Padom vlade Tihomira Oreškovića do daljnjega će biti zaustavljeno kadroviranje u hrvatskoj diplomaciji iako predsjednica RH u posljednji tren pokušava progurati smjenu veleposlanika u SAD-u Joška Pare. Osim problema s veleposlanikom u SAD-u, Hrvatska već dulje vrijeme nema veleposlanika u Moskvi, ali ni u iznimno geopolitički značajnim i Hrvatskoj iznimno važnim partnerskim zemljama Turskoj i Izraelu te mnogoljudnoj Indiji
Predsjednica je Paru vratila na konzultacije u Hrvatsku jer je nezadovoljna njegovim radom. Paro je čovjek Ive Josipovića i kao takav nije bio po volji novoj vladajućoj garnituri koja je smatrala da joj nije odan. Također Paro je okarakteriziran glavnim krivcem za blamažu koju je doživio ministar vanjskih poslova Miro Kovač kada ga nije primio američki državni tajnik John Kerry. Već je spreman i nasljednikIvo Banac, ali vrijeme za imenovanje istječe.
Da bi se smijenio Paro, potrebno je da odluka prođe odbor za vanjsku politiku koji SDP-ov Joško Klisović odbija sazvati. Odbor bi mogao sazvati i predsjednik Željko Reiner koji je u razgovoru za N1 u ponedjeljak kazao da ne voli to raditi, ali je istom prilikom zapitao kako to da situacija s veleposlanikom u SAD-u muči oporbu, a ne muči je da smo odavno bez veleposlanika u Moskvi, od vremena vlade Zorana Milanovića.
Nemojmo se praviti papskiji od pape
'Ostale zemlje koje su uvele sankcije (Moskvi, op. a.) imaju veleposlanike i nemojmo se praviti papskiji od pape. Nećemo imati veleposlanika u Moskvi, a velike zemlje će ga imati', kazao je Reiner.
Hrvatska veleposlanika u Rusiji nema više od godinu dana nakon što je posljednji veleposlanik u Moskvi Igor Pokaz obavijestio šefove na Zrinjevcu da je odlučio napustiti diplomaciju i posvetiti se privatnom biznisu. Rusija zbog svoje uloge na međunarodnoj pozornici posebno u sigurnosnim pitanjima, ali i zbog razvijenih gospodarskih odnosa, koji trenutačno stagniraju zbog sankcija EU-a, izuzetno je važan partner Hrvatske.
Suradnja je razvijena na svim područjima i posebno u vremenu napetih odnosa između Moskve i Zapada za Hrvatsku bi bilo iznimno bitno da u Kremlju ima čovjeka koji je u stanju precizno definirati hrvatsku poziciju.
Nevjerojatno je da Hrvatska već više od godinu dana nema veleposlanika u Moskvi, a sada će se zbog prijevremenih izbora situacija produljiti sigurno još najmanje šest mjeseci.
Mjesto u Rusiji otvoreno još od Milanovićeve vlade
Politolog s Instituta za europske i globalizacijske studije u Splitu (IEGS) Anđelko Milardović smatra da je neoprostivo da u jednoj od najmoćnijih zemalja svijeta nemamo veleposlanika.
'Radi se o kontinuitetu jer se djelovanje ne odnosi samo na šestomjesečno razdoblje vlasti Domoljubne koalicije i Mosta, jer je mjesto veleposlanika u Rusiji otvoreno odavno, od vremena premijera Milanovića i pokazuje općenito kakav je način funkcioniranja diplomacije u Hrvatskoj', smatra Milardović.
Politolog smatra da je jednako tako loše što smo bez veleposlanika u Izraelu, koji je također iznimno moćna država bez obzira na broj stanovnika, kao i Turska koja je također važna s obzirom na njen novi geopolitički položaj u svijetu i poglavito na Balkanu i u odnosu prema Europskoj uniji.
Mjesto veleposlanika u Izraelu, iznimno važnoj zemlji s kojom Hrvatska ima specifične i kompleksne odnose, upražnjeno je nakon što je Pjer Šimunović s mjesta veleposlanika imenovan na mjesto predstojnika Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS), nakon višemjesečne trakavice oko slučaja smjene šefa SOA-e Dragana Lozančića s kojim je u kompletu smijenjen i čelnik UVNS-a Ivica Panenić. Izbor Šimunovićeva nasljednika u Tel Avivu će također pričekati jer je vladajuće sigurno iznenadio pad Vlade.
Gospodarska aktivnost pod jakim utjecajem politike
Ne manje važno upražnjeno je mjesto i u hrvatskom veleposlanstvu u Ankari. Nedavni posjet turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Hrvatskoj, za kojega je primljen iznimno srdačno od domaće političke elite, trebao je pokazati koliko su važni međusobni odnosi za obje zemlje. Međutim upražnjeno mjesto u Ankari svakako ne oslikava takvu predanost službenog Zagreba. Na mjesto veleposlanika u Ankari kratko je bio imenovan bivši veleposlanik RH u Beogradu Željko Kuprešak, ali je ubrzo povučen u Zagreb gdje je imenovan pomoćnikom ministra vanjskih poslova. Tijekom posjeta Erdogana Hrvatskoj u prvi plan je istaknuta potreba za snažnijom gospodarskom suradnjom. budući da je u Turskoj gospodarska aktivnost snažno pod utjecajem politike, Hrvatska ne bi smjela dugo biti bez veleposlanika u Ankari.
Drugi je razlog i rat u Siriji u kojem Turska ima važnu ulogu, posebno vezano uz problematiku migrantske krize koju je i Hrvatska osjetila na vlastitoj koži. Zanimljivo je da je upražnjeno mjesto i u Indiji. Bivši veleposlanik u Indiji Amir Muharemi također je povučen u MVEP na mjesto pomoćnika ministra vanjskih i europskih poslova Mire Kovača.
Milardović smatra da je prije veljače ili ožujka praktički nemoguće da dobijemo nove veleposlanike u tim zemljama. 'Ako su izbori 11. rujna, dok se sastavi vlada, bit će već studeni ili prosinac i operativno na funkcijama oni mogu biti tek u veljači ili ožujku. To je velika praznina i kad se zbroji vrijeme od Milanovićeve vlade preko Oreškovićeve do treće vlade, postavlja se pitanje tko će to kompenzirati nastalu političku i ekonomsku štetu', zaključuje politolog.