Izrael je u nedjelju izveo najsnažniji napad na Siriju od pada režima Bašara al Asada, a tom je prilikom koristio i tzv. potresnu bombu. Evo kakva je to bomba
U nedjeljnom izraelskom napadu na Siriju, prema snimkama objavljenim na društvenim mrežama i napisima svjetskih medija, s više kilometara udaljenosti mogao se vidjeti oblak u obliku gljive iznad mjesta napada u blizini obalnog grada Tartusa. Eksplozija je, prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava (SOHR), imala zastrašujuću snagu, a napad je navodno bio usmjeren na skladište oružja.
Izrael, nakon pada režima Bašara al Asada, sustavno uništava naoružanje i opremu njegove vojske da ne bi pali u ruke novoj vlasti, za čije predstavnike kažu da nisu ljubitelji Izraela. Tako su proteklih dana, među ostalim, uništili sirijske ratne brodove, avione i helikoptere, protuzračne sustave, tenkove i oklopna vozila te skladišta streljiva.
Udar zabilježili instrumenti udaljeni 820 kilometara
Zastrašujuća eksplozija koja je u nedjelju zatresla zapadnu Siriju bio je udar tzv. potresne bombe, a seizmološkim senzorima izmjerena joj je magnituda od 3 stupnja po Richteru te ju je detektirala čak i magnetometarska stanica u 820 kilometara udaljenom Izniku, u zapadnoj Turskoj, piše Mirror. Riječ je o bombi koja služi za probijanje skladišta i skloništa skrivenih pod zemljom.
Koncept potresne ili seizmičke bombe nije nov, izumio ga je britanski aeronautički inženjer Barnes Wallis početkom Drugoga svjetskog rata te su se takve bombe, pod nazivom Tallboy (Visoka komoda), koristile krajem rata protiv strateških ciljeva u Europi. Težile su 5400 kilograma, a nosio ih je modificirani bombarder Avro Lancaster, s kojeg je morao biti skinuti čak i obrambeni oklop da bi ga se olakšalo s obzirom na težinu same bombe.
Ispušta se s velike visine
Za razliku od onih klasičnih, koje eksplodiraju na tlu ili na maloj visini iznad njega, te izravno uništavaju metu eksplozivnom snagom, potresna bomba prodire duboko pod zemlju pa eksplozijom stvara masivne kratere i intenzivne udarne valove (otud ime potresna bomba) kojima teško oštećuje mete poput podzemnih skladišta ili bunkera. Ispušta se iz velike visine, što joj omogućava da postigne velike, gotovo nadzvučne brzine, pa se pri udaru, prije nego što eksplodira, zabija duboko u zemlju.
S obzirom na to da se valovi kroz materiju (zemlju) šire većom snagom nego kroz zrak, udarna snaga bombe veća je nego prilikom klasičnog udara, a s obzirom na to da urušavanjem kratera dolazi i do pomicanja zemlje, može uništiti čak i objekte koje ne uspije direktno pogoditi.