Vlada će osnovati Stožer koji će voditi proces i povezati aktivnosti svih sudionika u pružanju pomoći u saniranju posljedica potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji i dijelovima Zagrebačke i Karlovačke županije, izvijestili su u nedjelju iz Vlade RH.
Na čelu Stožera bit će potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković održao je popodne sastanak putem video veze sa svim članovima Vlade vezano uz posljedice razornog potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku te dijelove Zagrebačke i Karlovačke županije.
U ponedjeljak u 12 sati u NSK održat će se sjednica Vlade na kojoj će svi ministri izvijestiti hrvatsku javnost o dosad učinjenom za uklanjanje posljedica šteta te pomoć ljudima nakon razornog potresa.
Bit će riječi i o daljnjim aktivnostima Vlade i nadležnih službi oko pomoći unesrećenim ljudima te saniranju posljedica potresa, stoji u priopćenju.
'Ne mogu potvrditi da će imenovati Tomu Medveda, ali bilo bi mi drago da on bude koordinator aktivnosti. To će biti osoba koja će rukovoditi, vjerojatno župan i ravnatelj civilne zaštite bit će njegovi zamjenici', rekao je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić za N1.
Na upit hoće li u županiji biti proglašeno stanje prirodne katastrofe, Žinić kaže: 'Ovo je doista katastrofa. Međutim, prema zakonu možemo proglasiti prirodnu nepogodu temeljem ocjena povjerenstava gradova i općina koje su stradale. Trebalo bi koristiti model ili Zakona o civilnoj zaštiti ili Zakona o domovinskoj sigurnosti. Vjerujem da će doći do proglašavanja katastrofe, svaki dan sam u kontaktu s premijerom i Tomom Medvedom', zaključio je.
Na kritike koje se sve češće čuju u javnosti da sustav ne funkcionira, te da se, osobito u Petrinji, ne zna tko pije tko plaća, Žinić uzvraća: 'Sada je sustav posložen, s koordinatorima na terenu odredili smo mobilne timove koji će u mjestima provjeravati informacije i kvalitetno reagirati. Bilo je gužve, dolazilo je puno ljudi koji su samoinicijativno željeli pomoći', kaže Žinić, koji je najavio i da će biti montirano 20 do 30 mobilnih kućica dnevno kako bi osobe s uništenim kućama barem privremeno imale krov nad glavom.