ostaje na otoku

Italija oslobađa Puigdemonta, ali mora ostati na Sardiniji

24.09.2021 u 18:06

Bionic
Reading

Sutkinja na Sardiniji oslobodila je bivšeg čelnika katalonske regionalne vlade Carlesa Puigdemonta, koji je uhićen u četvrtak, javila je talijanska novinska agencija ANSA

Sutkinja Plinia Azzena istaknula je kako je uhićenje Puigdemonta, prilikom ulaska u Italiju na temelju europskog uhidbenog naloga koji je izdala Španjolska, bilo legalno.

U odluci o oslobađanju stoji i da mora ostati na otoku dok se ne razriješe pravna pitanja.

No, budući da se državno odvjetništvo složilo da nije potrebno držati Puigdemonta u zatvoru niti mu izreći kućni pritvor zbog sigurnosnih razloga, pušta ga se na slobodu.

Njegov je odvjetnik rekao da Puigdemont još nije izašao iz pritvora ali da se očekuje da će se to dogoditi tijekom današnjeg dana.

Sada je potrebno razjasniti hoće li Puigdemont biti izručen Španjolskoj, a dok se ne donese ta odluka ne smije napustiti Sardiniju.

Španjolski premijer ranije je izjavio da Puigdemont mora doći pred španjolsko pravosuđe. „Puigdemont mora poštivati odluke suda, baš kao bilo koji drugi građani“, priopćio je premijer Pedro Sanchez.

Španjolska optužuje Puigdemonta, bivšeg katalonskog čelnika, za pobunu protiv vlasti jer je 2017. pomogao u organizaciji referenduma o neovisnosti te pokrajine koji su španjolski sudovi proglasili ilegalnim.

Katalonskog čelnika talijanska granična policija uhitila je u zračnoj luci u gradu Algheru pri dolasku na Sardiniju u četvrtak navečer.

„Vjerujemo da će pravosudne vlasti osloboditi Puigdemonta. Ovo je četvrti put da se to dogodilo“, rekao je ranije njegov odvjetnik Gonzalo Boyer za radio Cadena Ser.

Europski parlament u ožujku je ukinuo Puigdemontov imunitet koji je imao kao zastupnik te institucije od 2019. godine. Puigdemont je živio u egzilu u Belgiji, a u Alghero je iz Bruxellesa stigao kako bi prisustvovao međunarodnoj izložbi Adifolk te se susreo s čelnikom Sardinije.

Referendum 2017. Španjolskoj je donio najveću političku krizu u nekoliko desetljeća, a potom je u listopadu iste godine uslijedilo unilateralno proglašenje neovisnosti Katalonije u regionalnom parlamentu, nakon čega su vlasti u Madridu uvele izravnu vlast nad pokrajinom i uhitile separatističke čelnike.