Kukuriku koalicija pred HDZ-om ima gotovo 20 posto prednosti, pokazalo je istraživanje koje redovito provodi agencija Ipsos Puls za 'Dnevnik' Nove TV. Tako, prema njihovim podacima na početku izborne utrke, Kukuriku koalicija ima potporu 38,8 potencijalnih birača dok bi tek 20,3 posto birača na izbornoj listiću zaokružili redni broj HDZ-a
Promatrajući dvije glavne političke grupacije u Hrvatskoj od kolovoza, zamjetno je da je Kukuriku koalicija zabilježila rast od četiri posto, dok je HDZ uglavnom ostao na istoj razini.
Kukuriku koalicija ima potporu od golemih 60 posto u Rijeci i Istri, dok je području Zagreba i okolice podupire oko 43 posto potencijalnih birača. Na sjeveru Hrvatske potpora im se kreće oko 39 posto. HDZ vodi u Dalmaciji i Slavoniji, ali ne uvjerljivo kao što Kukiriku koalicija vodi u svojim utvrdama. Recimo, prema ovom istraživanju Ipsos pulsa najveći broj birača podupire HDZ sa 24 posto, ali i Kukuriku koaliciju podupire svega dva posto birača manje. U Slavoniji veliki broj glasova HDZ-u je oteo Glavašev HDSSB koji ima potporu od oko 15 posto potencijalnih birača.
HDZ ima utjehu u Dalmaciji gdje uživaju potporu od 35.
Rezultati pokazuju dva trenda. HDZ-ova mobilizacijska kampanja bila očiti promašaj jer nije mobilizirala dodatne birače za vladajuću stranku. Kukuriku koalicija je pak svojom šetnjom po Hrvatskoj i ignoriranjem HDZ-a očito, istina blago, bila nagrađena od birača.
Iako će očito te dvije opcije podijeliti više od 2/3 zastupničkih mandata, i druge će stranke dobiti potporu građana. Laburisti Dragutina Lesara mogu biti zadovoljni jer su treća opcija pred raspisivanje izbora sa 6,3 posto, iza njih je HSP s 4,7 posto, a zatim Blok umirovljenika zajedno koji izlazi s Ljubom Jurčićem i imaju u ovom trenutku potporu od 4,4 posto.
Osim njih, borbu, ali puno težu za ulazak u Hrvatski sabor vidi i HSS koji je na povijesno najnižoj potpori od 2,5 posto birača, a i HSLS nije u boljoj situaciji s 1,5 posto birača. Iako regionalan, HDSSB će sigurno imati zastupnike, a u ovom trenutku uživaju potporu od 1,6 posto u Hrvatskoj. Ostale liste ili stranke imaju više od šest posto, a neodlučnih je 13 posto.
Pred izbore važan je i osobni imidž lidera Jadranke Kosor i Zorana Milanovića. Jadranka Kosor u listopadu je dobila negativne bodove kod građana i sada pozitivan dojam o njoj ima 26 posto birača, to je njezin drugi najlošiji rezultat u godinu dana. Zoran Milanović je pak u ovom trenutku kod 46 posto građana pozitivno ocijenjen, s blagim porastom. No on je godinu dana s potporom od 42 do 48 posto.
U kampanju vladajući ulaze i s negativnom percepcijom stanja u zemlji. Tako 83 posto građana misli da idemo u lošem smjeru, a njih 11 misli suprotno. Pa i 56 posto HDZ-ovih birača misli da zemlja ide pogrešno. Više od 90 posto oporbenih birača misli da idemo u lošem smjeru.
I potezima Vlade većina građana nije zadovoljna. Tako njih 78 posto to ne odobrava, a njih 15 posto odobrava. Svijetla točka Vladi može biti raspoloženje građana referendumom za EU. U ovom trenutku za ulazak u Uniju je 57 posto građana, a njih 36 je protiv. Ne zna njih sedam posto. Zanimljivo kako se broj onih koji ne znaju smanjuje, a ti birači uglavnom odlaze u kategoriju euroskeptika.