javna NABAVA

Interventni policajci dobivaju opremu za javni red i mir po cijeni od 18 milijuna kuna, pogledajte o čemu je riječ

08.06.2018 u 18:06

Bionic
Reading

Ministarstvo unutarnjih poslova raspisalo je natječaj za nabavu opreme za javni red i mir. Riječ je o opremi za interventnu policiju, poput kaciga, štitnika za tijelo te negorivih cipela i donjeg rublja. MUP će na novu opremu potrošiti 18 milijuna kuna plus PDV

Nabava 1250 kompleta realizirat će se u tri godine, a jedan se sastoji od anti riot rukavica, negorivih cipela, kacige s vizirom s plinskom maskom, kompleta štitnika te negorivih kombinezona i donjeg rublja. Cijena jednog kompleta iznosi oko 14 tisuća kuna bez PDV-a.

Taktičke anti riot rukavice namijenjene su za nošenje prilikom rada u teškim uvjetima, a koriste se za sve vrste oružja te za rukovanje sredstvima prisile i privođenje osoba. Imaju pet prstiju i u crnoj su boji, s tim da na kažiprstima moraju imati materijal koji omogućava rad na ekranima na dodir. U predjelu dlana ojačane su vlaknima kevlara. Štitnici na rukavicama moraju biti ergonomski dizajnirani kako bi apsorbirali energiju udarca i zaštitili zglobove.

Materijal od kojeg rukavice trebaju biti izrađene mora sadržavati antistatička ugljična vlakna koja osiguravaju sigurnost prilikom rukovanja eksplozivima.

  • +30
Interventna policija Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL

MUP za interventne policajce nabavlja i obuću. Riječ je o visokim cipelama u crnoj boji od vatrootpornog materijala u kombinaciji s kožom. I vezice moraju biti otporne na vatru, a cipele moraju imati metalnu kapicu.

Predmet nabave je i negorivo donje rublje, a komplet se sastoji od potkošulje s dugim rukavima i gaća s dugim nogavicama u tamnoplavoj ili crnoj boji. Donje rublje mora biti krojeno negorivim koncem, a i ženska varijanta uključuje duge gaće, no bez rasporka.

MUP nabavlja i zaštitne komplete koji sadrže zaštitni prsluk, štitnike za stopalo, potkoljenicu, koljeno i natkoljenicu, štitnike za ruku i transportnu torbu.

U natječajnoj dokumentaciji čak se spominje to da zaštitni komplet mora odgovarati standardima u slučaju napada rukama, nogama, željeznom cijevi, drvenom palicom, granitnom kockom, orahom i sličnim stvarima, vijcima, maticama i staklenim bocama sa zapaljivim sredstvima.

>>> Kako su dvojica sitnih kriminalaca uspjela izvan stroja baciti četiri interventna policajca?

Ako dođe do posljednjeg scenarija, štitnici se ne smiju zapaliti ni topiti te moraju biti otporni na kemikalije poput natrijevog hidroksida, klorovodične kiseline, benzina, acetona…

Zaštitni štitnici ne smiju biti teži od 12 kilograma.

Kacige (tamnoplave) pak moraju imati integrirane slušalice, negorivu potkapu, vizir, zaštitu vrata i plinsku masku. Bez plinske maske njezina masa ne smije prelaziti dva kilograma.

Interventni policajci dobit će i nove, negorive kombinezone. Propisani su striktni uvjeti o izgledu i materijalu koji se ne smije taliti, zapaliti ili skupiti više od pet posto. Kombinezoni su u tamnoplavoj boji s natpisom 'interventna policija' na leđima.