Dok krizu srednjih godina neki liječe ljubavnicom, novim automobilom ili farbanjem sjedina, američki internetski milijunaš francuskog podrijetla Fabrice Grinda, prodao je luksuzne nekretnine, otpustio batlera, razdijelio namještaj i odjeću, zadržavši samo ono što stane u jedan kovčeg, te odlučio spavati kod prijatelja, rodbine i u hotelima
'Odlučio sam radikalno pojednostaviti svoj život i deseterostruko smanjiti životne troškove', objasnio je francuski internetski poduzetnik s američkom putovnicom, Fabrice Grinda, odluku da napusti golemo imanje od 80.000 četvornih metara s ogromnom vilom, grijanim bazenom i teniskim terenima u Bedfordu nedaleko od New Yorka, otpusti batlera s godišnjom plaćom od 50.000 dolara, proda luksuzni apartman na Manhattanu i riješi se sportskog automobila McLaren vrijednog 300.000 dolara.
Grinda je osnivač OLX-a, jednog od najvećih besplatnih online malih oglasnika u svijetu, bloger za Business Insider i anđeo-investitor s više od 150 ulaganja širom svijeta, uključujući kompanije poput Alibabe, Airbnba i Windelna. U SAD je stigao u sedamnaestoj na studij u Princetonu, diplomirao sa summa cum laude, a već tijekom studija osnovao tvrtku za izvoz high-end računalne opreme iz SAD-a u Europu. U Francuskoj je osnovao Aucland, jednu od najvećih aukcijskih web-stranica u Europi, u SAD-u pokrenuo start-up Zingy za mobilne medije, prihod kojega je munjevito narastao na 200 milijuna dolara, nakon
čega je došao OLX, raširen u 90 zemalja, na 50 jezika i sa 150 milijuna posjetitelja mjesečno.
Unatoč uspjehu i s više od stotinu milijuna dolara na bankovnom računu, čovjek je osjetio da je nešto krenulo ukrivo.
'Kad ljudi uspiju u poslu i navrše četrdesetu, dokazuju se gomilanjem nekretnina i stvari, a ja sam krenuo obrnutim putem. Želim uživati u životu i više se posvetiti obitelji i prijateljima, neopterećen zamkama uspjeha i tradicionalnim društvenim ograničenjima', objašnjava Grinda.
Na pragu krize srednjih godina, internetski poduzetnik je tako postao globalni nomad, lutajući internetski Beduin, ukratko, beskućnik. Dok drugi taj bolni oproštaj s mladosti liječe ljubavnicom, novim automobilom ili uslugama estetske kirurgije ako imaju para za dramiti na taj način, Grinda je sav namještaj, odjeću i sportsku opremu poklonio dobrotvornim organizacijama, rodbini i prijateljima, imovinu sveo na pedesetak neophodnih sitnica koje stanu u jedan kovčeg, uključujući dvoje traperica i deset pari čarapa, te izjavio: 'Moj dom je tamo gdje se trenutno nalazim. Nije važno spavam li na kauču moga prijatelja, u kolibi u džungli ili hotelskoj sobi na Manhattanu.'
Budući da nije oženjen, nema djece ni šefa, jer je šef drugima, odlučio je posao obavljati bilo gdje, gdje ima kvalitetan wi-fi i signal za mobitel.
O muškoj krizi srednjih godina napisano je i izrečeno mnogo toga. Događa se na polovini životnog puta, kada se svode prvi računi u karijeri i intimi. Suvremenog muškarca pogađa sve ranije, jer u razvijenom svijetu sve ranije počinje karijeru i sve mlađi zauzima rukovodeća mjesta (statistike pokazuju da se starost direktora velikih kompanija smanjila s 59 na 48 godina), što se ne odnosi na Hrvate, koji u to doba jedva nalaze pristojan posao. Kriza može trajati do deset godina, često je predmet neslanih šala, a premalo ozbiljnih istraživanja. To je ono kada muškarac počinje loviti pticu mladosti farbanjem kose i mladenačkim odijevanjem, ne samo zato da privuče mlade cure, nego i poslodavce, kada ga supruga više ne shvaća, a mlađi pregaze na poslu, kada se osnažuje ekstremnim sportovima ili kupuje bijesni auto.
