ekonomski rizici

Irci u strahu od Trumpa: Hoće li doći do egzodusa američkih tvrtki?

08.11.2024 u 14:37

Bionic
Reading

Američke trgovinske carine 'jedan su od najvećih kratkoročnih rizika za irsko i europsko gospodarstvo', tvrde brojni ekonomski stručnjaci. Čim je Donald Trump proglašen pobjednikom američkih predsjedničkih izbora 2024., krenula su nagađanja o tome kako će se njegova obećanja odraziti na gospodarstvo u Europi, a posebno u Irskoj

Dva Trumpova ključna obećanja o američkom gospodarstvu znače posebno teška vremena za Irsku i EU. Jedan od njih je carina od 10 do 20 posto na uvoz i smanjenje poreza na dobit (trenutačno iznosi 21 posto). Stopa bi bila 15 posto za tvrtke koje proizvode u SAD-u. S oko 1000 američkih tvrtki koje pridonose irskom BDP-u, postoji bojazan da bi povoljniji porezni uvjeti i oštre trgovinske tarife mogli odvratiti dio izravnih stranih ulaganja i čak dovesti u pitanje radna mjesta, piše Euronews.

Spor rast u eurozoni i prijeteća recesija

Glavni ekonomist Instituta za europska pitanja Dan O'Brien otišao je toliko daleko da je moguće carine na svu robu koja se šalje u SAD nazvao 'najvećim kratkoročnim rizikom' za irsko i europsko gospodarstvo.

Prijeteći trgovinski rat dolazi u trenutku u kojem se eurozona već bori sa sporim gospodarskim rastom, koji bi mogao prerasti u recesiju, a Njemačka je posebno izložena teškom udaru carina na europske automobile.

Američke tvrtke snažno su uključene u gospodarski učinak Irske i posluju u različitim sektorima, od kemijske industrije, preko IT-a, do financijskih usluga.

Trenutno u Irskoj posluje 970 američkih tvrtki te zapošljavaju oko 210.000 ljudi i pridonose s više od 41 milijarde eura godišnje lokalnom gospodarstvu, pokazuju podaci Američke gospodarske komore u Irskoj. Većina od 10 vodećih američkih tehnoloških kompanija, uključujući Microsoft, Metu, Amazon, Google (Alphabet) i Apple, prisutna je u toj zemlji, čime je njena digitalna ekonomija narasla na 50 milijardi dolara (46,66 milijardi eura), što joj čini 13 posto BDP-a.

Dublin - popularan grad za sjedište tvrtki iz SAD-a

Nakon Brexita, Dublin je postao najpopularnije mjesto za sjedište američkih tvrtki u EU zbog povoljnog poreznog tretmana na dobit (stopa je trenutno 12,5 posto ili 15 posto za tvrtke s prihodima većim od 750 milijuna eura).

Sektor informacijske i komunikacijske tehnologije generirao je ogroman rast irskog gospodarstva, nove mogućnosti zapošljavanja, ulaganja i inovacije. Sada ekonomisti kažu da bi Trumpove planirane trgovinske carine i smanjenje poreza na dobit mogli to promijeniti.

Novoizabrani predsjednik obećao je najpovoljnije stope poreza na dobit za tvrtke koje zadrže ili presele svoju proizvodnju u SAD. Iako je plan za smanjenje poreza daleko od sigurnog, u Irskoj se strahuje da bi mogao narušiti konkurentsku prednost poreznog sustava zemlje za američke tvrtke. Još jedna prijetnja je ako Trump uvede trgovinske carine, a najavio je da mogle iznositi do 20 posto na robu iz drugih zemalja i 60 posto na onu iz Kine.

Ekonomist O'Brien istaknuo je da će opće carine na uvezenu robu posebno teško pogoditi Irsku, napisao je u objavi na X-u.

Carine će, smatra O'Brien, imati učinak uništavanja trgovine, s posrednim utjecajem na radna mjesta i prihode od poreza na dobit.

Izvoz irske robe u SAD prošle godine bio je vrijedan 46 milijardi eura, što čini osminu ukupnog izvoza EU-a u Ameriku. No za sada nema očekivanog egzodusa američkih tvrtki u Irskoj, ali postoji bojazan od velike neizvjesnosti i razdoblja turbulencija, što bi moglo biti zakomplicirano potencijalnim mjerama odmazde Europske komisije ako Trump ispuni svoja obećanja.