prvi ešalon u otvorenom

Kako dalje živjeti s mjerama koje idu protiv ljudske prirode? 'Sjetimo se da je priroda najveći bioterorist, uništila je cijele generacije'

23.04.2020 u 22:56

Bionic
Reading

Kakav će biti život u budućnosti, što nam slijedi popuštanjem mjera, što ćemo dobiti serološkim testiranjima i kada možemo očekivati cjepivo? O tome su u emisiji Otvoreno HTV-a govorili ministar zdravstva VIli Beroš, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' Alemka Markotić i njezin zamjenik Rok Čivljak, glavna sestra Klinike Marica Trogrlić, izliječeni liječnik Većeslav Bergman i međunarodni stručnjak za zdravstvene sustave Josip Car

Ministar Beroš rekao je da sadašnji podaci ukazuju na to da je situacija pod kontrolom.

'Da mi je netko na početku rekao da ćemo zadržati linearni rast, u takvom okruženju, rekao bih da je to nemoguće, ali ipak smo to polučili. Ali moramo znati da je više pitanja nego odgovora i da moramo biti krajnje oprezni', rekao je Beroš u Otvorenom, dodajući da su sve planirane mjere popuštanja - reverzibilne.

'Procjenjivat ćemo učinak mjera i brzo reagirati', najavio je ministar, uz napomenu da će upravo ta brzina reakcije biti ključna.

Ravnateljica Markotić odgovorila je da ne zna jesu li kritični tjedni iza nas.

'Imamo šansu biti jako dobri i dalje, ali ako to pokvarimo silnom željom da nešto nadoknadimo i počnemo se nedovoljno odgovorno ponašati, onda bi situacija mogla biti mnogo lošija', kazala je.

Rok Čivljak izjavio je da su liječnici bili izbezumljeni i u strahu, kada su im stigli prvi novinari povodom koronavirusa.

'Nisam shvaćao čemu novinari u bolnici. Ali kad sam upoznao vašu kolegicu Ružu Ištuk, autoricu filma Borci protiv koronavirusa, znao sam da je to heroina ove borbe. Ona je prva žena koja je ušla u našu bolnicu kada su se svi bojali ući', rekao je Čivljak, koji je ustanovio da su žene inače bile zaslužne za dobar razvoj situacije u Hrvatskoj te je u studio HTV-a donio tri ruže - jednu za novinarku, drugu za ravnateljicu Markotić i treću za glavnu sestru Maricu Trogrlić.

  • +19
Klinika za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' Izvor: Cropix / Autor: Boris Kovacev / CROPIX

Marica Trogrlić rekla je da ima socijalnu distancu s vlastitom djecom. Opisala je i kako je to biti u zaštitnoj opremi.

'Vruće vam je, znojite se, sav posao koji treba obaviti s bolesnicima je jako zahtjevan, treba zbrinuti otpad, očistiti. Naše sestre velike su heroine. Skidanje opreme je ključni trenutak - treba se skidati polako i zračiti opremu 10 minuta na balkonu', opisala je,

U vrijeme potresa, evakuirani bolesnici bili su smješteni u šatore, a oni koji su bili na respiratoru ostali su u zgradi a medicinske sestre su ih kontonuirano obilazile.

  • +2
Klinika za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Klinika za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević'

Dr. Bergman, koji je bio hospitaliziran u Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević', zahvalio je svojim 'spasiteljima' u studiju.

'Osam dana imao sam 39 temperaturu, povraćao sam, glava me je bolila. Ne znate je li gore po danu ili po noći. Horor. Tih osam dana ću pamtiti cijeli život', kazao je, dodajući da je dvaput testiran i oba testa bila su negativna. U ponedjeljak počinje raditi.

'Osjećam se odlično, ali primjećujem da nemam snagu. Živim na trećem katu i moram barem jednom stati da se odmorim. Oporavak od ove bolesti traje mjesec do dva', kazao je liječnik čija je cijela obitelj bila u samoizolaciji, a svi su bili negativni.

