka, nego do nje dolazi u sličnim uvjetima koji su pogodni i za taloženje onečišćujućih tvari, objasnio je meterolog Dnevnika Nove TV Darijo Brzoja.

Građani se žale na otežano disanje i nesnosni smrad, a uz Zagreb, ugrožen je i veći dio kontinentalne Hrvatske, posebice Slavonski Brod.

Vrijednosti smrtonosnih čestica puno veće od dozvoljenih

Prema smjernicama koje još uvijek vrijede u Hrvatskoj, kad su vrijednosti PM čestica povišene (PM10 više od 50 µg/m3 i PM2,5 više od 25 µg/m3) svakako je preporuka skratiti vrijeme boravka na otvorenom i to posebno za osjetljive skupine građana.

Pri koncentracijama PM10 višima od 150 µg/m3 ili PM2,5 višima od 75 µg/m3 bi pak osjetljive skupine građana trebale izbjegavati boravak na otvorenom.

Razine finih lebdećih čestica, koje predstavljaju najveći rizik za zdravlje jer izravno ulaze u pluća – PM2,5 su u noći sa srijede na četvrtka na mjernoj postaji Zagreb 1 bile 90 µg/m3, što je višestruko veća vrijednost od dozvoljene. Srednja vrijednost od utorka bila je oko 50 µg/m3, a i jutros su njezine vrijednosti iznad 50.

S druge strane, maksimalna razina krutih lebdećih čestica PM10 u posljednjih nekoliko dana bila je 120 µg/m3, dok je njihova prosječna vrijednost bila oko 65 µg/m3, a otprilike tolika koncentracija zabilježena je i jutros. Jučerašnji maksimum bio je pak iznad 80. Dakle, prema sadašnjem stanju i standardima bilo bi poželjno skratiti vrijeme boravka na otvorenom.

Novi europski standardi

Vijeće EU-a je prije nepunih mjesec dana službeno donijelo direktivu kojom se utvrđuju ažurirani standardi kvalitete zraka u cijelom EU-u.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporuča godišnju granicu koncentracije tih finih lebdećih čestica od 5µg/m3, dok je na području EU-a granica dosad bila 25 µg/m3 za PM2,5, te 50 µg/m3 za PM10.

No prema novoj Direktivi, granična vrijednost sitnih lebdećih čestice koje su odgovorne za najveći broj slučajeva rane smrti u Europi, smanjit će se s 25 µg/m³ na 10 µg/m³ (smjernica SZO-a predviđa 5 µg/m³). Kad bismo već sad primijenili novu EU Direktivu, vjerojatno bi se i ovih dana digla puno veća uzbuna zbog visoke koncentracije opasnih čestica u Zagrebu i nekim drugim mjestima kontinentalne Hrvatske.

Glavni uzrok viših koncentracija lebdećih čestica u hladnijem dijelu godine u ovom dijelu Europe (jug-jugoistok) su kućna ložišta tj. izgaranje nekvalitetnih krutih goriva kao što su ugljen i drvo.

Gusta mreža prometnica i mala kućna ložišta na području Grada Zagreba značajni su izvori emisija u zrak i snažno utječu na razinu gradskog pozadinskog onečišćenja. Na onečišćenje zraka utječu i lokalni uvjeti kao što je konfiguracija terena, geometrijske karakteristike ulica, ali i vremenski uvjeti (kad ima vjetra, onečišćenje je manje).