važno je znati

Inkluzivni dodatak: U ovim slučajevima građani mogu podnijeti žalbu

13.12.2024 u 21:11

Bionic
Reading

Dio osoba s invaliditetom nije dobio rješenje o inkluzivnom dodatku, a mnogi su nezadovoljni rješenjima nadležnih institucija. U oba slučaja mogu uložiti žalbu, a ako ona ne prođe, predstoji im upravni spor na sudu

Iako je Zakon o inkluzivnom dodatku na snazi već gotovo godinu dana, pojedini građani, naročito osobe s invaliditetom još uvijek čekaju rješenje o ostvarenju tog prava, a samim time i novčanu naknadu koju bi trebali primati svakog mjeseca.

Poznato je da bi svi koji dosad nisu dobili dodatak, trebali dobiti novac, zajedno sa zaostacima do kraja godine. No, mogli bi biti razočarani kad dobiju rješenje na svoje kućne adrese. Naime, dodatak bi trebao obuhvatiti ukupno 147.752 osobe, a isplaćuje se u pet razina, ovisno o stupnju invaliditeta. Tako dodatak iznosi 138, 162, 432, 480, odnosno 720 eura.

Razinu potpore utvrđuje Hrvatski zavod za socijalni rad na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, kojim se utvrđuje stupanj invaliditeta. No, česti su prigovori osoba s invaliditetom na same nalaze, odnosno na utvrđeni stupanj invalidnosti.

Pravo na žalbu

Rok za donošenje odluke o inkluzivnom dodatku je 15 do 30 dana nakon podnošenja zahtjeva, ovisno o tome provodi li se ili se ne provodi ispitni postupak. S obzirom na to da ima osoba koje još nisu dobile inkluzivni dodatak, iako su 'odavno' podnijele zahtjev. Moguće se žaliti na to, ali i na sami prvostupanjski postupak Zavoda za socijalni rad.

Građani koji nisu zadovoljni trebaju podnijeti žalbu u roku od 15 dana od primitka odluke. No, o njoj ne odlučuje Zavod, već Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Protiv rješenja Ministarstva, otkrila je za Mirovina.hr odvjetnica Blaženka Musulin, nije moguća žalba. Umjesto toga, građanima koji su iz bilo kojeg razloga nezadovoljni inkluzivnim dodatkom preostaje pokretanje upravnog sudskog spora u roku od 30 dana.

Žalbu je moguće podnijeti i zbog šutnje uprave, odnosno administracije. Riječ je o situaciji kad nadležno tijelo nije dostavilo rješenje građanima u zakonski propisanom roku nakon podnošenja zahtjeva. Ova se žalba, otkriva odvjetnica, može podnijeti Zavodu ili Ministarstvu, no samo Ministarstvo odlučuje o žalbi i to u roku od 60 dana.

'Ako Ministarstvo utvrdi da prvostupanjsko tijelo, Zavod za socijalni rad, nije donijelo rješenje iz opravdanih razloga, odredit će mu novi rok za donošenje rješenja koji ne može biti duži od 30 dana. Ako Ministarstvo utvrdi da razlozi za nedonošenje prvostupanjskog rješenja nisu opravdani, samo će riješiti upravnu stvar ili naložiti zavodu da u roku od 15 dana donese traženo rješenje. Dakle, Ministarstvo, ako usvoji žalbu, može ili samo donijeti odluku ili dati Zavodu za socijalni rad novi rok za donošenje rješenja koji ne može biti duži od 30 dana', objasnila je odvjetnica Musulin.

Pokretanje upravnog spora

Ako, pak, Ministarstvo počini šutnju uprave, odnosno ne dostavi odluku na žalbu u propisanom roku, građani mogu podnijeti upravni spor. Za pokretanje upravnog spora trebaju angažirati odvjetnika. No, kako se odredbe često različito tumače, dobro je proučiti ranije sporove i rješenja koja je Upravni sud donio.

Jedino je jasno da žalba neće proći ako osoba koja želi primiti inkluzivni dodatak ne ispunjava uvjete za priznavanje tog prava. Pravo na inkluzivni dodatak imaju hrvatski državljani, ali i državljanima drugih zemalja koji imaju prijavljeno prebivalište te stupanj invaliditeta određen rješenjem Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Pravo na inkluzivni dodatak imaju i primatelji doplatka za pomoć i njegu te dječjeg doplatka. No, on im se u tom slučaju umanjuje za iznos doplatka kojeg već primaju.