Libanonska vojska povukla se s granice s Izraelom u ponedjeljak, uoči moguće izraelske kopnene invazije, samo nekoliko dana nakon što je Izrael ubio čelnog čovjeka proiranske oružane skupine Hezbolah i time eskalirao regionalne tenzije.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je čelnicima lokalnih vijeća na sjeveru Izraela da će uskoro početi sljedeća faza rata duž libanonske južne granice kojoj je cilj vraćanje Izraelaca koji su pobjegli od raketa Hezbolaha u gotovo godinu dana graničnog nasilja.
Također je rekao izraelskoj vojsci: "Koristit ćemo se svim potrebnim sredstvima - vašim snagama, drugim snagama, iz zraka, s mora, i na kopnu. Sretno."
Libanonska vojska povukla se sa svojih položaja duž svoje južne granice na oko pet kilometara sjeverno, rekle su libanonske sigurnosne snage.
Amal Al-Hourani, gradonačelnica većinski kršćanskog mjesta Jdeidet Marjayoun, 10-ak kilometara od granice, rekla je Reutersu da su dva stanovnika primila pozive od izraelske vojske u kojima im se naređuje da se što je prije moguće evakuiraju.
Ubojstvo Hasana Nasralaha, najmoćnijeg vođe "Sile otpora" protiv izraelskih i američkih interesa na Bliskom istoku, jedan je od težih udaraca Hezbolahu i Iranu u nekoliko posljednjih desetljeća.
Washington Post prenio je riječi anonimnog američkog dužnosnika koji je rekao da je Izrael obavijestio Sjedinjene Države o tome da će operacija biti manjeg opsega nego 2006. godine protiv Hezbolaha i da će biti usredotočena na graničnu sigurnost.
Prošli tjedan Izrael je odbacio prijedlog SAD-a i Francuske o 21-dnevnom prekidu vatre u svrhu diplomatskog rješenja koje bi omogućilo raseljenim civilima s obje strane da se vrate kući.
Američki predsjednik Joe Biden, koji je imao malo uspjeha u pokušaju odgovaranja Izraela od napada na Hezbolah ili Hamas, pozivao je na primirje.
"Zabrinut sam više nego što možda znate i volio bih da se zaustave", rekao je Biden novinarima kad su ga pitali što misli o izraelskoj invaziji Libanona. "Trebamo primirje odmah."
Hezbolah spreman za kopnenu invaziju
Zamjenik vođe Hezbolaha Naim Kasem, rekao je u svome prvom govoru od izraelskog ubojstva Nasralaha, da su "snage otpora spremne na kopnene borbe."
Dok je govorio, izraelski zračni napadi u Bejrutu i drugdje u Libanonu su se nastavili, šireći kampanju u kojoj je eliminiran čelnik Hezbolaha, ali i u kojoj je stradalo oko 1000 civila, a njih milijun razmješteno, prema podacima libanonske vlade.
Broj ubijenih u napadima na južni libanonski grad Ain Deleb popeo se na 45, reklo je libanonsko ministarstvo zdravstva u ponedjeljak.
Ubojstvo Nasralaha, kao i ubojstva i sustavni napadi na komunikacije skupine, najveći su udarac ovom šijitskom pokretu od njegova začetka 1982. godine.
Nasralah je Hezbolah pretvorio u najmoćniju libanonsku vojnu i političku snagu, s utjecajem koji seže cijelim Bliskim istokom.
No sada Hezbolah mora zamijeniti ovog karizmatičnog vođu kojeg je Zapad okarakterizirao kao terorističkog masterminda, no kojeg milijuni pristaša drže junakom koji se suprotstavio Izraelu.
Izrael je također izvršio atentate na vođe palestinske militantne skupine Hamas, a najglasnije je odjeknuo atentat na političkog vođu Ismaila Haniju dok je boravio u Teheranu.
Netanyahu upozorio Iran
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu upozorio je Iran da "ne postoji mjesto do kojeg ne možemo doći da zaštitimo svoj narod i svoju zemlju."
U trominutnom videoisječku na engleskom jeziku, obratio se Irancima, optužio njihovu vladu da Bliski istok gura "dublje u rat" na račun vlastitog naroda, kojeg vodi "prema provaliji".
Eskalacija sukoba prouzročila je strahove da će Sjedinjene Države i Iran biti uvučeni u sukob.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Naser Kanani rekao je da Teheran neće dopustiti da niti jedan od "zločina" Izraela prođe neodgovoreno, aludirajući na ubojstvo Nasralaha i zamjenika zapovjednika Iranske revolucionarne garde koji je poginuo u istim napadima.