PREMIJERA NA VOJNOJ VJEŽBI

Iranska revolucionarna garda nabavila je ruske snajpere. Evo što znamo o tim ultrapreciznim puškama

25.02.2025 u 12:52

Bionic
Reading

Zbor čuvara Islamske revolucije Irana dobio je od Rusije snajperske puške Orsis T-5000M, što predstavlja značajan dodatak arsenalu kopnenih snaga te zemlje. Ovo novo oružje predstavljeno je tijekom vojnih vježbi Iranske revolucionarne garde naziva 'Veliki prorok -19' na jugozapadu zemlje, gdje su ih aktivno koristili snajperski timovi tog ogranka iranske vojske čija je zadaća sprječavanje stranog uplitanja u Iran, osujećivanje državnih udara i slamanje pokreta koji štete ideološkom naslijeđu Islamske revolucije. Donosimo više o snajperima T-5000M, poznatima po preciznosti

Najnovije snajperske puške u arsenalu Revolucionarne garde prikazane su javnosti u drugoj fazi vojne vježbe 'Veliki prorok-19', tijekom koje se provode ofenzivne i obrambene operacije, taktike elektroničkog ratovanja i napadi visokog intenziteta, a pritom se koriste oklopna vozila, topništvo i bespilotne letjelice. Vježba, održana u pokrajini Kermanša, bila je ujedno prilika za testiranje vojne opreme nedavno integrirane u postrojbe Zbora čuvara Islamske revolucije.

Govoreći na marginama vježbe, brigadni general Ahmad Ali Fejzolahi naglasio je da je brigada specijalnih snaga Saberin na najvišoj razini operativne sposobnosti u pogledu opreme i ljudstva. Dodao je da su toj elitnoj postrojbi dodijeljene tri specijalne misije koje će se izvršavati prema operativnom planiranju na razini zapovjedništva. Kako je istaknuo Fejzolahi, scenarij vježbe u kojoj sudjeluju specijalci s novim snajperima zračno odnose se na razmještanje opreme, padobranski desant i kombinirani napad u kojem sudjeluju jurišni helikopteri, lebdeće streljivo i dronovi kamikaze.

Najnovija puška u sastavu Revolucionarne garde, T-5000M, prvi je proizvod moskovske tvrtke Orsis. Premijerno je prikazana 2011. godine na međunarodnoj izložbi ruskog oružja u Nižnjem Tagilu, a riječ je o oružju za čiju su izradu u potpunosti korištene ruske komponente.

Prema dostupnim podacima, T-5000M je od 2017. godine u sastavu Savezne službe sigurnosti Ruske Federacije (FSB), Savezne garde (FGS), koja ima zadaću štititi najviše ruske dužnosnike, te ruske Nacionalne grade, odnosno Rosgvardije, izravno odgovorne Vladimiru Putinu, a zadužene za unutarnju sigurnost, borbu protiv terorizma i suzbijanje nereda.

Orsis T-5000M je snajperska puška sa zatvaračem i spremnikom te je poznata po svojoj preciznosti širom svijeta. Uz ruske službe, koristile su je armenske i azerbajdžanske postrojbe tijekom ratova u Nagorno-Karabahu, a u manjem broju može se naći i među pripadnicima Hezbolaha.

U Bjelorusiji je njome opremljena predsjednička garda, a u Kini postrojbe za brzo djelovanje. Također je izvezena u Kamerun i Egipat te je također koriste postrojbe zadužene za sigurnost dužnosnika, a u Iraku tamošnje specijalne snage. Orsis T-5000M viđen je i među vijetnamskim specijalcima.

Trofejno oružje Hezbolaha i ISIL-ovaca

T-5000M, ovisno o kalibru, omogućuje precizno gađanje na udaljenostima do 1500 metara. Proizvođač navodi točnost od 0,5 kutnih minuta, što je ekvivalentno grupiranju od 11 centimetara na 800 metara. Za razliku od snajperskih pušaka kalibra 7,62x51, koje obično koriste iranske kopnene snage, ove ruske puške imaju snažniji kalibar, pružajući proširen domet i poboljšanu točnost.

Orsisov snajper dostupan je u kalibrima .308 Win, .300 Win Magnum, .338 Lapua Magnum, .375 H&K, 6.5 Creedmore i .300 Norma Magnum. Potonji su usvojile ruske specijalne snage i naširoko ga primijenile tijekom invazije na Ukrajinu. Uz to, korištenje kalibra .300 Norma Magnum dokumentirano je kod pripadnika tzv. Islamske države pa se vjeruje da je riječ o ratnim trofejima iz iračkih izvora. U svibnju 2020. objavljena je i fotografija Hezbolahovog borca opremljenog puškom T-5000M i iranskim terminalnim ciljnikom RU60G, što dodatno ukazuje na prisutnost oružja među nedržavnim skupinama.

Dostupni podaci ukazuju na to da T-5000 u kalibru 308 teži 6,3 kilograma i ima duljinu 1230 milimetara, s time da je cijev dužine 673 milimetra. Orsisova puška u kalibru 338 teška je 6,5 kilograma i ima cijev dužine 1270 milimetara, s time da na nju otpada 698 milimetara. Kod kalibra 308 efektivni domet paljbe je 1000, a kod 338 iznosi 1500 metara. Oba se smještaju u kutijasti spremnik za pet komada streljiva.

Najnovija generacija T-5000 naziva se Točnost i koristi kalibar .375 CheyTac (9,5x77 mm) te je napravljena za teške borbene uvjete. Njezin maksimalni domet iznosi 2000 metara, a testirana je 2019. godine u Moskovskoj regiji. Nedavno je predstavljena i varijanta T-5000 s komorom kalibra 12,7x108 milimetara, poznata kao Orsis 12,7, namijenjena za uništavanje vojne opreme, struktura i drugih materijalnih ciljeva poput neoklopljenih ili lako oklopljenih meta. Ta je inačica predstavljena u kolovozu 2022., šest mjeseci nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Rusija nastavlja širiti svoju proizvodnju snajpera Dragunov (SVD), a privremeno je zaustavila veliku proizvodnju preciznih pušaka sljedeće generacije kao što je Čukavin (SVC). Koncern Kalašnjikov nedavno je najavio svoje prve ugovore za 2025. godinu i značajno povećanje obujma proizvodnje snajpera iz portfelja Dragunov.

SVD s komorom 7,62x54R dizajnirao je između 1958. i 1963. sovjetski inženjer Jevgenij Dragunov. Iako je još uvijek u uporabi, smatra se zastarjelim, što je Rusiju navelo da uvede SVC 2017 kao njegova nasljednika. Najnoviji Čukavin iz 2017. ima domet do 1200 metara, koristi spremnik za 10, 15 ili 20 metaka, a opremljen je teleskopskim te ciljnicima za noćno gledanje. I ova je puška zamijećena na ukrajinskom bojištu, ali u manjem broju.