PO SCENARIJU SDP-A

I u Makedoniji rat među socijaldemokratima

08.05.2014 u 13:18

Bionic
Reading

Krizu sličnu onoj kroz koju prolazi hrvatski SDP proživljavaju i njihove kolege u Makedoniji. Nakon izbornog poraza, koji vrh stranke ne priznaje i odbija aktivirati mandate u parlamentu, došlo je do ping-pong polemike o budućnosti stranke u koju su uključeni predsjednik SDSM-a Zoran Zaev, predsjednički kandidat ove stranke Stevo Pendarovski i siva eminencija socijaldemokrata, nekadašnji predsjednik države i premijer Branko Crvenkovski

Socijademokratska stranka Makedonije doživjela je na travanjskim parlamentarnim i predsjedničkim izborima svoj najteži poraz u povijesti. Od 123 mjesta u makedonskom parlamentu, osvojili su svega 34, a predsjednički kandidat Stevo Pendarovski osvojio je 150 tisuća glasova manje od novog-starog predsjednika, kandidata desnice Gjorgjija Ivanova.

Nakon ukazivanja na brojne nepravilnosti u izbornom procesu i optužbi za izbornu krađu, SDSM-ovci su odlučili bojkotirati rad parlamenta, koji će, unatoč tomu, konstituirati zastupnici pobjedničkog VMRO-DPMNE-a. No, već par dana nakon najave bojkota, intervju za Deutsche Welle dao je bivši predsjednik socijaldemokrata, te bivši premijer i predsjednik države Branko Crvenkovski. Uoči stranačkog kongresa 11. svibnja, on je izrazio uvjerenje da je najbolje rješenje za budućnost SDSM-a da Stevo Pendarovski, neovisni predsjednički kandidat kojega je stranka podržala, preuzme čelo stranke, time javno degradirajući sadašnjeg predsjednika Zorana Zaeva.


Reakciju Zaeva nije trebalo dugo čekati – odmah potom je nazvao Pendarovskog, koji mu je ponovio da se ne namjerava politički angažirati (do sada je u SDSM-u figurirao samo kao izvanstranački član Savjeta za sigurnost). Na to je pak Pendarovski (inače, bliski prijatelj Crvenkovskog) rekao da niti s jednim, niti s drugim nije razgovarao o političkom angažmanu, i zamolio da ga se poštedi unutarstranačkih prepucavanja.

Ova sapunica već nekoliko dana zabavlja makedonske medije, naročito one bliske vladajućem VMRO-DPMNE-u, koji likuju ironičnim naslovima poput 'Bijeli dim: Crvenkovski odabrao novog Papu'. No, nemoguće je ne povući paralelu sa aktualnom situacijom u hrvatskom SDP-u.

Crvenkovski je, baš kao i Slavko Linić, u stranci od početka, obnašao je čelne funkcije u izvršnoj vlasti i veliki dio stranačkog aparata i dalje ovisi o njemu, te nad njime želi zadržati kontrolu. Zaev je, s druge strane, nalik Zoranu Milanoviću – aktualni čelnik stranke britkog jezika pokušava se otresti nasljeđa 'starih' socijaldemokrata, no to mu ipak polazi za rukom teže od njegovog hrvatskog kolege. Pendarovski bi u toj 'igri prijestolja' glumio Ivu Josipovića – pomirljiv stil već je u predsjedničkoj kampanji upućivao na taj zaključak, pa je tako reagirao i u ovoj situaciji, ne želeći se nikome zamjeriti.

Još je jedna sličnost upadljiva – nakon što je drama izašla u javnost, svi sudionici su se obvezali na zavjet šutnje, ali ne 'do europskih izbora' kao SDP, već do kongresa stranke, koji se održava 11. svibnja.