Ustavni sud do kraja bi tjedna mogao dobiti dva zahtjeva za ocjenom ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama koji će Vlada u četvrtak ponovno poslati u saborsku proceduru, nakon što se shvatilo da “stupa na snagu retroaktivno”, piše u srijedu Večernji list
Jedan zahtjev Ustavnom sudu stiže od tzv. “progresivne opozicije”, Sandra Benčić iz Možemo već je prikupila potpise više od petine zastupnika potrebne za zahtjev ocjene ustavnosti. Drugi bi pak zahtjev mogao stići od Mosta, koji tek kreće s prikupljanjem potpisa, očito među desnim strankama obzirom na to da su one od centra na lijevo već potpisale inicijativu Možemo.
Dvije oporbene inicijative oko istog zahtjeva nešto je što bi vladajućima ususret izborima moglo dati novu “municiju” za napade na oporbu da se ni oko čega ne može dogovoriti i da gleda samo kako prikupiti dodatne političke poene za sebe, čak i u situaciji kada se, realno, oko sadržaja u potpunosti slažu.
A što je u slučaju zakona o izbornim jedinicama i točno jer oba zahtjeva za ocjenu ustavnosti, i onaj koji je krenuo od Možemo i onaj kojeg planiraju Ustavnom sudu poslati iz Mosta, sadrže gotovo identične argumente zbog kojih Ustavni sud sporni zakon treba “srušiti”.
Poput argumenta da u njegovo donošenje nije bila uključena opozicija, da nije bilo radne skupine za njegovu izradu i da se do danas zapravo i ne zna tko ga je doista pisao.
A isto je tako kompletna oporba suglasna da je Vlada trebala odustali od kriterija broja registriranih birača pri krojenju novih jedinica s obzirom na to da je Ustavni sud upozorio na razliku od čak pola milijuna imena između Registra birača i broja punoljetnih građana po posljednjem popisu stanovništva, piše novinarka Večernjeg lista Petra Maretić Žonja.