Ispred 500-tinjak branitelja, njihovih obitelji i simpatizera u koprivničkoj dvorani 'Domoljub' održana je u petak navečer tribina o prosvjedu branitelja u Savskoj ulici u Zagrebu na kojoj je predsjednik Udruge stopostotnih ratnih vojnih invalida Đuro Glogoški rekao da je prosvjed pod šatorom mogao završiti da je bilo sluha predsjednika Hrvatskoga sabora Josipa Leke.
'Najprije smo tražili izvanrednu sjednicu Sabora na kojoj bismo raspravljali o našim zahtjevima, a nakon što smo odbijeni, poslali smo zahtjev da barem raspravljamo na redovitoj sjednici 21. siječnja, nakon aktualnog sata i da se zastupnicima obrati netko od branitelja', rekao je Glogoški i dodao da su opet dobili negativan odgovor i objašnjenje da se o tome može raspravljati tek kad zakon o braniteljima bude u raspravi. 'Taj se zakon ne može donijeti brzo, tek za mjesec ili dva. Očito je da je Leko time produžio naš boravak u Savskoj', dodao je Glogoški.
O zahtjevima branitelja govorili su i predsjednik Udruge specijalne policije Domovinskog rata Josip Klemm te predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojba Ante Deur. Glogoški je primio posebnu nagradu 'Osoba godine 2014.' Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata '91. koju mu je uručio predsjednik te udruge Mladen Pavković. Glogoški, Klemm i Deur ponavljali su kako branitelji ne traže nikakva nepripadajuća materijalna prava, nego poštovanje digniteta branitelja i ustavni zakon o braniteljima kako, poručili su, više nijedna politička stranka ne bi mogla njima manipulirati.
Glogoški je rekao da se branitelji sustavno degradiraju od 2001. godine, no unatrag dvije-tri godine, dodao je, to je možda i najizraženije. 'Zašto smo tražili smjenu ministra branitelja Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika Bojana Glavaševića? Zato što su dopustili da prođu one tragične izmjene i dopune Zakona o braniteljima', rekao je Glogoški i nabrojio neke probleme zbog kojih su gotovo 90 dana pod šatorom.
Do izmjena zakona opskrbninu je dobivalo 6000 ugroženih branitelja, a nakon nje 1500 manje, a ostalima je smanjena, istaknuo je i dodao da su branitelji i njihove obitelji podnijeli možda najveći teret u krizi jer su im primanja smanjena od 28 do čak 40 posto. Glogoški je upitao nazočne znaju li da se dio primanja branitelja koji se odnosi na prava prema posebnim propisima određuje tako da se taj dio izračunava prema tome ima li novca u državnom proračunu.
'Znate li i da se to ne odnosi na oficire JNA samo zato što su njihova prava preuzeta sukcesijom? Znate li da je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje 'preveo' mirovine iz SAO Krajine i izdao rješenje o njihovim isplatama? Izgleda da za neke ima novca, a za nas ne', istaknuo je Glogoški.
Klemm i Deur rekli su kako prosvjed pod šatorom nije zbog rušenja vlasti, nego zato što više ne mogu trpjeti nepravdu prema braniteljima. Klemm je naveo još neke zahtjeve. 'Maloljetni branitelji traže samo običnu potvrdu da su bili branitelji, koju ne mogu dobiti. Što traže pripadnici druge nacionalnosti koji su se borili za Hrvatsku: Albanci, Srbi, Makedonci? Samo papir na kojem će pisati da su državljani Hrvatske – domovnicu. Ni to ne mogu dobiti', rekao je Klemm. Za premijera Milanovića je ustvrdio da 'nema hrabrosti doći u Savsku 66 isto kao što nije imao hrabrosti uzeti pušku kad je trebalo i iskazati ljubav prema Domovini.'