Proslava Međunarodnog praznika rada u Hrvatskoj
Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL
Proslava Međunarodnog praznika rada u Hrvatskoj
Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL
PROSLAVA PRAZNIKA RADA
U zagrebačkom parku Maksimiru na tradicionalnu proslavu 1. svibnja, Međunarodnog praznika rada, od jutra se okupljaju mnogobrojni građani, dočekuju ih zvuci limene glazbe ZET-a i Zagrebačke mažoretkinje, a karanfile im dijele predstavnici stranaka i kandidati za gradonačelnike.
Cjelodnevni kulturno-umjetnički program i druženje, uz 60.000 porcija besplatnog graha s kobasicama, pancetom i dimljenom vratinom, organizirao je Grad Zagreb. Međunarodni praznik rada sa sugrađanima će i ove godine u Maksimiru proslaviti gradonačelnik Milan Bandić koji će im od 10,30 sati dijeliti karanfile te porcije graha.
U Maksimiru karanfile građanima dijele i predsjednik SDP-a Davor Bernardić i kandidatkinja HNS-a i SDP-a za gradonačelnicu Zagreba Anka Mrak Taritaš. U Maksimiru su i predstavnici drugih stranaka i nezavisni kandidati koji prikupljaju potpise za svoje kandidate i liste. Dolazak u Maksimir najavila je i nezavisna kandidatkinja Sandra Švaljek koja će se susresti s predstavnicima sindikata iz Zagrebačkog holdinga kako bi je upoznali s problemima Holdingovih radnika.
Bandić je u nedjelju, uoči prvosvibanjske proslave obišao park Maksimir kako bi se uvjerio da je sve spremno. Sa suradnicima, novinarima i snimateljima bio je i u prenoćištu Crvenog križa u Kosnici gdje se kuhao, kako je rekao, "a la zagrebački" grah, po njegovoj recepturi te najavio da će ove godine biti najbolji. Pozvao je Zagrepčanke i Zagrepčane u Maksimir te rekao kako očekuje između 40 i 50 tisuća sugrađana.
S obzirom na to da se ovogodišnja prvosvibanjska proslava održava pred lokalne izbore, Bandić je pozvao i sve kandidate i kandidatkinje za gradonačelnika Zagreba da dođu u park Maksimir i zajedno s njim građanima dijele grah, a da se poslije svi zajedno fotografiraju.
U Maksimir je na grah zagrebački gradonačelnik pozvao i sindikaliste, nakon njihovog povratka iz Slavonskog Broda, gdje sindikalne središnjice organiziraju prosvjed čija je glavna poruka "Vrijeme je za NAŠ oporavak! – Hrvatska treba veće plaće i kvalitetna radna mjesta".
Na Međunarodni praznik rada brojni članovi Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Matice hrvatskih sindikata i Nezavisnih hrvatskih sindikata te građani Slavonskog Broda, njih oko tisuću, okupilo se u ponedjeljak u tome gradu na prvosvibanjskom prosvjedu, čija je glavna poruka "Vrijeme je za NAŠ oporavak! – Hrvatska treba veće plaće i kvalitetna radna mjesta".
Članovi sindikata, njih oko 800, u Slavonski Brod su doputovali iz Zagreba i Kutine Vlakom solidarnosti za Slavoniju te su po dolasku formirali prosvjednu povorku s više od 1000 prosvjednika koja je krenula od slavonskobrodskog Željezničkog kolodvora prema Tvrđavi Brod, gdje su za 12,30 sati najavljena prigodna obraćanja sindikalnih čelnika.
„Očekujemo da ova Vlada koja izražava socijalnu osjetljivost, barem tako priča Plenković, shvati našu poruku i da do kraja godine poveća minimalnu plaću na 3.500 kuna. Smatramo da u Hrvatskoj ima prostora za to jer raste gospodarstvo i BDP“, poručio je uoči polaska prosvjedne kolone prema Tvrđi regionalni povjerenik za Slavoniju i Baranju Sindikata metalaca Hrvatske Antun Štivić.
U pripremi prosvjednog skupa, sindikalni čelnici Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Matice hrvatskih sindikata i Nezavisnih hrvatskih sindikata isticali su kako se zalažu za dostojanstvene plaće i uvjete rada kroz kolektivne ugovore; povećanje minimalne plaće na 50 posto prosječne mjesečne bruto plaće, otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i prestanak stimuliranja prekarnih oblika rada.
Također traže mjere za poticanje proizvodnje i izvoza, investicija, uključujući socijalne investicije, kvalitetnu stambenu politiku te cjenovno i teritorijalno dostupne društvene servise, promicanje i jačanje socijalnog dijaloga i posebno kolektivnog pregovaranja i sklapanja kolektivnih ugovora na svim razinama, u privatnom i u javnom sektoru.
S karlovačkog Korza prema Izletištu Grdun na rijeci Dobri u deset je sati krenulo više od dvije tisuće biciklista, sudionika 24. Prvosvibanjske biciklijade u organizaciji Saveza samostalnog sindikata (SSSH).
Dvoje predstavnika SSSH različito je odgovorilo novinarima na pitanje je li to samo lijep tradicionalni izlet ili dobar odaziv znači da je radnički pokret u Karlovcu živ.
Međunarodni praznik rada obilježen je u Puli prvomajskim budnicama Puhačkog orkestra Grada Pule po gradskim kvartovima, te polaganjem vijenaca na spomen-ploču poginulim radnicima 1920. godine na trgu Portarata.
"Položaj radnika u Hrvatskoj nije na zavidnoj razini, valjalo bi ih pitati koliko rade, koliko su plaćeni i koliko im prekovremenih sati nije plaćeno. Sve teže živimo, imamo lijepa auta, ali nemamo besplatno zdravstveno osiguranje ni besplatno školovanje", rekao je u ime Sindikata istre, Kvarnera i Dalmacije Rajko Kutlača dodavši kako se zasigurno "ova četiri radnika koja su ubijena 1920. godine nisu za to borili".
Stoga, istaknuo je, nije mu jasno zašto se danas radnici mire s ovom situacijom te je pozvao radnike da se bore za sebe i izbore za svoja prava.
Međunarodni praznik rada u Osijeku je tradicionalno obilježen na lijevoj obali Drave, gdje će, u organizaciji grada Osijeka i Udruge majstora kotlića, građanima biti podijeljeno oko tri tisuće porcija graha.
U podjelu graha sugrađanima uključio se i gradonačelnik Ivan Vrkić, koji je novinarima izjavio kako građanima želi što više radnih mjesta, kojih u ovome trenutku nema dovoljno, zbog čega mladi ljudi moraju napuštati Hrvatsku. Mislim da smo svi svjesni situacije, ali i da, u ozračju nade, trebamo vjerovati u budućnost. I stoga je važno nastaviti tradiciju obilježavanja praznika rada, jer bez radnih mjesta i radnika nema ni Hrvatske, ni Osijeka, poručio je gradonačelnik Vrkić.
.