Saborski zastupnik SDP-a Branko Grčić u četvrtak je ocijenio da Vlada želi držati punu kontrolu kod donošenja odluka, pa čak i kada to financijski ne ide u korist državnog proračuna jer nije pristala na zahtjev učitelja težak 400 milijuna kuna, ali je napravila novi trošak veći od dvije milijarde
'Vrlo jasna situacija - Vlada želi apsolutno držati punu kontrolu u smislu donošenja odluke, pa čak i kada financijski to ne ide u korist državnog proračuna, održavanja deficita i smanjenja javnog duga', rekao je Grčić, komentirajući situaciju oko zahtjeva sindikata o povećanju koeficijenta i Vladina prijedloga proračuna.
Vlada, tvrdi, očigledno ima princip poslati poruku da su oni ti koji odlučuju i da sve izvan toga nije prihvatljivo. Istaknuo je i da Vlada ima sreću što živimo u vremenu gospodarskog rasta, iako rast od 2,5 posto po njemu nije dovoljan, jer je SDP-ova Vlada takav postotak ostavila na kraju mandata 2015. godine. Međutim, kada se doda stopa inflacije, rast je veći i to ide Vladi na ruku, rekao je Grčić.
'Vlada može vrlo lagodno voditi fiskalnu politiku, a da istovremeno smanji deficit, smanjuje javni dug, no postavlja se pitanje - zašto je onda problem 400 milijuna kuna? Je li to neka politička igra, bildanje mišića, taština', upitao je.
Što se tiče poreznih mjera, odnosno četiri kruga poreznog rasterećenja, rekao je da ukupno porezno opterećenje 'nije ni kune manje'. 'Četiri kruga poreznog rasterećenja, a zapravo porezno opterećenje mjereno udjelom poreza u BDP-u zapravo je ili na istoj razini ili neznatno raste. Kakvo je to porezno rasterećenje', ocijenio je Grčić.
Pred novom Vladom slijede ozbiljne reforme javnog sektora, koji je jedan od najvećih u Europi, dodao je, u kojem će se morati pozabaviti dodatnim stvarnim poreznim rasterećenjem i građana i gospodarstva, u korist rasta životnog standarda i veće konkurentnosti.
Što se tiče podizanja minimalca i rasprava što je čija Vlada napravila po tom pitanju, istaknuo je da nedostaje "stvar" da je prijašnja HDZ-ova Vlada SDP-ovoj u četiri godine "ostavila" dug veći za 100 milijardi kuna i pad BDP-a za 12 posto.
'Preuzeli smo državu u totalnom neredu i taj nered je trebalo dovoditi u red. Mi smo naš mandat završili s oko 70 milijardi novog duga, ali s gospodarskim rastom, a ne padom. Ova Vlada vrlo neambiciozno prognozira da će iduće godine rast u Hrvatskoj biti 2,5 posto. Što je onda stvarni učinak i doprinos ove Vlade u četiri godine', poručio je Grčić.
U teškoj krizi nisu imali temelja opteretiti poduzetnike da plaćaju veće plaće, rekao je, dodavši da se s gospodarskim rastom stvaraju uvjeti da se puno toga napravi po pitanju plaća.