Pucanj Gričkog topa označit će danas i početak svjedočenja odbjeglog premijera Ive Sanadera pred Istražnim povjerenstvom za privatizaciju Ine u Saboru. Doduše, bez izravnog prijenosa i bez suvislog objašnjenja za takvu odluku
Javnost ipak ne bi trebala biti uskraćena za sve što izusti HDZ-ov izbrisani vođa. Osim, dakako, najzanimljivijeg dijela - ugovora o plinskom biznisu Vlade i MOL-a, jer s toga Vlada i dalje ne želi skinuti oznaku tajnosti.
Povjerenstvo je Sanaderu triput slalo pozivnicu i nakon što je jučer u Sabor stigla željno čekana povratnica iz pošte, kojom je potvrđeno da je primio poziv, on bi danas kao sedmi svjedok konačno trebao sjesti pred članove Povjerenstva i odgovarati na njihova pitanja o privatizaciji Ine.
Ključno je pritom zašto je došlo do promjena u glavnom ugovoru prilikom privatizacije Ine iz 2003, a tu su i nerazjašnjene okolnosti vezane uz plinski biznis.
Odgovore na to prethodno su pred Povjerenstvom sricali bivši predsjednik Nadzornog odbora Ine, SDP-ovac Slavko Linić, bivši ministar gospodarstva u početku privatizacije Ine Ljubo Jurčić te bivši predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević, a oni su svjedočili o prodaji 25 posto plus jedne dionice Ine mađarskom MOL-u 2003. godine.
Svjedoci su bili i potpredsjednik Vlade i aktualni šef Nadzornog odbora Ine Ivan Šuker, bivši potpredsjednik Vlade i bivši šef NO-a Ine Damir Polančec te aktualni predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott, koji su svjedočili o okolnostima preostalog dijela privatizacije od 2003. do 2009, odnosno izmjenama dioničarskog ugovora i izdvajanju plinskog poslovanja.
Najviše su odjeka imala kontradiktorna svjedočenja Polančeca i Šukera. Prvi je za odgovornost prozvao stranački vrh i uži kabinet Vlade, dok je Šuker tvrdio suprotno i pritom čak uspio izjaviti da baš i ne čita ono što potpisuje.
Šuker je tvrdio da je glavnu riječ u pregovorima o izmjeni dioničkog ugovora vodio tadašnji ministar Polančec: 'Pitajte Polančeca, on je vodio taj postupak!', nekoliko puta je Šuker izbjegao konkretno odgovoriti na pitanja članova Povjerenstva.
Doduše, Šuker je tada objašnjavao i pravilnik, prema kojemu ništa bez predsjednika Vlade, dakle, tada Ive Sanadera nije moglo i ne može doći na sjednicu Vlade, pa tako ni novi ugovor Vlade i MOL-a.Međutim, Šukeru, koji je samo nekoliko minuta prije tvrdio da nije sudjelovao u pregovorima oko izmjene ugovora s MOL-om te da je vidio ugovor nekoliko minuta prije glasanja na Vladi, brzo je uzvratio Polančec: 'Što se tiče spriječenosti Šukera, bio sam u Vladi i znam - u slučaju spriječenosti, primjerice, na Koordinaciju za gospodarstvo dolazio bi državni tajnik, a Šuker nije bio ni na jednoj Koordinaciji, pa ni na Povjerenstvu za izmjenu ugovora. Po nalogu premijera Ive Sanadera, pregovori su se nastavili, i ja sam to koordinirao, ali nisam bio jedini član Vlade koji je znao o čemu se radi. Ja sam izvješćivao Sanadera i više puta držao vrlo detaljne i jasne prezentacije na predsjedništvu HDZ-a, gdje su bili svi ministri i članovi Vlade. Dobivao sam vrlo jasan politički okvir za pregovore i nijednom nisam iskočio iz njega'.
Hoće li i na čiju stranu danas stati Sanader ili će izbaciti neko novo ime kao mogućeg svjedoka, poput već od Polančeca prozivane Jadranke Kosor, samo je dio pitanja na koja javnost čeka odgovore od Sanadera kao posljednjeg svjedoka. U međuvremenu, Polančecov odvjetnik Anto Nobilo naznačio je da će Sanader krenuti smjerom njegovog klijenta.
Nakon Sanaderovog svjedočenja, ako ne bude dodatnih poziva za Kosor ili nekog drugog, Povjerenstvo bi trebalo raspravljati o izvješću koje je dužno uputiti Saboru do 23. listopada, kada i prema zakonu mora završiti svoj šestomjesečni rad.
>>> Svjedočenje bivšeg premijera Sanadera pred istražnim povjerenstvom pratite uživo na tportalu od podneva