U svom godišnjem izvješću za 2018., u poglavlju u koje upozorava na oblike kršenja ljudskih prava ljudi starije životne dobi, pučka pravobraniteljica Lora Vidović upozorila je da je inspekcija u čak 75 posto nadziranih domova utvrđene su nepravilnosti. Izvješće je prošlo je Vladu i Sabor, stoga čudi izjava premijera Andreja Plenkovića izrečena na požarištu u Andraševcu da će, nakon što se istraže uzroci tragedije, 'vidjeti treba li sustav kontrola učiniti redovitijim i češćim'
Kako donosi Jutarnji list, inspekcijskim nadzorom u 2018. bilo je obuhvaćeno samo 13 posto obiteljskih domova za smještaj starijih osoba, a najčešći nedostaci koji su u njima ustanovljeni su nedostatak medicinskih sestara ili njegovateljica, neuredna evidencija i dokumentacija, smještaj većeg broja korisnika od utvrđenog kapaciteta, veći broj kreveta u sobama od propisanog.
Pravobraniteljica upozorava kako se nad korisnicima primjenjuju mjere sputavanja (nije precizirano je li riječ o vezivanju za krevet ili drugim mjerama), ne vodi se briga o njihovu zdravlju, ograničavaju im se posjeti, ima slučajeva da korisnik nije potpisao nikakav ugovor o smještaju. Posebno zabrinjava, navodi u izvješću Vidović, što u obiteljskim domovima nekvalificirane osobe pružaju četvrti stupanj usluge, (zdravstvena njega i usluga), što je protivno zakonu.
Vidović opetovano upozorava da državne inspekcije provode slab i nedovoljan nadzor nad institucijama i obiteljima kojima je povjeren posao smještaja i skrbi o starijima i nemoćnima te da nadzor mora biti daleko opsežniji i ne samo izvanredan, tj. na dojavu, nego redovit.
Dom u Andraševcu u kojemu se jučer dogodila nezapamćena tragedija nije bio među 13 posto onih koje je inspekcija tijekom 2018. nadzirala, a prema saznanjima Jutarnjeg lista, u tom domu inspekcija nije bila nikada.