Istraživanja ljudskog ponašanja pokazuju da se nakon djetinjstva i mladosti, razina sreće urušava u srednjoj dobi i ponovno raste u zrelim godinama. Neki to tumače stresnim uvjetima suvremenog života, drugi tvrde da razlozi nisu samo neotplaćeni krediti, bračni brodolomi i mobilni telefoni, nego i zapisi u genima, što pokazuje i sredovječna kriza majmuna, dokazana novim istraživanjem Andrewa Oswalda s britanskog Warwick sveučilišta.
No Grinda je odlučio biti sretan u dobi u kojoj su drugi nesretni i depresivni. 'Surfajući svijetom na tuđim kaučima' želio je ubiti dvije muhe: em uštedjeti goleme troškove održavanja nekretnina, koje su ionako zbog njegovih stalnih putovanja više od pola godine prazne, em se više družiti i zbližiti s ljudima do kojih mu je posebno stalo. Vjerovao je da će ga svi rado primiti, ali je brzo shvatio značenje američke uzrečice da 'gosti poput ribe smrde nakon tri dana' ili, kako bismo mi rekli, 'svakog gosta tri dana dosta'.
Najbolji prijatelj iz studentskih dana, oženjen, s malim djetetom i fiksnim radnim vremenom, izdržao je s Grindom tjedan dana, jer se žena bunila što mora djetetov dnevni red prilagođavati neobičnim navadama gosta. Kod rođaka, bankara u Parizu, zaboravio je vratiti posuđene košulje, kod pariškog prijatelja je slomio skupocjenu svjetiljku, nova očeva cura u Nizi isključila mu je noću grijanje, pri posjetu majci u Miamiju, majka mu je zamjerila što mu pere gaće kao u studentskim danima, a prijateljica, dermatologinja iz Bostona, što joj je ispraznio hladnjak i pojeo punu zdjelu limuna.
Nakon takvog fijaska preselio se u hotel te je u kratkom vremenu samo na Manhattanu promijenio četrnaest adresa i bezbroj soba. Umjesto da on posjećuje druge i remeti njihovu rutinu, odlučio je na svoj račun, uključujući putne troškove, pozvati dva tjedna na portorikanski otok Anguillu roditelje, rodbinu, prijatelje, njihove muževe, žene, djecu i dadilje, iznajmivši dvije vile s kuharima i ostalom poslugom, uključujući servis za čuvanje kućnih ljubimaca. Zaboravio je ipak da se svijet ne vrti samo oko njega te da mnogi ne mogu doći zbog posla i djece u školi.
Došlo ih je 'samo' pedesetak, što je domaćina stajalo 400.000 dolara, suviše čak i za njegov duboki džep, te sada organizira dva vikenda za Božić i rođendan u bajkovitom mjestašcu Cabarete u Dominikanskoj Republici. Taj karipski raj odnedavna je, nakon dvije godine lutanja od jednog do drugog kauča, njegova stalna privremena adresa. Umoran od neumornih odlazaka i dolazaka u Europu, Indiju, Rusiju, Kinu, Južnu Afriku, Brazil i Argentinu, ovdje se ukopao i vabi sve više svojih zaposlenika od Bukurešta do Kijeva, da mu se pridruže u 'silicijskom Cabaretu'.
Ali i tu nešto nedostaje. To je profesionalni i intelektualni kvasac kojeg nalazi samo u New Yorku, zbog čega razmišlja o iznajmljivanju malog apartmana u kojem će prespavati kada poželi napuniti baterije.
Grinda tako zatvara krug. 'Na određeni način', kaže on, 'cijeli moj život je svojevrsna kriza srednjih godina. Sada, kada sam iza sebe ostavio četrdesetu, imam obrnutu krizu, želeći više stabilnosti u životu. Valjda ipak starim'.