svađa novinarskih udruga

HND: HNiP poziva institucije koje je rušio u pohodu na Vijeće za elektroničke medije

09.03.2020 u 13:31

Bionic
Reading

HNiP čiji su članovi u pohodu na Vijeće za elektroničke medije rušili institucije sada te iste institucije poziva da ne podliježu pritiscima, poručeno je u ponedjeljak iz HND koji je reagirao na priopćenje HNiP-a o pismu Europske federacije novinara hrvatskim vlastima zbog sudskog spora protiv HND-a.

Radi javnosti kojoj se u dijelu medija uporno servira teza o ikakvoj relevantnosti udruge nazvane Hrvatski novinari i publicisti (HNiP), Hrvatsko novinarsko društvo (HND) dužno je reagirati na priopćenje te udruge koje, tvrde, vrvi činjenično netočnim navodima i insinuacijama.

HNiP je 6. ožujka 2020. reagirao na pismo Europske federacije novinara hrvatskim vlastima, a u vezi sa sudskim sporom koji se vodi protiv HND-a, poručivši kako su "uvijek bili i bit će protiv raznoraznih aktivističkih pritisaka". Hrvatske su institucije pritom hrabro pozvali da im ne podliježu te da poštuju sudske odluke, stoji u priopćenju HND-a.

Ironija, apsurd i licemjerje tog poziva, kažu u HND-u, očituju se u tome što ga šalju isti oni koji su aktivno sudjelovali u sramotnom napadu na jednu instituciju, točnije u hajci na Vijeće za elektroničke medije u siječnju 2016. godine, nakon što je VEM odlučio televiziji Z1 zbog govora mržnje u eteru na nekoliko dana oduzeti koncesiju.   

HNiP  ne vlada činjenicama

HNiP u svom priopćenju uobičajeno notorno ne vlada činjenicama. U svom dubokom nerazumijevanju biti HND-ova sudskog spora, kao i tijeka poduzetih pravnih radnji, navode kako je HND izgubio svoju imovinu što, međutim, nije slučaj jer sudski procesi još traju, ističu iz HND-a.

Podsjećaju kako je HND nakon više od 25 godina dugog sudskog spora i dvije pravomoćne presude zatražio obnovu postupka, i to zbog krivotvorina, na temelju kojih je presuda donesena. Potraživanja vlasnika davno izbrisane tvrtke U.T.T. Europa 92 u visini od gotovo 2,5 milijuna kuna temelje se, naime, na nevjerodostojnim računima. Zbog toga je, među ostalim, u kaznenom postupku protiv jednog od suvlasnika ugašene tvrtke donesena osuđujuća nepravomoćna presuda, napominju u priopćenju.

HND, baš kao i u brojnim slučajevima u kojima brani pravo javnosti i građana da znaju, ima pravo i dužnost u zaštiti svoje imovine upozoriti ne samo na dugotrajnost sudskog spora, nego i na utvrđene malverzacije, zbog kojih je podnio zahtjev za obnovom postupka. Sve je to ozbiljno ugrozilo daljnji rad HND-a i na te je činjenice reagirala Europska federacija novinara.    

HNiP ima malo veze s novinarstvom i profesionalizmom

Novinarstvo i profesionalizam na koje se HNiP poziva iako s njima ima malo veze, zahtijevali bi da prije objave ovakvog pamfleta, a činjenica radi, barem pokušaju razumjeti o čemu je u slučaju otimačine HND-ove imovine uopće riječ, poručuju iz HND-a.

Zanimljivim drže da HNiP nikada nije reagirao na gušenje i ograničavanje medijskih sloboda ili pak na napade, prijetnje i tužbe protiv novinara. Što je i očekivano ako se prisjetimo da su članovi te udruge, osnovane u osvit poznatog pohoda na javne institucije i pozicije, u medijima prigodno nazvanoga "Konjićev skok", poznati isključivo po vulgarnim napadima i progonu neistomišljenika, najčešće profesionalnih novinara, ističu iz HND-a.

Napominju i kako su se istaknuti članovi iste udruge međusobno javno teško optuživali za ozbiljne financijske malverzacije sredstvima udruge i kršenje statuta. Jasno je onda zašto isti ti nisu u stanju osuditi slične modele otimačine imovine, poručuju iz HND-a te dodaju da aktivizam, dakle, ali onaj koji je uvijek na strani interesnih grupa i jačega, i kojem nije cilj zaštita struke, stanuje u HNIP-u.

Zbog svega navedenoga, a posebno zbog onih koji HNiP-u, odnosno skupini neutvrđenog broja članova, sustavno pokušavaju osigurati javnu vidljivost i relevantnost, treba ponoviti kako njihovi stvarni ciljevi, kao i javno djelovanje, nemaju nikakve veze s novinarstvom, ali imaju s osobnim interesima i jeftinom propagandom, za nečiji račun; stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.

EFJ je, naime, 5. ožujka uputila apel hrvatskim vlastima u kojem izražava zabrinutost zbog ishoda sudskog spora koji se protiv Hrvatskog novinarskog društva (HND) vodio više od 25 godina, izvijestio je HND. EFJ navodi kako mu je poznato da sudski postupak između stečajne mase tvrtke UTT Europa 92 i HND-a traje već više od 25 godina te da je ta tvrtka tužila HND 1993. tražeći odštetu za investiciju u unajmljeni prostor u Novinarskom domu u Zagrebu, a s kojom se stalo već u početnoj fazi.