Donald Trump je treći američki predsjednik koji će se suočiti sa suđenjem u Senatu, a koje će odrediti njegovu sudbinu. Iako je Predstavnički dom Kongresa u srijedu navečer usvojio prijedlog za opoziv predsjednika Donalda Trumpa zbog zloupotrebe položaja i opstrukcije Kongresa pritiskom na Ukrajinu da istraži političkog rivala Joea Bidena te uskraćujući vojnu pomoć toj zemlji, još nije jasno kako i kada će proces biti nastavljen u Senatu
Američki Kongres sastoji se od dva doma, Zastupničkog ili predstavničkog i Senata. Nakon što je Zastupnički dom u srijedu izglasao opoziv Trumpa - da bi odluka bila konačna, treba je potvrditi Senat dvotrećinskom većinom na svojevrsnom suđenju. Predsjedajuća Zastupničkog doma Nancy Pelosi rekla je da će pričekati da Senat odredi pravila takozvanog suđenja predsjedniku i da će tek onda formalno uputiti rezoluciju o opozivu tom tijelu, javlja VOA.
Pelosi je rekla da će, kada bude imala informacije o pravilima procesa, imenovati i takozvane 'menadžere', koji će na suđenju u Senatu predstavljati rezoluciju o opozivu Trumpa, a koju je usvojio Zastupnički dom, prenosi Reuters.
'Nisam predložila menadžere jer još ne znamo kakva će biti arena… Nadamo se fer procesu, kao što se nadamo da će poštovati ustav', rekla je Pelosi u četvrtak.
Primjeri sa suđenja Andrewu Johnsonu i Billu Clintonu, koji su obojica oslobođeni, nude uvid u postupak s kojim će se suočiti Trump, piše AP. Među neriješenim pitanjima su ona o trajanju suđenja, tome koliko će svjedoka biti, ako ih uopće bude, i hoće li se dio postupka voditi iza zatvorenih vrata. Republikanci koji kontroliraju Senat imat će glavnu riječ oko utvrđivanja pravila.
Pogledajte što se zna o suđenju o opozivu predsjednika SAD-a:
GONJENJE
Nakon usvajanja članaka o opozivu Zastupnički dom imenovat će članove koji će obavljati funkciju 'menadžera', navodi AP. Menadžeri u ime Zastupničkog doma predstavljaju slučaj pred Senatom, odnosno imaju ulogu tužitelja. Za suđenje Billu Clintonu menadžer Zastupničkog doma bio je Lindsey Graham, sada republikanski senator iz Južne Karoline koji je rekao da će glasati za oslobađanje Trumpa od krivnje. Pelosi ima priliku pokazati širinu koju imaju demokrati među svojim predstavnicima. Na suđenje Billu Clintonu 1999. godine republikanci su u Senat poslali 13 menadžera i svi su bili bijeli muškarci. Vjerojatno je da će, između ostalih, Pelosi kao 'menadžere' odabrati Jerrolda Nadlera, predsjednika Odbora za pravosuđe, i Adama Schiffa, bivšeg tužitelja koji je vodio istragu o opozivu kao predsjednik Odbora za obavještajne poslove Zastupničkog doma, zbog njihova iskustva i funkcija koje obnašaju. Neki demokrati traže od Pelosi da imenuje bivšeg republikanaca koji je sada nezavisni zastupnik, Justina Amasha iz Michigana, glasnog Trumpova kritičara.
PRVI KORACI MENADŽERA
Godine 1999. menadžeri Zastupničkog doma tiho su pješke prešli put kroz Kapitol do Senata, u kojem ih je sergeant-at-arms (narednik-oružar), dužnosnik koji je zadužen za protokol, provođenje zakona i podršku službama većine u Senatu Sjedinjenih Država, doveo do ulaza u komoru. Potom je zastupnik Henry Hyde, tadašnji predsjednik Odbora za pravosuđe Zastupničkog doma, pročitao na glas članke o opozivu. Kad je završio, Hyde je rekao: 'Time se zaključuje izlaganje članaka o opozivu protiv Williama Jeffersona Clintona. Menadžeri traže da Senat preuzme nalog za suđenje. Nakon što se pročitaju članci o opozivu predsjednik Vrhovnog suda John Roberts položit će prisegu i preuzeti predsjedanje suđenjem. Roberts će prisegnuti i za 100 senatora koji će obećati da će 'djelovati nepristrano, u skladu s ustavom i zakonima.'
>>> Zaboravljena Monica Lewinsky još nije rekla sve, a to će ispraviti u popularnoj TV seriji: 'Sramota se za mene lijepila poput smole'
MORA LI BITI SUĐENJA?
