Najmanje 18 osoba ubijeno je u Mijanmaru u prosvjedima protiv vojnog puča u nedjelju, jednom od najkrvavijih dana od početka prosvjeda protiv "nepravedne diktature", a hunta je u nedjelju uvela izvanredno stanje u dijelu najvećega grada Yangona.
Hunta na vlasti u Mijanmaru uvela je u nedjelju navečer izvanredno stanje u dvjema općinama na širem području Yangona, izvijestila je državna televizija.
U Yangonu, gospodarskom središtu zemlje, u općini Hlaing Tharyar policajci i vojnici sukobili su se s prosvjednicima naoružanim palicama i noževima, koji su se skrivali iza provizornih barikada i razbježali se kada su sigurnosne snage zapucale.
"Mogu potvrditi da je 15 ljudi izgubilo život", rekla je liječnica za AFP, dodajući da je obradila petnaestak ozlijeđenih osoba i da očekuje da će broj mrtvih rasti.
Taj je broj podcijenjen, misli Udruga za pomoć političkim zatvorenicima koja prati broj uhićenih i poginulih nakon državnog udara.
Kinesko veleposlanstvo u Mijanmaru objavilo je na svojoj mrežnoj stranici da je mnogo kineskih zaposlenika ozlijeđeno i blokirano jer su dvije tvornice u okrugu Hlaingthaya u Yangonu opljačkane i uništene.
Veleposlanstvo je odmah zatražilo da se hitno zajamči sigurnost kineskih državljana u situaciji koju naziva "vrlo ozbiljnom".
Dodaje da je oglašeno upozorenje Kinezima u Mijanmaru no ne navodi pojedinosti o ozljedama kineskih zaposlenika, prenosi Reuters.
Mediji su objavili da je potvrđena još jedna smrt u četvrti Tamwe u Yangonu kada su stotine prosvjednika htjele zapaliti policijsku stanicu, zbog čega su vlasti zapucale ne bi li ih rastjerale.
Slični kaotični prizori mogli su se vidjeti tijekom čitavog dana i u drugim dijelovima zemlje. Tako je u gradu Hpakantu, na sjeveru, jedna osoba ubijena hitcem iz vatrenog oružja te jedna žena.
Huna je proglasila izvanredno stanje u dvije četvrti najvećega grada Yangona
Hunta predaje "upravnu i pravosudnu vlast u prilikama izvanrednog stanja regionalnom zapovjedniku Yangona kako bi (...) uspješnije jamčio sigurnost, vladavinu prava i mir", izvijestio je televizijski voditelj.
Mjanmar je u kaosu od 1. veljače kada je vojska izvela puč i zaustavila napore prema demokraciji nakon gotovo 50 godina vojne vladavine zbog čega su slijedile osude zapadnog svijeta, a u susjedstvu vlada sve veća zabrinutost.
Preuzimanje vlasti vojska opravdava tvrdnjom da su izbori u studenom, koje je premoćno osvojila Nacionalna liga za demokraciju (NLD) čelnice Aung San Suu Kyi, obilježeni prijevarom te je čelnicu svrgnula i optužila za korupciju.
Skupina za zaštitu ljudskih prava Amnesty International optužila je vojsku za uporabu borbenih taktika protiv prosvjednika.
Međunarodni pritisak raste - zapadne zemlje odgovorile su na akciju vojske sankcijama protiv generala, a Ujedinjeni narodi kazali su da vojska vjerojatno čini zločine protiv čovječnosti.