iskustva s ratišta

Kosovski Albanac tvrdi: Greškom sam završio u ISIL-u, izvukao sam se na mamu

28.02.2018 u 20:58

Bionic
Reading

Među više od 300 kosovskih Albanaca koji su se borili na strani tzv. Islamske države u Siriji i Iraku je i 31-godišnji Albert Berisha te je za BBC ispričao svoju devetodnevnu pustolovinu u redovima zloglasnih islamskih ekstremista

Berisha je za BBC ispričao kako je prije pet godina otišao u Siriju, u kojoj je proveo devet dana u nekoliko postrojbi islamskih ekstremista. Na ratište je pak otišao u namjeri da se bori protiv režima sirijskog predsjednika Bašara al Asada, ali je, kako kaže, 'greškom' završio među ekstremistima.

'To je vrlo teško povjerovati, ali je istina', kazao je Berisha te je za britansku televiziju ispričao kako ga je tijekom nešto više od tjedan dana najprije vrbovao Front Al Nusra, nekadašnji saveznik Al Kaide, nakon čega se pridružio skupini zemljaka te je 'ne svojom željom' završio u redovima tzv. Islamske države.

Kosovski Albanac ispričao je da je iskoristio priliku za bijeg tijekom borbi islamskih ekstremista s Kurdima te se pridružio skupini Ahrar al Šam, sastavljene od raznih salafističkih skupina, ali koja na Zapadu nije na popisu terorističkih organizacija. U redovima Ahrar al Šama Berisha je naučio baratati automatskom puškom, naglasivši da nije sudjelovao u borbama.

'Nakon samo pet dana shvatio sam da život u Siriji nema nikakve veze s romantičnom predstavom o sudjelovanju u revoluciji za oslobađanje ugnjetavanih', priznao je Berisha.

'Mogao bih lagati kao mnogi i kazati da sam isključivo htio pomoći u radu humanitarnih organizacija. Zaista sam mislio da ću nakon završene obuke sudjelovati u borbama, ali nikad nisam htio biti dio terorističkih skupina', izjavio je kosovski Albanac.

Berisha tvrdi kako je mislio da u redovima sirijske oporbe nema ljudi s kriminalnom prošlošću te da se radi isključivo o 'ljudima dobre volje koji žele pomoći narodu', ali se umjesto toga susreo s različitim islamskim skupinama koje se međusobno prepiru i civilima donose štetu, a ne korist.

  • +5
Borci tzv. Islamske države Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Kako bi se izvukao iz ralja islamskih radikala, Berisha se požalio svojem zapovjedniku kako je prekršio sveto pravilo ne pitajući majku za blagoslov prije odlaska u džihad. Albanac tvrdi da ga je zbog toga zapovjednik otpustio iz redova Ahrar al Šama, nakon čega se nekako dokopao Kosova. Pritom tvrdi da je bio odsutan samo dva tjedna te kako njegova majka uopće nije znala da se nalazi u Siriji.

Istinu o sinu Berishina majka doznala je 2014. godine, kada je uhićen u svojem domu te je optužen za terorizam i osuđen na tri i pol godine zatvora. Berisha je uložio žalbu na presudu, a ukoliko ona bude odbijena, bit će primoran odslužiti kaznu.

U međuvremenu je Berisha s još jednim prijateljem s Kosova osnovao Institut za sigurnost, integraciju i deradikalizaciju kako bi odvratili ljude od odlaska u borbu i odgovorili na propagiranje džihadizma na društvenim mrežama. Također, njih dvojica nude pomoć onima koji se vrate kako bi ostali na pravom putu, međutim nisu sigurni koliko će njih biti spremno odustati od radikalnih ideja.

Valja napomenuti i kako se s prostora Kosova u redovima Islamske države bore 44 žene, dok ih je iz nama susjedne Bosne i Hercegovine njih 60. Prema podacima Kosovskog centra za sigurnosne studije, upravo je 23-godišnja Camile Tahiri s Kosova jedna od zapovjednica kampa za obuku žena džihadista, a smatra se jednom od najradikalnijih zapovjednika tzv. Islamske države.