Ustav daje Senatu 'jedinstvenu moć da vodi sve postupke opoziva'. Pravila Senata su jasna - kad Zastupnički dom izglasa prijedlog opoziva, Senat mora održati suđenje. Vođa republikanske senatske većine Mitch McConnell iz Kentuckyja rekao je da će Senat održati suđenje ako Zastupnički dom opozove Trumpa. McConnell je u četvrtak u oštrom napadu na demokrate optužio Zastupnički dom da je podlegao 'stranačkom bijesu' i 'frakcionaštvu' kada je glasao za opoziv Trumpa.
PRAVILA SENATA
Senat ima pravila za suđenja o opozivu predsjednika, ali neka ključna pitanja, poput duljine postupka, moraju biti razrađena. McConnell i senator Chuck Schumer, demokratski vođa u Senatu, bit će pod snažnim pritiskom da se dogovore o što većem broju pitanja. Njihovi prethodnici, republikanac Trent Lott i demokrat Tom Daschle, složili su se oko osnovnog plana prije nego što je počelo suđenje Clintonu, odgodivši teža pitanja, uključujući ono o svjedocima za kasnije. McConnell bi mogao favorizirati što kraće suđenje jer je rekao da ne vidi šansu da Trump može biti osuđen. Pet demokratskih senatora kandidiralo se za predsjednika, a oni bi radije bili na drugom mjestu u siječnju, u Iowi ili New Hampshireu, u kojima se rano glasuje o demokratskoj nominaciji. Schumer je u nedjelju predložio suđenje koje bi trebalo započeti u tjednu od 6. siječnja te četiri svjedoka, uključujući vršitelja dužnosti šefa kabineta američkog predsjednika Micka Mulvaneyja i bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona. Schumer je podsjetio na pravila za Clintonovo suđenje koje je trajalo nešto više od mjesec dana. Johnsonovo suđenje trajalo je nešto više od dva mjeseca. Neki republikanci razmatraju pozivanje sina Joea Bidena, Huntera, i drugih svjedoka koje su demokrati odbili pozvati u postupku u Zastupničkom domu, najavljujući duže suđenje. Trump je optužio Bidene da sudjeluju u koruptivnim poslovima kada je Hunter Biden prihvatio unosan položaj s ukrajinskom energetskom firmom, dok je njegov otac vodio odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine kao potpredsjednik.
JE LI BILO SVJEDOKA NA PRETHODNIM SUĐENJIMA ZA OPOZIV?
Ovo je bila jedna od najspornijih točaka tijekom Clintonova suđenja. Kad je u siječnju 1999. došlo do glasanja u Senatu, postojala je oštra stranačka podjela u kojoj je većina republikanaca tražila da se pozove bivšu pripravnicu u Bijeloj kući Monicu Lewinsky, bliskog Clintonova suradnika Vernona Jordana i pomoćnicu u Bijeloj kući Sidney Blumenthal. Na kraju su ispitani privatno. Ti razgovori su snimani, a dijelovi su kasnije puštani tijekom suđenja Clintonu u Senatu. Unatoč stranačkom glasovanju, ishod je bio produkt dugih pregovora. Republikanci iz Zastupničkog doma koji su služili kao tužitelji željeli su još svjedoka i javna svjedočenja. No seksualni odnos koji je bio u temelju Clintonova postupka opoziva možda je učinio senatore skeptičnima prema javnom svjedočenju. Za usporedbu, 40 svjedoka javno je svjedočilo na Johnsonovu suđenju, navodi AP.
MOŽETE LI TRUMP BITI DIJELOM POSTUPKA?
Da, ali to bi bio presedan. Pravila Senata pozivaju osobu koju opozivaju ili nekog predstavnika da odgovori na optužbe. Clintonov pravni tim koji je rješavao te zadatke 1999. godine uključivao je vrhunske odvjetnike iz Bijele kuće, ali i Dalea Bumpersa, bivšeg demokratskog senatora iz Arkansasa koji se dobro snalazio u okružju u kojem je služio gotovo četvrt stoljeća. Čini se da odvjetnik Bijele kuće Pat Cipollone koordinira Trumpovu obranu.
KAKO ĆE SUĐENJE IZGLEDATI?
U nekim aspektima senatsko suđenje o opozivu nalikuje tipičnom (američkom) sudskom postupku u kojem sudjeluju sudac i neobično velika porota od 100 senatora. Ali postoje važne razlike. Prvo, ovdje je potrebna dvotrećinska podrška prisutnih (67 od 100, ako su svi tamo) da bi se osudio i smijenio predsjednik s dužnosti. U pravom suđenju porota odlučuje jednoglasno. Drugo, dok senatori određuju ishod, oni također postavljaju pravila suđenja, mogu postavljati pitanja i biti svjedocima. Dok se porotnici u sudnici biraju nakon provjere mogućih pristranosti, birači su ovdje već izabrali žiri na izborima, a u kojem republikanci imaju većinu s 53 mjesta. Republikanci bi mogli inzistirati na pravilima koja će koristiti Trumpu, uključujući ograničavanje svjedoka. Čak i ako svi demokrati glasuju za opoziv Trumpa, menadžeri Zastupničkog doma koji je u demokratskim rukama i dalje trebaju pridobiti više od trećine republikanskih senatora za osudu - što je nemoguća misija. Za usporedbu, na suđenju Clintonu republikanski menadžeri nisu pridobili nijednog demokrata, a nekoliko republikanaca glasalo je za oslobađanje. Da bi predstavili svoj slučaj, menadžeri će vjerojatno iznositi argumente kroz uvodnu i završnu riječ, što bi moglo trajati nekoliko dana, ali i odgovarati na pitanja senatora, koja će također oduzeti nešto vremena. Mogli bi i ispitivati svjedoke. Trumpov obrambeni tim ima jednak vremenski rok za pobijanje optužbi. Svaki korak, kao i vrijeme potrebno da se postigne dogovor o pravilima, traje danima, ako ne i tjednima.
