PREDIZBORNA ANALIZA

Još 48 sati: Tko će zakucati u Zagrebu, Splitu, Kninu i Metkoviću?

02.06.2017 u 16:38

Bionic
Reading

Uoči drugog kruga lokalnih izbora u nedjelju, politički analitičar Ivan Rimac analizira za tportal ima li HNS-ova kandidatkinja Anka Mrak Taritaš ikakvu šansu zbaciti Milana Bandića sa trona u Zagrebu, što bi poraz Andre Krstulovića Opare na splitskoj bojišnici značio za HDZ, kako to da Splitu prijeti novi val ruralizacije dok se Knin za to vrijeme urbanizira, te što Most treba promijeniti u pristupu kako bi ubuduće izbjegao nedopustive poraze, poput onog prijetećeg u Metkoviću. Što, dakle, možemo očekivati u nedjelju?

Putpuna neizvjesnost vlada u cijelom nizu izbornih jedinica, što najbolje ilustira situacija u Opatiji gdje je je u prvom krugu registriran samo jedan glas razlike između aktualnog gradonačelnika, donedavnog SDP-ovca Ive Dujmića, te njegovog protukandidata, nove SDP-ove nade Ferdinanda Kirigina. Osim na život lokalnih zajednica, nedjeljni izbori mogli bi u pojedinim izbornim jedinicama utjecati i na političku budućnost zemlje. Takvi će biti izbori u Zagrebu, dok će se na biralištima u Splitu, Kninu i Metkoviću mjeriti stvarni doseg HDZ-ovaca na jugu zemlje, gdje su tradicionalno jaki. 

Može li, dakle,  Anka Mrak Taritaš slaviti u nedjelju navečer, ubirući pokoji novi glas i na račun goruće 'porezne afere' Milana Bandića i uhićenja 'kralja otpada' Petra Pripuza? 

Ivan Rimac napominje da na stabilni dio glasačkog tijela Milana Bandića posljednja događanja neće puno utjecati, jer je zagrebački gradonačelnik i ranije bio opterećen takvim aferama pa mu to nije naškodilo. Ono što se odražava na njegov rejting je kvaliteta protukandidata, a ove godine konkurencija je znatno jača nego do sada  i to daje izvjesnu mogućnost da Bandić izgubi izbore u Zagrebu.

'Predizborne analize pokazuju da se glasačko tijelo Sandre Švaljek uglavnom baziralo na ideji protesta protiv dosadašnje Bandićeve vlasti, dok je desna opcija, dakle HDZ i lista Brune Esih, nešto sklonija podržati Bandića. Međutim, ni jedna ni druga opcija nisu u potpunosti okrenute samo jednom kandidatu, a postoji i mogućnost da se dio tih glasača u nedjelju uopće ne pojavi na biralištima. Upravo to čini situaciju neizvjesnom', objašnjava Rimac.

Pobijedi li Mrak Taritaš, bit će to vrlo tijesna pobjeda

Podsjeća da su ankete, koje sada prognoziraju izjednačen rezultat, ranije podbacivale u preciznosti, podcjenjujući Milana Bandića. 'U ovoj situaciji smo u zoni toga da će rezultat biti ili vrlo izjednačen ili u korist Bandića. Pobjedu Mrak Taritaš s uvjerljivim ishodom teško možemo predvidjeti, ali opcija s nekoliko glasova razlike u korist Mrak Taritaš je još uvijek otvorena', dopušta Rimac.

Dakle, pobijedi li Mrak Taritaš, bit će to vrlo tijesna pobjeda: zaostatak iz prvog kruga nije nenadoknadiv, ali ne treba ga zanemarivati jer bi Bandić uz glasove birača HDZ-a i Brune Esih već odletio iznad 50 posto. To, dakako, ne znači da će se upravo to i dogoditi, jer u drugom krugu izbora dolazi do promjene suda birača, pitanje je samo u kojoj mjeri. 

Pobijedi li Mrak Taritaš, to bi značilo da će se HNS stabilizirati i u organizacijskom i u financijskom smislu. Doduše, trebalo bi potom uspostaviti i nekakvu većinu u Gradskoj skupštini, gdje su ušli raznorodni predstavnici vrlo široke palete političkih opcija, kako bi se omogućila stabilnu vlast ili provođenje promjena u načinu upravljanja gradom.

