babilonska kula

Influenceri 'pumpaju' saudijski 'Grad budućnosti', nitko im ne vjeruje: Kao na Marsu

19.09.2024 u 19:13

Bionic
Reading

Neom, novi 'grad budućnosti', na kojeg Saudijska Arabija troši bizarne količine novca, ipak je daleko od glamura kakvim ga predstavljaju. Naime, iako val vlogera i influencera promovira brutalno skup projekt dijeleći svoja iskustva na društvenim mrežama, njihove objave često ne nailaze na očekivanu reakciju publike

Projekt Neom, vrijedan 500 milijardi dolara, predstavlja se kao središnji dio plana saudijskog prijestolonasljednika, princa Mohameda bin Salmana, poznatog kao Vizija 2030. Plan je to koji teži diversifikaciji gospodarstva zemlje.

Pritom se Neom opisuje kao 'zemlja budućnosti u kojoj su najveći umovi i najbolji talenti osnaženi da utjelovljuju pionire novih ideja i pomiču granice u svijetu inspiriranom maštom', prenosi Business Insider.

Vlada je planirala da će megagrad The Line privući 1,5 milijuna stanovnika do 2030. godine, no taj je cilj sada smanjen na njih oko 300.000.

Kako zapravo izgleda život u Neomu

Jedna od vlogerica, sa 17.000 pratitelja na TikToku, redovito dijeli svoj život u Neomu. U jednom od videa Jessica Herman snima večer provedenu u 'Zajednici 1' u tom gradu. Na snimci se vidi kako se bavi djecom u modernom stanu, šeće se praznim ulicama i odlazi na večeru s obitelji u moderni restoran.

I druge mame vlogerice, poput Sare Sarasid (s više od 24.000 pratitelja) i Aide McPherson (s više od 28.000 pratitelja) dijele svoja iskustva života u Neomu, no okruženje koje prikazuju izgleda turobno, unatoč njihovim nasmijanim licima na promo snimkama.

@sarasarasid @Homebox stores "تأثيث منزل في نيوم"#NEOM ♬ original sound - sarasid

Ovaj tjedan korisnici platforme X komentirali su jedan od tih videa, ističući da okolina izgleda pusto i umjetno, posebno u usporedbi s predstavljenim futurističkim vizijama. Korisnik X-a Joshua Hind tako je primijetio: 'Nakon sve te pompe Neom nije ništa više od dosadnog pustog kompleksa.'

Novinar ABC Newsa Matt Bevan također je komentirao na X-u, napisavši: 'Oh, vau, ovo izgleda sjajno, oduvijek sam sanjao o životu u industrijskom naselju na površini Sunca.'

'Turobno kao kolonija na Marsu'

Drugi su korisnici opisivali prizore u Neomu kao 'bez radosti i turobne', uspoređujući ih s 'kolonijom na Marsu'.

Nije jasno jesu li influencerica Herman ili njezin suprug državni službenici ili je ona plaćena da promovira svoj život u tom gradu. Također, ostaje nejasno jesu li 'Zajednica 1' i 'Zajednica 2' privremeni projekti dok se on gradi.

Grad Neom nije odmah odgovorio na zahtjev Business Insidera za komentar, a nije ni Herman. Njezin račun na društvenim mrežama kasnije je deaktiviran.

No i dalje ima influencera koji promoviraju futuristički megagrad.

Kontroverzan projekt

Razvoj Neoma izazvao je mnogo medijske pažnje, ali i kontroverzi. U svibnju je BBC izvijestio da su saudijske vlasti dobile odobrenje da uklone lokalne stanovnike koji bi se protivili iseljenju zbog razvoja regije, o čemu smo pisali. Jedan seljanin navodno je ubijen nakon prosvjeda.

Nedavno su rukovoditelji Neoma optuženi za rasizam, mizoginiju i korupciju. Prema izvještaju The Wall Street Journala, jedan od direktora komentirao je smrt trojice građevinskih radnika, žaleći se da 'mora održati sastanak u nedjelju navečer'.

U srijedu je Neom objavio da je njegova izvršna vlast smijenjena, a izvještaji govore o kaosu i svađama među rukovoditeljima. Tijekom tog razdoblja, troškovi su rasli, što je navelo saudijske vlasti da razmotre 'ponovno kalibriranje' projekta, postavljajući dodatna pitanja o tome u vladi.