tinjajuća bolest

Lezije u mozgu ne vide se na MR pretragama stoga je rano otkrivanje ključ u prevenciji multiple skleroze

29.09.2022 u 17:01

Bionic
Reading

Rano otkrivanje i početak terapije ključni su u liječenju multiple skleroze, koju po novom nazivaju "tinjajućom bolesti" zbog lezija koje u mozgu bolesnika uzrokuju upalu, a ne vide se na MR pretragama, poručili su u četvrtak neurolozi u povodu Nacionalnog dana multiple skleroze

Medicinski stručnjaci iz Hrvatske, Slovenije i Srbije te članovi udruge "MS Tim Hrvatska" na skupu su istaknuli upravo koncept "tinjajuće" bolesti kao najaktualniju spoznaju koju imaju o multipli sklerozi (MS).

Neurologinja iz Kliničkog centra Srbije Jelena Drulović tako je navela da se tzv. tinjajuće lezije, koje u mozgu oboljelih uzrokuju kroničnu upalu koja ostaje aktivna tijekom duljeg vremena, ne vide na radiološkim pretragama.

Naglasila je kako one povećavaju mogućnost razvoja kognitivnih problema i poteškoća pokretljivosti te predstavljaju veću vjerojatnost progresije bolesti, pa se u liječenju pacijenata treba posebno fokusirati na tretman tih lezija.

Terapija treba biti pravovremena i proaktivno dostupna oboljelima

Neurolog sa KBC-a Zagreb Mario Habek ustvrdio je kako terapija treba biti proaktivna i pravovremeno dostupna svim oboljelima te bazirana na medicini temeljenoj na dokazima. Ranije otkrivanje bolesti i početak liječenja poboljšavaju kasnije dijagnoze pacijenata, poručio je Habek.

Stručnjaci su naglasili i kako bi im uvelike pomoglo kada bi pacijenti vodili dnevnike stanja i aktivnosti, iz kojih bi se moglo iščitati ono što zaborave ili se ne fizički ne primijeti.

Habek je ocijenio kako je pristup liječenju u Hrvatskoj na zavidnoj razini, a za Sloveniju je naveo kako tamo "liječe onako kako bi trebalo liječiti".

Fleksibilnije odobravanje terapije i individualni pristup

Ljubljanski neurolog Gregor Brecl Jakob je kao prednost slovenskog sustava liječenja naveo fleksibilnije odobravanje terapije, naglasivši kako se u posljednjih 30 godina strategija liječenja značajno promijenila, što dokazuje važnost individualnog pristupa i multidisciplinarnog rada.

To pogoduje sigurnosti pacijenta, praćenju napredovanja bolesti i točnom adresiranju simptoma, ustvrdio je.

Inače, MS je najčešći uzrok invalidnosti mladih odraslih osoba, odmah iza prometnih nesreća. U svijetu boluje preko 2,5 milijuna ljudi, a u RH preko 6500, pri čemu Habek navodi kako je primijećeni porast oboljelih moguće posljedica uspješnije dijagnostike, obnavljanja dijagnostičkih kriterija zbog kojih se bolest može ranije utvrditi te dostupnije magnetske rezonance (MR).

Multipla skleroza je autoimuna bolest središnjeg živčanog sustava koja zahvaća mozak i kralježničnu moždinu, a zbog širokog spektra simptoma i različitih karakteristika kod bolesnika naziva ju se bolešću "s tisuću lica".