Otkriće crvene patuljaste pčele na Malti izazvalo je strah od razornog utjecaja na domaće populacije pčela. Naime crvena patuljasta medonosna pčela prvi put osnovala je koloniju u Europi, otkrili su znanstvenici
Pčela Apis florea porijeklom je iz Azije i njezino je otkriće izazvalo uzbunu kod lokalnih pčelara i zaštitnika prirode jer se boje njezinog potencijalno razornog utjecaja na domaće pčelinje populacije. 'Zabrinjavajuće je to što je Apis florea pronađena na Malti', rekao je Dave Goulson, profesor biologije na Sveučilištu u Sussexu, koji nije bio uključen u istraživanje.
'Apis florea će se vjerojatno natjecati za pelud i nektar s našim domaćim oprašivačima, skupinom insekata kojih je već sve manje. Također je vrlo vjerojatno da će prenositi bolesti na koje europske pčele mogu imati slabu otpornost.'
Prijašnja izvješća pokazuju da je ova vrsta polako proširila svoj teritorij od Azije do Bliskog istoka i sjeveroistočne Afrike, ali do sada nije zabilježena u Europi, piše Guardian.
Prvo pojavljivanje u Europi
'Ako je na Malti, ovo je prvo pojavljivanje patuljaste medonosne pčele u Europi', domu uobičajene pčele iz košnice, Apis mellifera, rekao je Francis Ratnieks, britanski entomolog i profesor emeritus pčelarstva na Sveučilištu u Sussexu, koji nije bio uključen u istraživanje.
Kada je kolonija, koja se sastoji od više od 2000 odraslih pčela, otkrivena kako okružuje granu drveta, napravljeno je DNK testiranje da bi se identificirala vrsta. Čim je identificirana kao Apis florea, uklonjena je i uništena. No istraživači su u Journal of Apicultural Research napisali da sumnjaju da je skupina pčela već napustila košnicu kako bi osnovale novu koloniju.
Stigle trgovačkim brodom?
Blizina kolonije slobodnoj luci Birżebbuġa, glavnom teretnom čvorištu Malte, sugerira da su pčele možda stigle trgovačkim brodom.
'Ovo je jedan od glavnih (i bržih) putova kojima se različite podvrste Apis mellifere, kao i druge vrste pčela, osa i drugih letećih insekata mogu kretati sa svojih prirodnih područja na udaljenija mjesta', rekla je Juliana Rangel, profesorica pčelarstva na teksaškom sveučilištu A&M.
Rangel je rekla i da je ovo novo otkriće još jedna posljedica povećanja temperatura zbog klimatske krize, što potiče širenje vrsta na prethodno nenaseljena područja.
Istraživači vjeruju da blage zime na Malti i u drugim južnoeuropskim zemljama pogoduju opstanku ove invazivne vrste. Medonosna pčela crvenog patuljka također se nalazi u Izraelu. 'Ako može živjeti u Izraelu, usuđujem se reći da joj može biti dobro i na Malti', rekao je Ratnieks.
Ugrožena je bioraznolikost Europe
Moglo bi biti 'pitanje samo nekoliko godina' u kojima bi se ova vrsta mogla proširiti na drugo mjesto, rekao je Rangel. S obzirom na velik broj otoka u Sredozemlju, koji su relativno blizu jedni drugima, i činjenicu da je kopno na kontinentu također blizu, vrlo je vjerojatno da će se u budućnosti dogoditi više ovakvih upada, ugrožavajući našu bioraznolikost.
'Jedino što možemo učiniti jest biti oprezni, prijaviti sve viđene primjerke ili rojeve koji se čine drugačijima ili novima, ukloniti primjerke čim budu identificirani, pretražiti područje u blizini u potrazi za drugim primjercima i nastaviti s naporima praćenja, posebno u ulaznim lukama, jer rojevi mogu putovati brodovima', zaključuje.