Službeni Tokio jutros je s gnušanjem je odbio optužbe Pekinga kako je japanski borbeni zrakoplov F-15 držao na nišanu dva kineska lovca tipa Su-30 koji su patrolirali Istočnim kineskim morem
Dan ranije, naime, kinesko ministarstvo obrane objavilo je kako su 17. lipnja dva kineska lovca Su-30 patrolirala iznad Istočnog kineskog mora te kako su im se približila dva japanska F-15. Prema kineskom ministarstvu obrane, kineski piloti su se pridržavali procedure prilikom ulaska nepoznatih aviona u zonu zabrane leta te su japanskim pilotima signalizirali da hitno napuste spomenutu zonu.
No, prema službenom Pekingu, japanski piloti su se oglušili na kineska upozorenja te je jedan japanski lovac izveo borbeni manevar te je držao kineski avion na nišanu nekoliko trenutaka što ciljanom avionu signalizira poseban sustav, da bi se potom japanski lovci povukli i krenuli prema matičnoj bazi.
'Japanski vojni avioni su upali u kineski zračni prostor bez dozvole i proveli opasne akcije, što je ozbiljno kršenje međunarodnih zakona i standarda koji bi lako mogli izazvati nesporazum i čak dovesti do incidenta u zraku', navodi se u priopćenju kineskog ministarstva.
Zamjenik japanskog tajnika kabineta vlade Koichi Hagiuda rekao je danas kako japanski lovci ni u jednom trenutku nisu poduzeli provokativne akcije kako tvrdi kinesko ministarstvo.
Odnosi Tokija i Pekinga napeti su od rujna 2012. zbog teritorijalnih razmirica oko malog arhipelaga u Istočnom kineskom moru, pod upravom Japana s imenom Senkaku, na koje pravo polaže Peking pod imenom Diaoyu
Prije dvije godine Japan i Kina dogovorili su smanjenje tenzija oko spornog arhipelaga, no već iduće godine zabilježene su učestale provokacije s obje strane.