Još uvijek IDS-ovac Damir Kajin predstavio je danas i službeno svoju neovisnu kandidaturu za istarskog župana. Podsjetimo, za takav potez nije dobio podršku svoje stranke IDS-a, no iza njega su ipak stali istarski SDP i HSU
'Do izbora ima još manje od pet mjeseci, a već sada se vidi da je Istra spremna za promjene. Vlast vraćam narodu. Ponudit ćemo građanima politiku jednakih šansi, a ne da se jednom članskom iskaznicom može sve, a bez iste ništa. Dosta je nametnutog straha Istrijanima, nema više 'tko je jamio, jamio je'. Istra neće biti Calabria ili Sicilija i s njom se neće upravljati kao s mafijom', kazao je Kajin, predstavljajući svoju kandidaturu koja je posljednjih mjeseci uzburkala duhove u Istri.
Iako Kajin još nije izašao iz IDS-a, već popodne mogao bi prestati biti član te stranke. Za popodne je sazvana sjednica buzetskog IDS-a, gdje bi dosadašnji potpredsjednik stranke zbog kršenja stranačkog statuta trebao biti izbačen iz stranke. Naime, isticanjem kandidature Kajin se usprotivio volji i odluci stranke da za istarskog župana kandidira Valtera Flegu.
U svojoj ideji da postane čelni čovjek u županiji Kajin ne samo da je dobio potporu koalicijskih partnera, nego i dijela IDS-a, no unatoč razjedinjenosti stranke, politički analitičar Višeslav Raos smatra da stranka zbog toga neće pretrpjeti veće potrese.
'Ovaj dio stranke koji podupire Jakovčića, a time i Flegu puno je veći od onih koji podupiru Kajina. Sama odluka Kajina da se kandidira, odnosno SDP-a da ga podrži može pomoći SDP-u da na razini općina i gradova osvoji više glasova. No, mislim da je Flego ipak u prednosti pred Kajinom - ima potporu vrha stranke i osvježenje je, za razliku od Kajina koji je, poput Jakovčića, već duže vrijeme u politici i proizvodi zamor kod birača', prokomentirao je Raos.
Iako smatra da u samom IDS-u neće biti većih potresa, Raos ipak naglašava da bi se stranka mogla naći u nezgodnom položaju u Saboru. Naime, Kajin će po svemu sudeći već popodne biti izbačen iz IDS-a, a već je najavio da stranci saborski mandat ne misli vratiti.
'IDS time ostaje bez Kluba zastupnika u Saboru, čime mu se ograničava i rad, i zbog saborskog poslovnika i zbog činjenice da je upravo Kajin bio najaktivniji IDS-ovac u Saboru', upozorio je Raos, dodajući da bi za IDS bilo idealno da kao trećeg čovjeka u klub pozove manjinca Furija Radina
Dok je govoto sigurno da će se rat između raznih frakcija u IDS-u voditi sljedećih mjeseci, pitanje je kako će se, nakon podrške istarskog SDP-a Kajinu, čelništvo IDS-a postaviti prema koaliciji na državnoj razini. Zasad, barem prema tvrdnjama predsjednika stranke Ivana Jakovčića, IDS ostaje uz SDP, HNS i HSU na državnoj razini.
'IDS nema namjeru raskidati koaliciju na nacionalnom nivou. Dobili smo resor turizma i upravljanje HC-om, to naši ljudi rade najbolje što mogu, a ako ih premijer Zoran Milanović više ne želi, onda to samo treba reći', kaže Jakovčić
Sličnog je mišljenja i Raos koji je uvjeren da su, što se tiče državne razine, puno opasnija trvenja na relaciji SDP - HNS, nego SDP - IDS.
'Sama činjenica da IDS ima tri, odnosno uskoro dva zastupnika znači da ipak nisu toliko bitni za koaliciju. S druge strane, odlaskom bilo koje stranke oslabila bi se koalicija, a to ni za jednu koaliciju ne bi bilo dobro. No, podsjećam da je Račanova koalicija preživjela odlazak IDS-a i raspad HSLS-a. Mislim da u IDS-u postoji tendencija da ostanu do kraja mandata u Vladi. Činjenica da imaju svoje ministre u Vladi i ljude po ministarstvima može biti poticaj da ostanu u Vladi i mislim da će IDS zasigurno pričekati izbore za Europski parlament', kazao je Raos za tportal, aludirajući na Jakovčićeve želje da postane europarlamentarac.
Ni odlazak IDS-a iz koalicije ne bi doveo do raspada koalicije ili Vlade. 'SDP-u je eventualni odlazak IDS-a najmanja šteta, a Vladi još manja', zaključio je Raos.