Upravo stabilizacija vlasti u Zagrebu, a ne odricanje od Anke Mrak Taritaš koja je najavila da će napustiti HNS ukoliko se ta stranka upusti u spašavanje Vlade premijera Plenkovića, trebao bi biti HNS-ov politički cilj, jer bi im upravo to omogućilo dobar rezultat na predstojećim parlamentarnim izborima, smatra Rimac.

Split: Kerum dominira medijskim prostorom i zato će pobijediti

Analitičar prognozira da će pobjedu u Splitu odnijeti Željko Kerum.

'Kako se odvija ova kampanja, očito je da Kerum svojom agresivnom, sirovom retorikom osigurava sebi dovoljno publike i medijskog prostora. Izjave Krstulovića Opare praktički se uopće ne pojavljuju u medijima upravo zbog Kerumove dominacije medijskim prostorom, tako da mislim da Kerum ima realne šanse dobiti izbore - bez obzira na poziv SDP-a da se za njega glasa. SDP-ovi glasači odlučivat će po svojoj savjesti, a ne po diktatu stranke, ali Kerum jednostavno ima veću vidljivost i HDZ će to teško anulirati bilo čime', ocjenjuje Rimac.

Autor: Slobodna Dalmacija

Kao i u Zagrebu, i u splitskom slučaju ostaje za vidjeti s kim bi Kerum koalirao u slučaju pobjede. Kerumova lista i HDZ-ovi vijećnici činili bi zajedno vrlo uvjerljivu većinu, no Kerum i u koaliciji s drugima praktički može uspostaviti većinu i ostaviti HDZ u opoziciji. A to bi, naglašava analitičar, bila vrlo nezgodna priča za HDZ, koji nikako da se vrati na značajne pozicije u Splitu.

'Oparin poraz bio bi u tom gradu drugi poraz HDZ-ovih kandidata s imidžem kulturnih i obrazovanih osoba protiv kandidata s neposrednim, sirovim govorom bez dlake na jeziku. Očito je da to u Splitu ima prođu i taj dio publike doživljava političku arenu kao mjesto za obračun s onima koji imaju uvijen govor', konstatira Rimac. 

Slavlje u stožeru Brune Esih
  • Željko Kerum
  • HDZ stožer, Split
  • HNS Dubrovnik
  • Osijek, HDZ stožer
  • Vladimir Šeks , Željko Reiner
    +18
Lokalni izbori 2017. u fotografijama Izvor: Cropix / Autor: Marko Todorov / CROPIX

Knin: HDZ-ova utvrda pred padom 

Knin je velika simbolička utvrda HDZ-a, a tamošnju HDZ-ovu 'kraljicu' Josipu Rimac dobrano šije Marko Jelić, doktor molekularne biologije, osnivač i bivši dekan kninskog Veleučilišta 'Marko Marulić'. Je li Jelićeva pobjeda gotova stvar? 'Ništa nije gotovo dok ne prebrojimo glasove, ali činjenica je da Jelić ima vrlo velike šanse da postane gradonačelnik. To je pokazao i sa uspjehom svoje liste, koja je dobila prilično veliki broj zastupnika u Gradskom vijeću', podsjeća Rimac.

Analitičar dodaje kako je atipično to što Jelić predstavlja ne samo alternativu službenoj HDZ-ovoj politici, koja je desetljećima na vlasti u Kninu a nije uspjela stvari pomaknuti s mrtve točke, već je on svojevrsna kombinacija dva politička modela i opcije koje su uspijevale u takvom tipu sredina nešto napraviti. 

'S jedne strane, to je model koji je promovirao Božo Petrov, a druge strane model koji promovira Pametno. Dakle, background Jelića sa Sveučilišta osnova je za očekivanje promišljene vlasti koja računa na znanje stručnjaka, a druge strane je očekivanje da ćemo imati oponente standardnoj HDZ-ovoj politici. Ta kombinacija čini Jelića vrlo interesantnim kandidatom, pogotovo u komparaciji s Josipom Rimac koja čak ni u svojoj stranci nije više dobro pozicionirana niti toliko popularna', ističe Rimac.

