Premda kampanja službeno nije počela, izborni se takmaci već najmanje godinu dana natječu tko će što dublje i jače zabrazditi u međusobnim prepucavanjima i uvredama u borbi za prevlast, a sad su u jeku pretkampanje očekivano počeli ratovati i plakatima, pa ne čudi da građani opet strepe od nove okupacije u slikama. Zbog očitog i opetovanog nepoštivanja zakona, stranke i političari trebali bi biti kažnjeni, međutim, pravih sankcija nema, a zakoni su poslovično puni rupa
Nakon što se u petak požalio Državnom izbornom povjerenstvu da se Kukuriku koalicija uhvatila plakatiranja prije službenog početka kampanje, a još se k tome i reklamira kao 'kukuriku', što, prema zakonu, ne bi smjela, u rat plakatima krenuo je i HDZ. Odgovor iz DIP-a još uvijek se čeka, no kako se već neslužbeno čulo, a odmah je jasno i svakome tko poznaje zakon, uzalud je HDZ-u žalovanje jer je DIP nadležan samo za vrijeme trajanja kampanje. Znaju to i u stranci 'zna se', pa nisu ni oni gubili vrijeme, već su krenuli u svoju plakatnu ofenzivu i tako se zagrebačkim ulicama i prije nego što su raspisani izbori građanima u lice gura sve ono što je (ne)ostvareno i što bi tek moglo biti budu li probuđeni potencijali.
Kakvo je na tu temu mišljenje nešto južnije, premda ne treba se geografski ograničavati, svojim je plakatom u službeno nezapočetoj borbi krenuo ukazivati primoštenski čelnik Stipe Petrina, koji je otisnuo službene logotipove stranaka iz zasad još aktualne vlasti te onih koje na nju pretendiraju uz poruku 'Isto sranje - drugo pakovanje'. E sad, premda bi se bez ikakve sumnje mnogi složili s tom konstatacijom, drugi smatraju da je riječ o uvredi i da bi Petrinu trebalo prijaviti Državnom izbornom povjerenstvu te tražiti uklanjanje postavljenih plakata.
U očekivanju Etičkoga povjerenstva
No s obzirom na to da, ponovimo gradivo, zakonski kampanja nije počela, DIP nema ovlaštenja ne samo reagirati na plakate, nego niti ispitati koliko su novaca stranke već potrošile na svoje tobožnje redovite političke aktivnosti iza kojih zapravo, ali vrlo neuspješno, pokušavaju kamuflirati svoje predizborne aktivnosti. Koliko su potrošile, vidjet će se kasnije u njihovim financijskim izvještajima, ali do početka kampanje u kojoj po izbornoj jedinici smiju potrošiti samo milijun i pol kuna, mogu spiskati i triput toliko zahvaljujući nedorečenosti zakona.
U međuvremenu, plakatima poput onog Petrininog ionako bi se zapravo trebalo pozabaviti Etičko povjerenstvo jer je ono to koje je zaduženog za nadgledanje ponašanja kandidata na izborima te sprečavanje govora mržnje, vrijeđanja i omalovažavanja političkih protivnika. Svega toga već sada ima u izobilju, ali ne i sankcija, osim onih koje bi trebale uslijediti na samim izborima od samih građana.
Dok je DIP konačno postao stalno profesionalno tijelo, Etičko povjerenstvo, koje postoji samo na parlamentarnim izborima, prvi je put imenovano za provođenje parlamentarnih izbora 2000. godine kao nadstranačko tijelo sastavljeno od istaknutih javnih osoba koje nisu kandidati na izborima i nisu članovi niti jedne političke stranke. Prema Zakonu o izboru zastupnika, predsjednik Etičkog povjerenstva je po položaju predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a ostalih šest članova Povjerenstva Ustavni sud imenuje na prijedlog parlamentarnih stranka, i to tako da tri predlaže većinska stranka ili koalicija, a tri oporbene stranke.
Nakon objave odluke o raspisivanju izbora, a prije početka izborne promidžbe, Etičko povjerenstvo treba donijeti i objaviti Izborni etički kodeks kojega čini sustav pravila o ponašanju pojedinaca i političkih stranaka u izbornoj promidžbi i izbornom postupku. Prije donošenja Izbornoga etičkog kodeksa Etičko povjerenstvo zatražit će mišljenje parlamentarnih političkih stranaka.
