Poduzetnik Slobodan Radić, koji već pet godina vodi rat protiv Erste banke i njenih povezanih leasing društava Immorent Bank i Immorent Leasing jer su, kako tvrdi, blokirali vrijednu investiciju i pokušavaju doslovno oteti njegovo vlasništvo, podnio je kaznenu prijavu USKOK-u. Prijavljene su ove dvije tvrtke, zatim njihovi direktori Holger Peter Stupar i Željko Topić, ali i javni bilježnik iz Zagreba Branko Ranogajec
Radić je vlasnik tvrtke Oporaba iz mjesta Čaporice pokraj Trilja, a javnost je za njega doznala kada je Hrvatska udruga radničkih sindikata ove godine upravo ondje organizirala proslavu Praznika rada kako bi upozorila da 'banka i pravosuđe sprečavaju otvaranje nekoliko stotina novih radnih mjesta'. Nakon što nitko u državi ipak nije reagirao na prozivke, iz Oporabe su se odlučili na prijavu USKOK-u kojom osim kaznenog postupka najavljuju traženje nadoknade štete u iznosu od fantastičnih 50 milijuna eura.
Tvrtka smještena u gospodarskoj zoni Čaporice osnovana je kako bi se bavila reciklažom i zbrinjavanjem različitog otpada te proizvodnjom nusproizvoda poput plastičnih čaša i ambalaže, kao i električne energije. Cijeli proizvodni ciklus dobio je pozitivne recenzije i državne subvencije, potom su izgrađene upravna zgrada i dvije hale od nekoliko tisuća kvadrata, no u veljači 2010. - kada je započelo opremanje strojevima - tvrtke iz Erste grupe blokiraju sve račune Oporabe i putem ovrhe pokušavaju preuzeti kompletnu imovinu. Obračun traje sve do danas, a Radić tvrdi da je protiv njega i njegove tvrtke napravljeno nekoliko kriminalnih poteza: udruživanje za počinjenje kaznenog djela, zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju i krivotvorenje isprava.
'Najprije, javni bilježnik Ranogajec falsificirao je sporazum koji nitko iz moje tvrtke nikada nije potpisao. Dapače, nitko nije ni nogom kročio u njegov ured! Na osnovi toga Erste banka krenula je u akciju', objašnjava Radić.
Svoj odnos s tvrtkama iz Erste grupe detaljno je opisao u kaznenoj prijavi, a za ovu priliku nešto ćemo ga pojednostaviti: dogovoreno je da će one preko leasinga financirati izgradnju pogona u Čaporicama i da će se kredit vrijedan 3,35 milijuna eura početi vraćati nakon početka rada tvrtke. No, tvrdi Radić, Immorent Leasing potom je iznenada pokušao povećati ugovorenu cijenu za 650 tisuća eura, a potom je mimo ugovora knjigovodstveno prikazao da je kredit već dospio na naplatu. U tome im je navodno pomogla potvrda javnog bilježnika Ranogajca i krivotvorena solemnizacija ugovora.
Imali su za cilj da se kroz ovršni postupak domognu imovine tvrtke Oporaba, kao i poslovanja ovog društva, višestruko vrednijih od iznosa kredita, što dokazuje činjenica da su odbili prijedlog da treća osoba potpuno podmiri sve kreditne obveze. Onemogućili su ostvarivanje poduzetničkog plana koji se temeljio na izrazito profitabilnim koncesijama za recikliranje plastike i gume, čime su tvrtki pričinili štetu u iznosu od najmanje 50 milijuna eura', stoji u Radićevoj kaznenoj prijavi.
Ovog poduzetnika u međuvremenu je zbog problema napustio partner spreman uložiti još četiri milijuna eura, propala mu je i jamčevina za jedan stroj, a drugi - vrijedan 250 tisuća eura - stoji neiskorišten. S računa tvrtke je počišćena čak i državna naknada za koncesiju, a zbog potpune blokade ne može realizirati kredit ni s jednom drugom bankom. Godine prolaze, a umjesto nekoliko stotina radnika u novim halama u Čaporicama uspijeva jedino korov.
Slobodan Radić smatra da iza ovakvih postupaka stoje moćni lobiji koji se i inače bave reciklažom i zbrinjavanjem otpada, no ne želi javno izreći njihovo ime.
Tportal je stupio u kontakt s prijavljenim javnim bilježnikom Brankom Ranogajcem, no on tvrdi da nikakvog slučaja - nema. 'Kao bilježnik sam solemnizirao ono što su stranke tražile. Gospodin je dužan banci i bilo je dobro dok nije trebalo početi vraćati novac', kazao nam je Ranogajec.
Radić je protiv njega i ostalih već podnosio neke kaznene prijave, no to je radio bez odvjetnika i one su ubrzo odbačene. Prijavio ga je i Hrvatskoj javnobilježničkoj komori, a ona je zaključila da prekršaja nije bilo jer joj je Ranogajec predočio 'fotokopiju zapisnika o vanjskom uredovanju'. A da je i bilo propusta, oni su za njih već otišli u zastaru.
Komentar smo potražili i od Erste grupe, no i nakon kaznene prijave odgovoreno nam je gotovo u riječ jednako kao i kada su u Čaporicama prosvjedovali sindikalisti: oni čuvaju bankovnu tajnu, poštuju proceduru i institucije, posluju u skladu sa zakonima i vode računa o svojim klijentima.