Putnici i posada ukrajinskog Boeinga srušenog iranskim projektilom bili bi živi da nije bilo nedavne eskalacije napetosti u regiji čemu je Washington pridonio, izjavio je kanadski premijer Justin Trudeau u intervjuu za kanal Global, prenose agencije u utorak
Međunarodna zajednica bila je 'vrlo vrlo jasna u pogledu nužnosti denuklearizacije Irana' na vojnom planu, ali i smirivanja 'napetosti u regiji a koje su izazvane i akcijama Sjedinjenih Država', rekao je u intervjuu emitiranom u ponedjeljak.
'Da nije bilo napetosti i nedavne eskalacije u regiji, vjerujem da bi ti (poginuli) Kanađani danas bili u svojim domovima i sa svojom obitelji', dodao je Trudeau o 57 kanadskih državljana koji su bili na kobnome letu.
Kronična napetost između Irana i SAD-a eskalirala je 3. siječnja američkom likvidacijom najvišeg iranskoga generala Kasima Sulejmanija pošto je Iran odgovorio raketiranjem američkih vojnih baza u Iraku 8. siječnja nekoliko sati prije nego što je ukrajinski Boeing srušen iranskim projektilom.
Trudeau je nadalje rekao da bi 'očito' bilo dobro da je Washington prethodno obavijestio Ottawu o napadu dronom kojim je likvidiran general Sulejmani. SAD i Kanada članice su NATO-a.
Michael McCain, vlasnik kanadskog prehrambenog diva Maple Leaf Foods, u nedjelju navečer na Twitteru se obrušio na američkog predsjednika Donalda Trumpa iako ga nije imenovao.
U reakciji na pogibiju supruge i djeteta jednog od svojih zaposlenika na tom letu iz Irana McCain je napisao da 'narcis iz Washingtona' također snosi krivnju za nesreću i predbacio mu je da 'destabilizira' Bliski istok.
Trudeau je u subotu pozvao iranskog predsjendika Hasana Rohanija da 'potpuno rasvijetli' katastrofu i tražio da Kanada sudjeluje u istrazi. Kanadski stručnjaci doputovali su u Teheran radi istrage.
Pad zrakoplopva u srijedu najsmrtonosniji je gubitak na letu za Kanađane od atentata na Boeing 767 kompanije Air India 1985., kada je poginulo 268 Kanađana. Nesreća u Iranu izazvala je golemu tugu u Kanadi gdje živi jedna od najvećih iranskih dijaspora u Sjevernoj Americi, oko 210.000 Kanađana iranskog porijekla prema popisu iz 2016.