Novi talijanski premijer Enrico Letta i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso izjavili su u četvrtak u Bruxellesu da europski čelnici na svom summitu u lipnju trebaju građanima uputiti snažne signale, u prvom redu u borbi protiv nezaposlenosti mladih
'Tražit ćemo da se nezaposlenost mladih postavi kao najvažnije pitanje i to treba biti glavna poruka sa sastanka Europskog vijeća u lipnju. Nezaposlenost mladih noćna je mora za Italiju i EU', rekao je Letta nakon sastanka s predsjednikom Europske komisije.
Posjetom Bruxellesu, Letta završava svoju prvu inozemnu turneju na koju je krenuo čim je izabran u talijanskom parlamentu. U utorak je posjetio Berlin i razgovarao s kancelarkom Angelom Merkel, u srijedu je u Parizu razgovarao s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom, a u srijedu navečer i u četvrtak ujutro s predsjednikom Europskog vijeća Hermanom Van Rompuyom i predsjednikom Komisije Barrosom.
Barroso je istaknuo da EU više ne može čekati i da je potrebno 'hitno donijeti ambiciozne mjere za borbu protiv nezaposlenosti mladih'.
Letta je na svojoj prvoj turneji tražio podršku za mjere za pokretanje gospodarskog rasta.
'Premijer Letta i ja dijelimo stajalište da EU i njezine zemlje članice moraju hitno provesti mjere za rast i zapošljavanje, koje su neophodne. Obojica smo također čvrsto uvjereni da se trajni rast i konkurentnost mogu graditi jedino na podlozi zdravih javnih financija. Svaki euro uložen u vraćanje duga jest euro izgubljen za investicije, za zapošljavanje mladih, za investicije u obrazovanje i istraživanje i u poduzetništvo. Zato moramo nastaviti s politikom zdravih javnih financija, moramo provesti strukturne reforme i moramo imati mjere za poticanje rasta, ponajviše kako bismo pokušali riješiti hitno i dramatično pitanje nezaposlenosti, posebice nezaposlenosti mladih', rekao je Barroso.
Barroso je izjavio da s premijerom Lettom dijeli 'ambicioznu viziju europske budućnosti, federalne budućnosti, Europske unije kao političke unije koja će građanima omogućiti da se suoče s izazovima 21. stoljeća'.
Barroso je pohvalio Lettinu predanost Europskoj uniji, ističući da je izbor nove talijanske vlade nakon duga dva mjeseca donio stabilnost.
'Politička stabilnost se vratila u Italiju: od novog parlamenta, predsjednika republike koji je ponovno izabran i nove vlade koja ima široku potporu parlamentarnih stranaka. Mislim da je stabilnost iznimno važna, jer je ona temeljni preduvjet za donošenje i provedbu političkih odluka, koje će pomoći zemlji da izađe iz krize', rekao je Barroso, dodajući da sanacija proračunskih deficita nije u proturječju sa strukturnim reformama i ciljanim investicijama.
Letta se zauzeo za provedbu odluka koje su već donesene, u prvom redu o uspostavi bankovne unije.
Čelnici EU-a u prosincu prošle godine dogovorili su uspostavu jedinstvenog nadzornog mehanizma za europske banke, što je prvi korak u uspostavi bankovne unije. Taj mehanizam bi trebao početi s radom u ožujku 2014. godine. Druga i treća etapa su uspostava mehanizma za gašenje propalih banaka i zajednička shema za osiguranje bankovnih depozita. Sada se najviše zapinje na pitanju zajedničkih jamstava za bankovne depozite jer Njemačka oklijeva, a kako se čini, čeka da prođu parlamentarni izbori u rujnu ove godine.