Njemačka tvrtka Rheinmetall, vodeći europski proizvođač naoružanja i vojne opreme, odlučila je dodatno pojačati svoju podršku Kijevu izravnim investicijama u tvornice unutar ukrajinskog teritorija. Tvrtka sa sjedištem u Düsseldorfu najavila je uspostavu četiri proizvodna pogona u ratom pogođenoj zemlji, što je izazvalo oštre reakcije Kremlja
Kremlj je, naime, jasno dao do znanja da tvornice koje proizvode vojnu opremu za ukrajinske oružane snage predstavljaju 'poštenu metu' za njihove snage.
Dmitrij Peskov, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina, u izjavi za državnu agenciju TASS istaknuo je kako je 'svakako opravdano' da se ruske snage usmjere na takve objekte.
Rheinmetallova prisutnost u Ukrajini: četiri tvornice za obranu
Armin Papperger, izvršni direktor Rheinmetalla, u više je navrata naglasio važnost pomoći Ukrajini u održavanju otpornosti protiv ruskih napada, a dio te strategije uključuje uspostavu proizvodnih kapaciteta unutar zemlje. Novi pogoni u Ukrajini bit će usmjereni na proizvodnju artiljerijskog streljiva, baruta, sustava protuzračne obrane te usluge popravka i održavanja vozila. Prema Pappergeru, ova ulaganja nisu samo simbolična, već predstavljaju ključnu potporu ukrajinskoj obrambenoj sposobnosti, piše Politico.
Tvrtka je već pokazala svoju podršku Ukrajini slanjem oko 200 borbenih vozila Marder, a njemačka vlada donirala je ukrajinskim oružanim snagama sustave protuzračne obrane proizvedene upravo u Rheinmetallu, zajedno s tisućama granata.
Papperger je u razgovoru za njemački list Welt objasnio kako Kijev trenutno ima iznimno velike potrebe za artiljerijskim streljivom te da procjenjuje da bi za obnovu svojih zaliha Ukrajina mogla trebati čak četiri milijuna komada artiljerijskog streljiva.
Rheinmetallov izvršni direktor meta atentata
Da situacija postaje sve ozbiljnija, svjedoči i činjenica da je početkom godine Rheinmetallov izvršni direktor, Armin Papperger, bio meta neuspjelog atentata od strane ruskih operativaca. Ovaj pokušaj atentata spriječen je zahvaljujući zajedničkim naporima američkih i njemačkih obavještajnih agencija. Papperger, inače najmoćniji oružani magnat u Europi, danas je u centru pažnje kao ključni igrač u podršci Ukrajini te mu se pripisuje utjecaj u oblikovanju europske obrambene politike prema ruskoj agresiji.
Incident je dodatno povećao sigurnosne mjere oko Pappergera i istaknuo visoku cijenu koju plaćaju vodeći predstavnici industrije obrane uključenih u podršku ukrajinskom ratu protiv Rusije. Pitanje sigurnosti Rheinmetallovih zaposlenika i objekata unutar Ukrajine ostaje ključno, pogotovo s obzirom na izravne prijetnje Moskve.
Političke i sigurnosne implikacije: nova dinamika sukoba
Odluka Rheinmetalla o otvaranju proizvodnih pogona unutar Ukrajine ima dalekosežne političke i sigurnosne posljedice, jer predstavlja direktno upletanje zapadne vojne industrije u sukob. Ovaj potez može dodatno otežati odnose Njemačke i Rusije, kao i Europske unije i NATO saveznika s Moskvom, koji već duže vrijeme eskaliraju. Mnogi analitičari procjenjuju kako bi ruska vojska mogla ciljano gađati Rheinmetallove pogone, što bi dodatno otežalo ionako napetu situaciju na terenu i moglo dovesti do novih rizika za civilno stanovništvo.
Papperger vjeruje kako njegova tvrtka igra ključnu ulogu u jačanju obrambenih sposobnosti Ukrajine te smatra da je nužno omogućiti Kijevu resurse za dugoročnu obranu. Iako je Rheinmetall trenutno najprofitabilnija obrambena tvrtka na svijetu, prema Pappergerovim riječima, financijski motivi nisu glavni pokretač ovih ulaganja, već osjećaj odgovornosti prema europskoj sigurnosti.