Ministar financija Boris Lalovac izrazio je nezadovoljstvo jučerašnjim razgovorima s bankarima oko rješavanja problema građana s kreditima u švicarskim francima. Poručio im je da mu izvole doći s konkretnim izračunima na primjeru 'običnog građanina', što je preduvjet za stvarne razgovore. Komentirao je i prijepore oko prodaje Croatia osiguranja, rekavši da treba vidjeti tko je živio od Croatia osiguranja, a tko je živio za Croatia osiguranje
Odgovarajući na pitanja novinara, Lalovac je poručio da je jučer razgovarao s direktorom Hrvatske udruge banaka Zoranom Bohačekom. Bankari su dali određene prijedloge, a ministar ih je ocijenio nedorađenima.
'Oni su samo ponovo govorili o doradi modela walk away. Rekao sam da to nije glavna tema razgovora, već da, kad građanin izađe iz tog stana, više nema dug prema bankarskom sektoru. Želio sam vidjeti mogućnosti konverzije švicarskog franka u eure, da mi to izrade i što bi to značilo, a oni su došli s prijedlogom da ponovno traže određena porezna rasterećenja. Rekao sam da ćemo to svakako razmotriti ukoliko mi pokažu na konkretnim primjerima običnih građana koji žive u stanu od 50, 60, 70 kvadrata s dvočlanom, tročlanom obitelji što to znači za njih', rekao je Lalovac.
'Kad mi pokažu na konkretnim primjerima, slažem se da onda možemo razgovarati. Dok još uvijek govorimo o nekakvim općenitim definicijama, da su oni nešto spremni, da se ne mogu dogovoriti, to nije moj problem. Vrlo jasno sam im rekao da zakonsko rješenje istječe u prvom mjesecu i da ne tjeraju Vladu da donosi neka druga rješenja koja će ponovno sigurno opteretiti poslovne banke, nego da izađu s rješenjima, jer oni imaju problem. Rekli su da će probati zatražiti to od poslovnih banaka i da će onda doći pred Ministarstvo', kazao je Lalovac.
Na pitanje koliko će to trajati, rekao je da bankari znaju da zakon o stambenom kreditiranju ide u rujnu te se on nada da slijedi vrlo aktivno ljeto. Tek kad bankari dođu s konkretnim izračunima započet će razgovori i o poreznom rasterećenju. Lalovac je kritizirao bankare koji su još uvijek, rekao je, u 'nekakvoj magli i nevoljkosti'.
'Rekao sam da sam jako razočaran i da nije korektno da tako razgovaraju s predstavnicima Vlade. Vrlo jasno smo im rekli da ćemo, ukoliko nastave tako komunicirati s Vladom RH, poduzeti određene korake. Ali dajmo im još malo vremena da mi dođu s konkretnim izračunima', zaključio je Lalovac.
Što se tiče Croatia osiguranja, Lalovac je rekao da je prodaja izvršena prema zakonu.
'Znate da je to bio međunarodni natječaj i da se javila velika međunarodna financijska institucija iz Poljske. Sve je rađeno prema zakonu, ali treba vidjeti tko je živio od Croatia osiguranja, a tko je živio za Croatia osiguranje da se ono razvije. Kad mi odgovore na ta dva pitanja, onda ćete dobiti pravi odgovor o cijeni', rekao je Lalovac, dodajući da se prave stvari vide u tome kako je Croatia osiguranje poslovalo zadnjih 10-ak godina i zašto su mu padali tržišni udjeli.
Upitan očekuje li istragu DORH-a u slučaju Croatia osiguranja, odgovorio je 'dapače, svakoga tko je tu potreban'. Ministarstvo financija, ustvrdio je, slalo je Državnom odvjetništvu ugovore o prodaji Croatia osiguranja, vrlo jasno i transparentno. Podsjetio je pritom da je DUUDI rekao da je strategiju oko prodaje tog poduzeća usvojio i Sabor.
'Kada smo prodavali Croatia osiguranje, komunicirali smo s Državnim odvjetništvom, znači Ministarstvo financija je slalo ugovor i nema ništa tajno. Sve je po zakonu, ljudi moji. Ali kažem vam, dajmo da vidimo tko je živio od Croatije', poručio je Lalovac.