Ukoliko HDZ izgubi izbore u Kninu, ta stranka mogla bi zaključiti da su trebali u svim sredinama ići s novim kandidatima, a ne provoditi promjene parcijalno, pa negdje ostaviti stare kandidate, a negdje postaviti nove - posebno u kontekstu Zadra, gdje je HDZ-ov Branko Dukić vrlo uvjerljivo dobio svoje prve izbore, uočava Rimac. Drugim riječima, HDZ-ov mogući poraz u Kninu uistinu bi, potvrđuje analitičar, bio povijesni poraz, barem 'u jednakom rangu s porazima u Omišu ili u Metkoviću'. 

Metković: HDZ se vraća

Zašto sad Metkoviću, gdje HDZ sada ima odlične izglede za povratak na vlast, nakon Mostove vladavine? Analitičar objašnjava da se vlast u Metkoviću dugo identificirala sa bivšim gradonačelnikom Stipom Gabrićem Jambom, a i kada je iz HDZ-a prešao u HSS on je na neki način simbolizirao politiku koja se bazira na teoriji moći i veza prema centralnoj vlasti. 

'HDZ se vraća u Metković, ali njihov povratak tamo vezan je prvenstveno za sukob koji se dogodio na nacionalnoj razini između HDZ-a i Mosta. Taj sukob razotkrio je pukotinu u koncepciji predstavljanja Mosta kao realne snage koja može zaustaviti bahatost velikih stranaka. Upravo okrutni obračun premijera Plenkovića s njihovim ministrima i svim pozicijama na nacionalnom nivou pokazao je da Mostova retorika na neki način ne drži vodu i da Most treba krenuti s drukčijom retorikom', savjetuje Rimac. 

Čak i ako Most u konačnici potvrdi gradonačelničku poziciju u Metkoviću, zbog nemogućnosti da uspostavi većinu u Gradskom vijeću najvjerojatnije će doći do razdoblja vrlo nestabilne vlasti u kojem će se lokalni izbori ponavljati više puta, prognozira analitičar.

Što se pak tiče Mostovih kandidata za župana - Tomislava Panenića, Mira Bulja i Nikole Grmoje - Rimac kaže da je njihov osnovni problem u tome da je dosadašnja politika Mosta na nacionalnoj razini bila osorna i neprijateljska i prema HDZ-u i prema SDP-u. Istina, Panenić je tu u nešto boljoj poziciji.

'Da nije bilo tako, Most bi vrlo lako mogao u SDP-u naći suradnika za promjenu stanja kako u splitskoj, tako i u dubrovačkoj županiji. Međutim, upravo zbog načina na koji su iz Mosta prštale optužbi prema HDZ-u i SDP-u, pa i zbog nenaplaćenih računa u konverziji između HDZ-a i SDP-a sa prošlih nacionalnih izbora, Bulj i Grmoja vjerojatno će se naći u situaciji da nemaju od koga dobiti glasove, osim od svojih simpatizera, što onda vodi protivnike iz HDZ-a prema uvjerljivoj pobjedi', obrazlaže Rimac. 

Što se tiče Tomislava Panenića, razlika je u tome što on igra na terenu na kojemu bi moglo postojati nezadovoljstvo i doći do situacije poput one u Osijeku, pa da birači prepoznaju da je možda dobro imati nekoga tko će se fokusirati na lokalnu zajednicu umjesto da savjete i rješenja traži u Zagrebu.

'Međutim, bojim se da Panenić opet može računati samo na simpatije glasača, a ne i na institucionalnu podršku drugih političkih aktera koji bi se inače mogli udružiti s Mostom protiv HDZ-a', navodi Rimac.

Što se tiče Osijeka i Rijeke, gdje novopečena HDZ-ovka Ivana Šojat i bivši HDZ-ovac Hrvoje Burić prema anketama gube izbore, analitičar napominje da nikad nije sve unaprijed riješeno, ali veliki su izgledi da će ta dva grada i dalje voditi Ivan Vrkić i Vojko Obersnel