Uz ime ukrajinskog generala Oleksandra Sirskog često se veže titula 'najuspješnijeg generala 21. stoljeća dosad', a zašto je to tako, provjerio je BBC-jev reporter Jonathan Beale te se sa slavnim vojskovođom susreo na tajnoj lokaciji na istoku zaraćene zemlje
General Sirski vodio je obranu Kijeva na samom početku ruske invazije, bio je mozak iza lanjskog uspješnog protunapada u Harkivu, a sada kao šef vojnih operacija u istočnoj Ukrajini nadzire novu ofenzivu. S novinarom BBC-ja sastao se pokraj zapovjednog vozila koje koristi za posjet svojim trupama. Na vrhu je snažan mitraljez. Unutra veliki ekran prikazuje višestruke live videozapise bojnog polja sa stotinama dronova i granatama izranjavanim terenom oko Bahmuta. Upitan je li mu cilj ponovno zauzeti grad, nasmiješi se i kaže: 'Da, naravno. Pokušavam to učiniti.'
Ali čak i on priznaje da, više od mjesec dana otkako je započela, ukrajinska dugo očekivana ofenziva na više frontova ide sporije nego što su se mnogi nadali. 'Željeli bismo postići vrlo brze rezultate', kaže general Sirski, 'ali u stvarnosti je to praktički nemoguće.' Dodaje da je čak i na istoku područje premreženo minama i obrambenim barijerama.
General Sirski vjeruje da Ukrajina još uvijek ima jednu jasnu prednost - jedinstvo vojnog vodstva i međusobno povjerenje vojnika, što je u oštroj suprotnosti s ruskom vojnom hijerarhijom. Suradnici generala Sirskog dive se njegovoj predanosti, odlučnosti i lukavstvu, piše BBC. General svakodnevno vježba u teretani, a noću spava samo četiri i pol sata.
Ukrajina kaže da je južno i sjeverno od Bahmuta preotela gotovo 30 četvornih kilometara teritorija od Rusa. Zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maliar rekla je za BBC da će ruske snage u gradu uskoro biti zarobljene. Ali topničke granate i dalje padaju na ukrajinski položaj, samo tri kilometra udaljen od grada. Aleks, jedan od vojnika iz ukrajinske 57. brigade, opisuje situaciju kao 'napetu'. Pokazuje na veliki krater koji je tog jutra stvorila ruska topnička granata. Pala je samo nekoliko metara od njegova rova. Ubrzo nakon toga i novinar je morao pobjeći u zaklon.
Daleko od granatiranja, zapovjednici u dubokom bunkeru koordiniraju napore da ponovno zauzmu Bahmut. Pukovnik Oleksandr Bakulin, zapovjednik 57. brigade, kaže da su sada Rusi u nevolji. Ne podcjenjuje neprijatelja, ali kaže da regularne ruske trupe s kojima se sada suočava nisu poput plaćenika Jevgenija Prigožina. Wagner je, tvrdi on, 'bio neugodan neprijatelj... ubijao je radi ubijanja'. 'Ako se malo potrudimo, Bahmut bi mogao biti opkoljen', kaže pukovnik Bakulin. On također kaže da su njegovi gubici u ofenzivi manji nego kada je njegova jedinica bila statična, braneći grad. Kretanje naprijed, iako sporo, također je podiglo moral pa se 'gubici lakše podnose'. Prvi put na istočnoj bojišnici broj ukrajinskih snaga odgovara brojnosti ruskih trupa - oko 160.000. Međutim rusko topništvo još uvijek nadmašuje ono ukrajinsko.
Može li se dinamika promijeniti dolaskom kazetnog streljiva iz SAD-a, oružja zabranjenog u više od stotinu zemalja? Pukovnik Bakulin kaže da je to streljivo potrebno za 'nanošenje maksimalne štete neprijateljskom pješaštvu'. Ipak, priznaje da je to kontroverzno oružje: 'Da ga Rusi ne koriste, možda nam savjest ne bi dopustila da i mi to učinimo.'
General Sirski potvrdio je da je američko kazetno streljivo stiglo u Ukrajinu i da će biti spremno za upotrebu za nekoliko dana.