SVIJET U SEDAM DANA

Kako je kanadski premijer postao princ iz Disneyjevih bajki

19.11.2017 u 21:12

Bionic
Reading

Kinezi Dan samaca proslavili online kupnjom vrijednom rekordne 25,4 milijarde dolara. Tko je od političara 'starac', tko 'kratak i debeo'? Trump tvrdi da je na azijskoj turneji ugovorio prodaju robe vrijednu 300 milijardi dolara. Kanadskog premijera na Filipinima dočekuju kao rock-zvijezdu. U Zimbabveu 93-godišnji predsjednik u kućnom pritvoru, ali se ne odriče vlasti. O zanimljivim i važnim događajima proteklog tjedna čitajte u pregledu Davorke Grenac

'Hvala Aziji', naziv je filmića dugog 45 sekundi koji je sebi u čast Donald Trump pustio prošloga utorka na Twitteru, sumirajući 12-dnevnu 'nevjerojatno uspješnu' maratonsku turneju kroz Japan, Južnu Koreju, Kinu, Vijetnam i Filipine. Svečani mimohodi i predsjednikovo rukovanje sa 'sjajnim' Xi Jinpingom, vojska u stavu mirno, pljesak razdraganih klinaca na dočecima, rolanje crvenog tepiha i Melanija u pilotskoj kabini američkog helikoptera – to je twitteraški sažetak najdužeg posjeta jednog američkog predsjednika Aziji u zadnjih četvrt stoljeća.

  • +5
Donald Trump Autor: KEVIN LAMARQUE

Prema istraživanju Wall Street Journala i TV-postaje NBC, s Trumpovim kormilarenjem državom zadovoljno je tek 38 posto Amerikanaca, pa je turneja trebala popraviti tu otužnu brojčicu. On se pohvalio prodajom od 300 milijardi dolara 'opreme i drugih stvari', iako stvarne brojčice ostaju nejasne, no Trump misli da će sve narasti do tisuću milijardi. Založio se za ujedinjenje snaga u borbi protiv sjevernokorejskih nuklearnih ambicija, nazvavši Kim Jong una 'kratkim i debelim', nakon što je sjevernokorejski ministar vanjskih poslova Trumpa nazvao 'starcem'.

Laskao je Kini i dijelio packe azijskim zemljama zbog 'varanja' u trgovinskim ugovorima. U Manili se pohvalio 'velikim prijateljstvom' s filipinskim prijateljem Rodrigom Duterteom, optuživanim zbog kontroverznog načina obračuna s narkomafijom, čime je iza sebe ostavio na tisuće mrtvih. Dok se Trump hvali kako je Aziju približio Americi, stručnjaci za Aziju, poput Carla Thayera, upozoravaju na to da je preskakanje u zadnji čas Summita Istočne Azije (sastanak deset azijskih zemalja) na kraju turneje 'čin političkog vandalizma'.

Sve za smiješak 45-godišnje kanadske političke zvijezde

U Manili se pojavio i kanadski premijer Justin Trudeau, izazvavši veće salve oduševljenja nego što bi ih vjerojatno dobio njegov imenjak i sunarodnjak Justin Bieber. Status prave rock zvijezde potvrdio je stigavši u Manilu na sastanak Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) održan 12. studenoga, gdje ga je na putu od zračne luke do središta grada dočekalo na tisuće mladih filipinskih obožavatelja u nadi da će uloviti smiješak 45-godišnje kanadske političke zvijezde. Filipine je prvi put posjetio prije dvije godine, došavši na isti godišnji sastanak kao friški premijer sa samo dva mjeseca premijerskog staža i odmah osvojio Azijate izgledom 'disneyjevskog princa'.

