Čini se da ruski predsjednik Vladimir Putin postavlja uvjete kako bi iskoristio Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda (VSUN) kao metodu projekcije ruske moći prije nego što njegova zemlja preuzme rotirajuće predsjedanje u travnju, navodi u najnovijem izvještaju Institut za ratne studije (ISW)
Ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzja izjavio je da Rusija planira održati neformalni sastanak Vijeća sigurnosti UN-a početkom travnja kako bi se raspravljalo o 'stvarnoj situaciji' vezanoj uz ukrajinsku djecu odvedenu u Rusiju.
Istaknuo je da je Rusija planirala održati sastanak prije objave naloga za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda (ICC) za Putina i rusku povjerenicu za dječja prava Mariju Lvovu-Belovu zbog deportacije ukrajinske djece u Rusiju. Ova najava, kao i oštro poricanje optužbi ICC-a od strane ruskih dužnosnika, dolazi u trenutku u kojem okupacijski dužnosnici koje je imenovao Kremlj nastavljaju olakšavati deportaciju ukrajinske djece u Rusiju pod raznim shemama i krinkama.
Također, ISW izvlači zaključak iz posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Moskvi da ruski predsjednik Vladimir Putin nije uspio osigurati bilateralno partnerstvo bez ograničenja s Kinom kakvom se vjerojatno nadao.
Putin i Xi potpisali su zajedničku izjavu o produbljivanju sveobuhvatnog partnerstva i strateške suradnje između dviju zemalja te ulasku u novu eru u kojoj se ističe da su rusko-kineski odnosi na najvišoj razini u povijesti.
Zajednička izjava ocrtava niz bilateralnih namjera te potvrđuje predanost Rusije i Kine međusobnom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, među ostalim diplomatskim obećanjima.
Obveze koje su preuzeli Xi i Putin bile su izrazito jednostrane, međutim ukazuju na to da Xi pristaje na suzdržaniju verziju rusko-kineskih odnosa nego što to Putin vjerojatno želi, kao što je ISW primijetio 20. ožujka.
Xi je pohvalio Putina, ponovno potvrdio predanost Kine Rusiji u Vijeću sigurnosti UN-a i pojačao kinesko stajalište o političkom rješenju rata u Ukrajini, ali nije otišao puno dalje od davanja tih izjava.
Putin je, nasuprot tome, najavio niz mjera koje signaliziraju stalnu orijentaciju Rusije prema Kini i ovisnost u energetskom i gospodarskom sektoru, što se čini vrlo jednostranim u usporedbi s Xijevim relativno umjerenim obvezama.
Xi osim toga nije signalizirao namjeru pružanja podrške ruskom ratu u Ukrajini osim nejasnih diplomatskih uvjeravanja, što je vjerojatno korak unazad od onoga što se Putin nadao osigurati u pregovorima. Vjerojatno nije uspio postići upravo onu vrstu partnerstva koju treba i želi.