Zakon o strateškim investicijama, najavljivan kao revolucionarni, nije ni blizu realizaciji. Povjerenstvo potpredsjednika Branka Grčića hvalisalo se donedavno s pet strateških investicija, vrijednih čak 20 milijardi kuna. No na prestižnu listu Vlada je upisala tek dva projekta, a Povjerenstvo je već prestalo s radom. Gdje je i zašto zapelo, hoće li tko i kako snositi sankcije te ima li apsurdu kraja, pita se RTL
'Htio bih reći da je ovo zapravo revolucionarni zakon koji će iz temelja promijeniti okruženje u kojem realiziramo velike, strateški važne projekte...' kazao je potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Branko Grčić o novom Zakonu o strateškim investicijama još u lipnju prošle godine.
Tako je govorio prvi čovjek Vlade za gospodarstvo kad je Zakon o strateškim investicijama krenuo u proceduru; 14 mjeseci nakon toga i osam mjeseci od osnivanja Vladina Povjerenstva za ubrzavanje ulaganja, na listu strateških investicija upisana su samo - dva projekta. Gdje je zapelo?
'Ono što vam moram reći jest da postoji jedan problem koji je taj proces je usporio', pokušao je Grčić objasniti za RTL.
Problem je sljedeći: većina prijavljenih projekata ne ispunjava kriterij o zatvorenoj financijskoj konstrukciji.
'U ovom trenutku to je jedina i najvažnija prepreka za proglašenje tih projekata strateškima. I zato već za jesen pripremamo određene korekcije u sustavu, pa i zakonske promjene', dodaje Grčić.
Već najesen?! Dakle, da bi se strateške investicije pogurale, Vlada treba ukloniti zakonsku blokadu koju je sama sebi postavila? Zašto čeka jesen, potpuno je nejasno. I to nije sve. Povjerenstvo za odabir strateških investicija od siječnja se uspjelo sastati čak - tri puta. Zašto?
'Pa... nesastajanje povjerenstva u ovih nekoliko posljednjih mjeseci stvar je naše odluke da bez izmjene i dopune Zakona, nema smisla ići s daljnjom procedurom', kaže Grčić.
Kad su Povjerenstvo osnivali, obećavali su - nešto drugo.
'Znači, Povjerenstvo se sastaje prema potrebi i saziva ga predsjednik Povjerenstva, ja imam osjećaj da će biti puno češće, ali na mjesečnoj razini, mjesečno', kazao je tada Ivan Vrdoljak (HNS), ministar gospodarstva.
'Ja vam ne mogu garantirati da će to biti sve u sedam dana riješeno, ali jednom mjesečno sastat će se Povjerenstvo, najmanje, po potrebi i češće, naravno', poručio je tada Grčić, međutim, ništa od toga nije se ispunilo.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.