RANO ODBACIVANJE?
Jednostavna većina u Senatu mogla bi glasati za brzo okončanje postupka. To je još jedna tema koja bi se mogla dogovoriti u pregovorima. Republikanci će možda htjeti brzo okončati suđenje, ali nekoliko republikanskih senatora iz ljuljajućih država (Swing States) želi potpuno i pravično suđenje i možda će htjeti izbjeći bilo kakvu pojavu strančarenja ili držanja strane Trumpu. Na suđenju Clintonu, Lott i Daschle dozvolili su demokratskom senatoru Robertu Byrdu iz Zapadne Virdžinije da zatraži odbacivanje nekoliko tjedana nakon što je započeo postupak, ali njegov prijedlog nije prošao po stranačkim linijama.
GLAVNI SUDAC
Prema ustavu, predsjednik Vrhovnog suda predsjeda suđenjem o opozivu predsjednika SAD-a. Američki 'očevi utemeljitelji' izbacili su potpredsjednika, koji je ujedno predsjednik Senata, iz jednadžbe jer bi potpredsjednik postao predsjednik ako Senat osudi predsjednika. Trenutno je američki potpredsjednik Mike Pence. Roberts bi trebao odlučivati o pitanjima o dokazima i postupku koja nisu navedena u pravilima Senata. To znači da bi, u teoriji, mogao dopustiti demokratima iz Zastupničkog doma koji rade kao tužitelji da pozivaju svjedoke koje žele. Neki pravnici smatraju da bi to demokratima moglo omogućiti da zaobiđu prepreke Bijele kuće u dobivanju svjedočenja visokih dužnosnika Trumpove administracije. Ali za razliku od sudnice, u kojoj je presuda suca konačna, Senat većinom glasova može poništiti Robertsove odluke. Glavni sudac Vrhovnog suda također može izbjeći upustiti se u postupak upotrebom klauzule o bijegu koja mu je dana u važećim pravilima: Roberts može 'svako takvo pitanje podnijeti na glasanje članovima Senata'. Roberts će biti treći sudac Vrhovnog suda koji će predsjedati suđenjem o opozivu, pridruživši se Salmonu P. Chaseu, koji je nadgledao Johnsonovo suđenje 1868., i Williamu Rehnquistu, koji je predsjedao suđenjem Clintonu 1999. godine. Rehnquist, za koga je nekoć radio Roberts, ostao je izvan političkog sukoba. Nema razloga da mislimo da će Roberts drugačije pristupiti svojoj ulozi, navodi AP.
KRAJ IGRE
Na kraju će senatori odlučiti hoće li suđenje biti otvoreno za javnost ili ne. Godine 1999. republikanska većina u Senatu porazila je demokratski napor da se otvore rasprave. Nakon što se donese odluka Senat se sastaje na otvorenoj sjednici kako bi glasao o svakom članku opoziva. Senatori će stajati jedan po jedan za stolom i izricati pravorijek - kriv ili nije kriv. Prije dvadeset godina članovi Republikanske stranke nisu uspjeli uvjeriti nijednog demokratskog senatora da osudi Clintona, a izgubili su pet republikanskih glasova u jednom članku o opozivu i 10 u drugom. Demokrati ovaj put imaju jednako visoku letvicu. Da bi osudili Trumpa, trebaju privući 20 republikanskih senatora, pod pretpostavkom da svih 45 demokrata i dva neovisna u savezu s Demokratskom strankom glasaju protiv predsjednika. Ako Trump ne bude osuđen, suđenje se završava i on ostaje na vlasti. Ali ako bude osuđen, zemlja bi se našla u situaciji bez presedana. Trump bi automatski bio smijenjen s dužnosti, a potpredsjednik Mike Pence postao bi predsjednik. Nije jasno koliko bi se brzo mogla dogoditi sukcesija, ali ustav ne ostavlja razmak između glasa Senata za osuđivanje i novog predsjednika koji preuzme vlast. 'U slučaju uklanjanja predsjednika s njegove dužnosti ili njegove smrti ili ostavke, potpredsjednik će postati predsjednik', kaže se u 25. amandmanu.