Premda svaki dan (pret)kampanje donosi obilje materijala za etičke rasprave, štete što Etičko povjerenstvo još nije oformljeno, a to, kako sada stoji u zakonu, ni ne mora biti, zapravo i nema, zahvaljujući tome što ono nema alata za sankcioniranje prekršitelja, upozorava Dragan Zelić, izvršni direktor GONG-a. Međutim, ističe da je ono, premda i samo na simboličan način, važno jer svojim nadgledanjem i opomenama treba podizati standarde ponašanja u kampanji, a s obzirom na ranija iskustva trebalo je i oštrije reagirati.
Kad se čovjek podsjeti čime se bavilo i nije bavilo Etičko povjerenstvo s prošlih parlamentarnih izbora, a s obzirom na sve ono što se događa proteklih mjeseci, čini se da će novo Povjerenstvo imati pune ruke posla i valja se nadati da će ga ovaj put obaviti profesionalno jer se za ono prošlo to teško može reći uzimajući u obzir kakve su odluke donosili.
Iskustva gorkog okusa
Etičko Povjerenstvo na parlamentarnim izborima 2007. zabranilo je – premda nema takvih ovlasti - HSP-ov spot 'Riva' u kojem su prikazane snimke Sanaderovog govora sa splitske Rive, Šeksove izjave 'identificirati, otkriti, uhititi, transferirati' te snimka Gotovininog uhićenja ocijenivši da je 'prodano' neprihvatljiv za javno emitiranje iako su videozapisi autentični jer je interpretacija izražena terminom 'prodano' protivna izbornom etičkom kodeksu.
S druge strane, Etičko se povjerenstvo proglasilo nenadležnim za postupanje po prijavi HSS-ovca Željka Peceka protiv Vladimira Šeksa, koji je upozorio da je Šeks u posljednjih nekoliko mjeseci 2007. godine više puta posjetio svoju izbornu jedinicu nego od 2003. do 2006., a pritom se uvijek koristio službenim automobilom i vozačem i u pratnji su mu bili isključivo kolege iz HDZ-a i u pravilu kandidati s njegove liste. Prilikom posjeta dijelio je i službene penkale Hrvatskoga sabora plaćene proračunskim novcem, a na otvorenje osječke obilaznice došao je službenim automobilom u koloni vozila saborskog protokola, koja je bila pod policijskom pratnjom, ali su se tamo, eto našla i dva kombija s HDZ-ovim promidžbenim porukama.
Iako je jasno i propisano da je etici protivno 'širenje bilo kakve zlonamjerne ili neutemeljene optužbe protiv bilo kojeg kandidata', 'iznošenje laži i insinuacija o političkim suparnicima i privatnom životu suparnika', Etičko povjerenstvo 2007. nije našlo za shodno opomenuti HDZ zbog laži da SDP namjerava oporezivati kamate na štednju i legalizirati drogu. Jednako kao što nije reagiralo niti na etici protivno 'ometanje i sprečavanje potpunog i slobodnog izražavanja volje birača' kad je vojni ordinarij Juraj Jezerinac s oltara upućivao da su 'obećanja nekih stranaka sotonska'. Izostala je reakcija i na izjavu Zorana Milanovića da je HDZ preuzeo Miloševićev izborni slogan 'Idemo dalje', a za pritužbe SDP-a na HDZ-ove crveno-plave plakate kojima se diskreditiralo socijaldemokrate kao glavne konkurente Etičko Povjerenstvo, doduše, uz izdvojeno mišljenje trojice članova, nije našlo ništa sporno.
Iako novom Povjerenstvu treba pružiti novu priliku, šteta je da ono već ne postoji jer bi zasigurno imalo o čemu raspravljati, primjerice o podsjetnicima na ples na štangi ili tko je kada i gdje io misica ili možda i mister (nikad se ne zna kakve sve sočne detalje i u kojem trenutku može iznjedriti izborna utakmica) ili izjave o tome tko je koje nacionalnosti pa kakvu vladu sastavlja i tome slično. Stoga, iako zakon Povjerenstvu za formiranje ostavlja još vremena, njega već sad ima premalo, no kako upozoravaju u GONG-u, ta nejasnoća, zgušnjavanje i kratki vremenski rokovi nisu problem samo kod Etičkoga povjerenstva, nego i ostatka hrvatskog izbornog zakonodavstva u kojem je, eto, moguće da i pravomoćno osuđeni ratni zločinac može biti na listi za Sabor.