Katar je ovih dana dogovorio s Pentagonom kupnju 10 obrambenih sustava po cijeni od oko milijardu dolara. Riječ je o najnovijim sustavima koje zajednički proizvode američki obrambeni giganti Raytheon i Northrop Grumman, a koji dosad nisu prodavani stranim korisnicima. Evo što sve znamo o sustavima za presretanje FS-LIDS
Agencija za obrambenu i sigurnosnu suradnju SAD-a objavila je ovih dana da Katru dopušta prodaju 10 sustava FS-LIDS namijenjenih za presretanje bespilotnih letjelica. Time će Katar, u kojem se upravo održava Svjetsko prvenstvo u nogometu, postati prvi prijavljeni strani kupac sustava koji je u upotrebi u američkim protuzračnim snagama od 2018. godine pod oznakom Howler C-UAS.
Sustav FS-LIDS je kombinacija višenamjenskog Raytheonovog radara KuMRFS s elektroničkom optičkom stanicom koja se koristi za otkrivanje malih bespilotnih letjelica te višestrukog lansera presretača bespilotnih letjelica tipa Coyote Block 2. Ti presretači, koje također proizvodi Raytheon, u biti su manje podzvučne protuzračne rakete male brzine opremljene pojačivačem lansiranja na kruto gorivo i minijaturnim turbomlaznim motorom kratkog dometa.
Prema informacijama koje je objavio Pentagon, ukupni trošak očekivane isporuke iznosit će oko milijardu dolara, a uključuje obuku, prateću opremu i tehničku podršku. Deset sustava FS-LIDS namijenjenih Katru sastojat će se od 200 raketa Coyote Block 2 i njihovih lansera, višenamjenskih radara tipa AN/TPQ-50, zapovjednog vozila za kontrolu protuzračne obrane, elektrooptičkih i infracrvenih kamera te ostale opreme. Sustavi će biti predani Katru u stacionarnoj kontejnerskoj inačici.
Pouzdano otkrivanje i jeftino uništavanje bespilotnih prijetnji
Ove komponente pomažu sustavu u pouzdanom otkrivanju, klasificiranju i elektroničkom uništavanju niskoletećih i malih bespilotnih letjelica putem jeftinih raketa Coyote, a koje teže nešto manje od šest kilograma, imaju brzinu od 102 kilometara na sat, plafon leta do 9000 metara i domet od 130 kilometara, odnosno autonomiju leta u trajanju od jednog sata.
Pentagon ističe da će ova prodaja podržati vanjsku politiku i ciljeve nacionalne sigurnosti SAD-a te pomoći u poboljšanju sigurnosti zemlje koju Washington smatra važnom silom za održavanje političke stabilnosti i gospodarskog napretka na Bliskom istoku. Katar će pak kupnjom sustava poboljšati svoje obrambene mogućnosti povećanjem elektroničko-kinetičkih sposobnosti za uništavanje sve prisutnijih bespilotnih letjelica.
Prema navodima američke Agencije za obrambenu i sigurnosnu suradnju (DSCA), prodaja sustava neće promijeniti osnovnu vojnu ravnotežu u regiji. U Agenciji preciziraju da će provedba prodaje zahtijevati upućivanje pet predstavnika američke vlade i 15 izvođača u Katar na razdoblje od pet godina radi podrške aktivnostima na terenu, obuci i održavanju.
Glavni izvođači bit će Raytheon i Northrop Grumman, a zasad ne postoje poznati ugovori o offsetu predloženi u vezi s ovom prodajom. Pretpostavlja se da će Katar koristiti ove sustave za obranu zračnih luka i drugih strateški važnih ciljeva.