poruka Puigdemontu

Madrid: Prijevremeni izbori u Kataloniji nisu dovoljni da bi se riješilo krizu

24.10.2017 u 18:04

Bionic
Reading

Katalonski čelnik ne može riješiti političku krizu s Madridom samo tako da sazove regionalne izbore, poručio je u utorak španjolski ministar pravosuđa, umanjivši nade u brzo rješenje spora koji je uznemirio investitore i podijelio zemlju. Španjolska vlada kazala je da će od petka uvesti izravnu upravu nad Katalonijom kako bi blokirala nezakonit pokušaj proglašenja neovisnosti.

Katalonski parlament u četvrtak će se sastati kako bi dogovorio odgovor Madridu, što bi po mnogim analitičarima moglo otvoriti put za formalno proglašenje neovisnosti.

Secesionisti smatraju da im je referendum održan 1. listopada, na koji se odazvalo samo 43 posto birača, dok su ga protivnici neovisnosti uglavnom ignorirali, dao mandat da traže državu.

Španjolski političari, poslovni lobiji i većina katalonskih tiskovina pozivaju katalonskog predsjednika Carlesa Puigdemonta da sazove regionalne izbore prije nego ga sruše s vlasti. Smatraju da bi izravna vlast Madrida, što je bilo pravilo tijekom Francove diktature, bila ponižavajuća za Kataloniju i da bi mogla dovesti do nemira.

No on se o tome još nije izjasnio. Neki njegovi savjetnici smatraju da je to jedna od mogućnosti, dok je drugi isključuju. Njegovi prosecesionistički saveznici također su podijeljeni.

Španjolska vlada kazala je da bi prijevremeni izbori bili prvi korak, ali i da bi on morao povući nejasno proglašenje neovisnosti početkom mjeseca.

'Kada vlada predloži tako ekstremnu opciju kao što je članak 155. (o ukidanju katalonske autonomije), to je zato jer smatramo da Puigdemont nije ispunio svoje obveze', rekao je ministar pravosuđa Rafael Catala. 'Ne može se sve riješiti samo sazivanjem izbora.'

  • +16
Šok u Kataloniji nakon što je proglašenje neovisnosti odgođeno Izvor: Reuters / Autor: GONZALO FUENTES

Kazao je da kada bi se Puigdemont pojavio pred španjolskim Senatom, koji u petak planira odobriti izravnu vladavinu Madrida, to bio pozitivan korak prema rješenju spora.

Španjolska vlada ne želi se međutim s njime sastati dok ne odustane od zahtjeva za neovisnošću i Catala ističe da bi njegov istup morao biti u okviru zakona i ustava.

'Kada bi istupio u skladu s ustavom i zakonom, bili bismo oduševljeni... Ali kada bi to bilo samo da potvrdi svoje stajalište o katalonskoj neovisnosti, ne bismo nažalost mogli učiniti ništa drugo nego da nastavimo s mjerama koje je vlada već odredila', rekao je.