SUPROTSTAVLJENE STRANE

Mađari zastupnika biraju između SMU i DZMH

02.12.2011 u 17:19

Bionic
Reading

U Hrvatskoj živi oko 17 tisuća Mađara, na ovim izborima za Sabor biraju jednog zastupnika, a dvije političke grupe dosta su sukobljene oko tog pitanja. Najviše pripadnika manjine živi u Osječko-baranjskoj županiji, oko 11 tisuća, a od toga većina u Baranji. U ovom rogu Hrvatske vodi se vrlo aktivna kampanja u kojoj se suprotstavljeni političari oslanjaju na brojne aktiviste, udruge, kulturna društva i sekcije, koje njeguju nacionalni identitet na priredbama, publikacijama i drugim javnim sadržajima

Aktualnom saborskom zastupniku Mađara, predvodniku Saveza mađarskih udruga (SMU) Denešu Šoji izazivač je Antun Jankovics, nositelj liste Demokratske zajednice Mađara Hrvatske (DZMH).

Program im se razlikuje, a prema susretima s predstavnicima Vlada u domovinama Mađarskoj i Hrvatskoj, ugrubo ocjenjujući, proizlazi da DZMH simpatizira desne pripadnike vlasti, a SMU više je naklonjen infrastrukturnim i kulturnim projektima u čemu traži pomoć svih političkih smjerova.

Proteklu godinu, mađarsku manjinsku scenu obilježila je koalicija DZMH-a s HDZ-om u Bilju, u kojem DZMH slovi centar mađarskog djelovanja u općini, a SMU utjecaj je širio iz Kneževih Vinograda, preko manjih sela i općina.

Koalicija u Bilju razvrgnuta je proljetos, jer je prethodio niz neslaganja s HDZ-ovom načelnicom Ružicom Bilkić, koja je dala srušiti najstariju kuću u Kopačevu, čuvenu bivšu gostionicu u kojoj je nekada bila smještena i manipulacija ribom. Bilkićevoj DZMH to nije mogao oprostiti, iako je njihov političar Csaba Cickai, kao zamjenik načelnice, isprva branio odluku o rušenju planom o navodnoj gradnji nove zgrade. Naravno da nikada nije izgrađena, a u centru Kopačeva sada zjapi praznina, što povremeno služi za razapinjanje pivskih šatora.

Iako je od Vlade ishodio sredstva za obnovu tzv. mađarskih kuća, u Belom Manastiru, Zmajevcu, Grbavcu, Podolju, Dardi i drugim selima u Baranjima, Šoja se nikada nije oglasio povodom gostione u Kopačevu, obnovi ili kupnji nekog objekta u Kopačevu radi okupljanja mađarskih priredbi i udruga.

Mađarske kuće jedan su od glavnih projekata SMU-a kojim u selima žele objediniti etnografsku materijalnu i folklornu baštinu na jednom mjestu i ponuditi prostor za kulturna i umjetnička okupljanja. Kopačevo, kao jedno od najtipičnijih mađarskih sela u Baranji s dobro očuvanom cjelinom tradicionalne mađarske seoske arhitekture, na ulazu u Park prirode Kopački rit, još uvijek nema takvu kuću.

Razlog iz kojega DZMH i SMU ne mogu surađivati proizlazi iz sukoba oko financiranja udruga povezanih s ovim opcijama, mjesta saborskog zastupnika i obnašanju vlasti u baranjskim općinama.

Prije dva tjedna Jankovics je kampanju počeo optužbom protiv SMU-a o navodnom pokušaju potkupljivanja njihova člana iz Virovitičko-podravske županije. Novinarima je predstavio stenogram po kojem je navodno vidljivo da Josip Kele i Šandor Jukas, članovi SMU-a, nude 50 tisuća kuna Selešiju iz virovitičkog DZMH-a, prebjegne li u SMU. 'To je skandalozno i nevjerojatno, a slučaj prijavljujemo nadležnim službama', rekao je Jankovics.

Šoja jepak optužio DZMH da njihove udruge, primjerice DZMH u Batini, primaju novac za održavanje kulturnih priredbi, ali nikada ih zapravo ne održe. U Batini djeluju kulturna društva obiju opcija - DZMH Batina i MKU Batina. Prva dobiva 38 tisuća kuna, a nema sekcija, tvrdi Šoja, a druga 45 tisuća kuna i imaju više sekcija – od zbora do plesne skupine.

U međuvremenu, u nedjelju u Belom Manastiru okupilo se 42 udruga SMU-a i izglasalo novi program saveza za naredno četverogodišnje razdoblje. U slučaju ulaska u Sabor, najavljuje Šoja, taj program pokazat će novoj vlasti radi potpore i financiranja.