  • +3
Justin Trudeau u Manili Izvor: Reuters / Autor: STAFF

Popularnost mu nije pala ni nakon optužbi lokalnih boraca za čisti okoliš da se pravi blento dok se na obale Filipina iskrcavaju stotine kontejnera punih kanadskog smeća. Budući da 830.000 Filipinaca čini najveću imigrantsku skupinu u Kanadi, Trudeau ih se trudi osvajati na sve načine, čak i nenajavljenim upadom u restoran brze hrane Jollibee u Manili, snimajući selfieje i prijateljski umačući krumpiriće u umake na tanjurima zatečenih gostiju.

To ne znači da Justin Trudeau nije bio ozbiljan. Za razliku od Trumpa koji je to prešutio, on se je kritički osvrnuo na Duterteov upitni rat protiv narkomafije kojim krši ljudska prava, kažnjavajući osumnjičene po brzom postupku i bez pravog suđenja. Iako kanadskog premijera nije spomenuo imenom, Duterte je uzvratio primjedbom da je to 'napad na njega osobno i na instituciju filipinskog predsjednika, koji račune polaže samo Filipincima'.

Dan najveće online kupnje u svijetu

Od 11. do 16. studenoga kineska pošta je u samo pet dana morala isporučiti više od milijardu paketića robe kupljene putem Alibabe, što je više poštanskih pošiljaka nego tijekom cijele protekle godine. Zašto? Kinezi 11. studenog slave 'Dan samaca' ili Guanggun Jie, datum izabran zbog simboličnih četiriju jedinica. To je novovjeki zabavni festival kojim samci prigodnim poklonima časte sami sebe zato što su samci. Praznik je došao pojavom interneta i pretvorio se u dan najveće online kupnje u svijetu, što je najviše usrećilo vlasnika Alibabe Jacka Maa i njegovih trgovačkih sajtova Tmall i Taobao. Prošloga su tjedna utržili nevjerojatnih 25.4 milijarde dolara (pet puta više nego prije pet godina), a Alibaba postavio svjetski rekord u plaćanju putem aplikacije Alipay, procesuirajući 256.000 platnih transakcija u minuti, dvostruko više nego prošle godine, sveukupno 1.48 milijardi transakcija u samo 24 sata! Kupovnoj groznici kumovali su specijalni gosti Jacka Maa poput nogometne zvijezde Luisa Figa, Nicole Kidman i Marije Šarapove. Još jedan dokaz da Kineze trese potrošačka groznica držeći se one: 'Ima se, može se'.

Šifra. Korekcije bez krvi

Što vam se može dogoditi kada ste 93 godine stari i nakon 37 godina predsjednikovanja još na vlasti, a niste kraljica Elizabeta? Može ono što se dogodilo predsjedniku Zimbabvea Robertu Mugabeu i njegovoj 52-godišnjoj supruzi, inače omraženoj zbog razbacivanja novca na palače, automobile i dijamante: njih je vojska strpala u kućni pritvor i preuzela vlast pod šifrom 'korekcije bez krvi', to jest ponovnog uspostavljanja demokracije u zemlji. Na tu vijest građani – od kojih mnogi ne pamte nikoga osim Mugabea kao predsjednika – pojurili su na bankovne automate da dignu ono što još imaju na računu. Što će biti dalje, ne zna se. Zna se samo da Mugabe odbija sići s vlasti.

  • +14
Sva lica Roberta Mugabea Izvor: Reuters / Autor: PHILIMON BULAWAYO

P. S. 1 Nije vic: Tokijska željeznička kompanija Metropolitan Intercity Railway službeno se na svojoj internetskoj stranici ispričala putnicima Tsukuba Expressa jer vlak sa stanice Minami Nagareyama 14. studenoga nije krenuo na vrijeme. Umjesto u 9:44 krenuo je u 9:43:40, 20 sekundi ranije. Je li doista toliko važno tih 20 sekundi, kada vlakovi na istoj stanici i za istu destinaciju polaze svake četiri minute? Japancima jest, jer propustivši svoj vlak u konačnici mogu zakasniti do punih 15 minuta na posao, a to je već katastrofa.