Udruga Roda je izjavu ministra zdravstva Milana Kujundžića vezanu za inspekcijski nadzor u bolnicama da 'gdje god postoji krivica, treba sankcionirati, i one koji su prijavljivali ljude koji nisu počinili pogreške', ocijenila najavom izravne prijetnje svim pacijentima koji su doživjeli negativno iskustvo u zdravstvenom sustavu
Rode su u ponedjeljak u priopćenju upozorile da je 'ministrova najava da će se sankcionirati žene koje su prijavljivale traumatična iskustva u akciji 'Prekinimo šutnju' vrlo opasn'. Kazali su kako ona predstavlja 'grubo kršenje prava pacijentica da prijave nepravilnosti i nejednakosti u liječenju i to u društvenom ambijentu gdje je povjerenje građana u mogućnost dobivanja pravne zaštite u odnosu na zdravstveni sustav i tako izuzetno nisko'.
Udruga je zabrinutost izrazila navodeći ministrovu izjavu, nakon sjednice Vlade na Hvaru 26. listopada: 'Sto puta sam rekao, zakon je jednak za sve, treba analizirati i vidjeti. Gdje god postoji krivica, treba sankcionirati. Kao i one koji su prijavljivali ljude koji nisu počinili pogreške'.
Iz udruge naglašavaju da su sve prijave koje su primili i objavili anonimne, bez podataka koji mogu identificirati oštećene osobe.
'Podsjećamo da Zakon o zaštiti prava pacijenata jamči pacijentima pravo na pritužbu i zaštitu, kao i na to da i političari (a posebice saborska zastupnica čiju slobodu govora štiti institut saborskog imuniteta) i udruge i novinari, imaju zakonsko pravo u javnosti iznositi informacije i tvrdnje u svrhu obrane nekog prava i zaštite javnog interesa, bez straha da će ih se zbog toga sankcionirati', poručili su iz udruge.
'Radi se o temeljnim demokratskim standardima koje bi svaki ministar trebao razumjeti i poštovati', naglasili su iz udruge i ocijenili da je ministar svojom izjavom namjeravao zastrašiti i spriječiti građane i udruge koje zastupaju njihove interese, da se aktivno založe za prava na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu putem prijave nepravilnosti i javnog dijaloga sa zdravstvenim institucijama.
Rode smatraju kako bi nakon ovakve izjave premijer trebao zatražiti ostavku ministra. Mišljenja su da izjava ukazuje kako ministru nije u prvom planu sistemsko rješavanje problema na koji je ukazalo tisuće žena niti detektiranje i otklanjanje slabih karika u zdravstvenom sustavu.
'Slabe karike sustava uključuju nedostatno informiranje i uključivanje pacijentica u odlučivanje o medicinskim zahvatima, manjak lijekova, manjak zdravstvenog osoblja te, što je posebno zastrašujuće, raširena mizoginija u liječničkoj profesiji i zdravstvenim ustanovama', istaknule su.