  • +5
Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Izvor: Cropix / Autor: Boris Kovacev / CROPIX

Ministar Beroš kazao je da treba polako aktivirati zdravstveni sustav - do kraja tjedna ili početkom idućeg bit će izdana vrlo detaljna uputa o reaktivaciji sustava. Naravno, bit će potrebno voditi računa o svim mjerama distanciranja.

'Bit će to nova prilagodba zdravstvenog sustava. Određene kapacitete moramo držati u pričuvi za slučaj da situacija ponovno eskalira', rekao je Beroš.

Josip Car, direktor Centra za istraživanje narodnog zdravlja i direktor Suradnog centra Svjetske zdravstvene organizacije za digitalno zdravlje i zdravstvenu edukaciju, College London, Singapur, rekao je da je Hrvatska uz bok najuspješnijim državama svijeta u borbi s Covidom-19 zahvaljujući epidemiolozima i Vladi.

'Velika pohvala i građanima koji su prihvatili mjere koje nisu lake. Trebamo nastaviti sa životom i ekonomskim aktivnostima, a iznimno bitno je da to bude oprezno - trebamo popustiti ali se ne opustiti. Nadam se da ćemo uspjeti zadržati virus na razini koja neće ugorziti pučanstvo', kazao je Car.

  • +10
Nacionalni stožer civilne zaštite Izvor: Ostale fotografije / Autor: Damir Senčar / HINA

Kako ćemo se dalje prilagođavati životu s koroanvirusom?

'Ove mjere idu protiv ljudske prirode. Mi smo društvena bića, a trebamo razvijati navikle protiv naše naravi. To neće biti lako, ali je nužno zasad dok nemamo lijeka ili cjepiva. Apeliram na sve građane da se pridržavaju mjera i dalje nastave tu uspješnu borbu', poručio je. Dodao je da se nada da će lijek biti prije cjepiva.

'Svi smo u nadi da će se naći. Ima pozitivnih signala, ali sve je prerano za davati konkretne savjete. Po pitanju cjepiva, to će biti najranije za godinu i pol, a onda će trebati proizvesti stotine milijuna doza, što će također trajati', kazao je Car, javljajući se iz Singapura.

Čivljak je rekao da bi on kao građanin također htio u restoran i na izlete, ali kao infektolog svjestan je rizika i toga da 'naši građani moraju razumjeti da su te mjere uvedene za njihovo dobro'. 'Moramo smanjiti druženje i kontakte na najmanju moguću mjeru, poštivajući socijalnu distancu. Bolesnicima se preporuča da nose maske, ostali ne moraju ali je bitno da je ne približavaju jedni drugima.

  • +11
Zadar: Lijepo vrijeme izmamilo je građane u kratku šetnju gradom Izvor: Pixsell / Autor: Marko Dimic/PIXSELL

Na pitanje kako će djeca održavati socijalnu distancu i nije li rizik da ona donesu virus doma, Čivljak kaže da su se i liječnici u strahu od virusa u početku pitali kako će ograničiti međusobni kontakt.

'Reducirali smo kontakte, najsigurniji smo zapravo kad stavimo punu zaštitnu opremu. RIzik počinje kad skinemo opremu i moramo nastaviti s mjerama. Ukoliko se može omogućiti smanjeni kontakt u tvrtki ili djece u školi - s tim da je najvažnija higijena ruku', kazao je Čivljak.

Ministar je rekao da su mjere promišljene i postoje na internacionalnom nivou,a za sve dopuštene aktivnosti moraju biti propisani određeni uvjeti.

Tu je i pitanje je li virus prirodno nastao ili se razvio u laboratoriju. 'Provode se istraživanje, ovo je vrlo neuobičajena epidemija. Do sada nije potvrđeno da je nastao u laboratoriju, ali se i ta istraživanja nastavljaju', napomenula je Alemka Markotić..

'Priroda je enorman bioterorist i može puno toga napraviti s virusima. Velike boginje uništile su cijele generacije djece', kazala je Markotić, dodajući da po pitanju imuniteta postoje obje mogućnosti - da će imunost trajati godinama, ali i da neće.