Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u narednih bi nekoliko dana trebalo odlučiti hoće li petero uhićenih kojima je jednomjesečni pritvor određen zbog krivotvorenja i trgovanja hrvatskim putovnicama pustiti da se uz jamčevinu brane sa slobode
Kako se doznaje na zagrebačkom Županijskom sudu sutkinja istrage Jadranka Mandušić, koja je uhićenima odredila istražni zatvor, odobrila je da se osumnjičene, ukoliko polože jamčevinu, pusti da se brane sa slobode.
No, riječ je o nepravomoćnoj odluci na koju će se žaliti USKOK.
Konačnu odluku u tom će slučaju donijeti izvanraspravno vijeće, a tek ako odluka postane pravomoćna uhićenici će moći položiti jamčevinu i uz određene uvjete izaći iz istražnog zatvora, doznaje se na sudu.
Najveću jamčevinu od milijun kuna trebao bi platiti navodni organizator operacije trgovanja putovnicama Zvonko Šendulović. Za osječke policajce Brunu Margaretića i Zorana Rudničkog, službenika hrvatskog konzulata u Tuzli Marijana Dominkovića i referenticu zagrebačke Policijske uprave Radojku Cvetković jamčevina bi iznosila 750.000 kuna, doznaje se od njihovih odvjetnika.
Uz njih petero u ovom je slučaju istražni zatvor određen odbjeglom srpskom državljaninu Darku Gojiću za kojim je raspisana tjeralica. Konzularna službenica Marinka Tupaja, također uhićena u tzv. akciji Border puštena je da se brani sa slobode.
USKOK sumnja da su krivotvoritelji 'krali' identitete hrvatskih državljana koji ne prebivaju u Hrvatskoj već u Srbiji ili BiH i koji nisu imali putovnice.
Uhićene se tereti za udruživanje u kriminalnu skupinu, zlouporabe položaja i ovlasti, krivotvorenja isprava te poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti.
Policija je pronašla 53 krivotvorene putovnice, a pretpostavlja se da ih ima još oko 50. U USKOK-u sumnjaju da su krivotvoritelji 'zaradili' najmanje 420.000 eura. Putovnice su naručivali uglavnom pripadnici srbijanskog podzemlja, a plaćali su ih najmanje 10.000 eura.