ZABORAVLJENI NESPORAZUMI

Majke Srebrenice oprostile Grabar-Kitarović: Ona je i dalje kraljica Balkana!

17.01.2018 u 17:08

Bionic
Reading

Predstavnice udruge "Majke Srebrenice" odale su u srijedu priznanje hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović za potporu koju im je pružala istaknuvši kako među njima nema nikakvih nesporazuma te kako je ona za njih i dalje "kraljica Balkana" kako su je titulirali kada je 2015. posjetila memorijalni kompleks u Potočarima obilježavajući dvadesetu obljetnicu srpskog genocida nad srebreničkim Bošnjacima

Srebreničke majke sastale su se s hrvatskom predsjednicom u Sarajevu u sklopu njezina službenog posjeta Bosni i Hercegovini a taj susret uslijedio je nakon polemika izazvanih različitim interpretacijama predsjedničinih ocjena o opasnosti od islamskog radikalizma u toj zemlji.

Iz udruge "Majke Srebrenice" zbog toga su na adresu hrvatske predsjednice u rujnu prošle godine uputili otvoreno pismo u kojemu su joj predbacili kako preuveličava tu opasnost a BiH predstavlja utočištem terorista.

"Danas smo o tome malo razgovaraki. Kada osjetimo da nas netko uvrijedi onda to i kažemo", kazala je novinarima predsjednica udruge "Majke Srebrenice Munira Subašić dodajući kako je zapravo taj nesporazum "bio riješen i ranije".

"Zamjerili smo joj ali nismo se naljutili", pojasnila je Subašić.

Kazala je kako je Grabar-Kitarović kao jedina predsjednica neke države u regiji "bila i ostala kraljica Balkana".

"Bili smo joj zahvalni kada je 2015. došla u Potočare i tamo izgovorila pravu riječ odnosno kazala da se tamo dogodio genocid", kazala je Subašić.

Panorama Srebrenice
  • Genocid u Srebrenici
  • Vojska bosanskih Srba je temeljito opljačkala, spalila i uništila imovinu Bošnjaka na području Srebrenice.
  • U Srebrenici je ubijeno preko 8000 bošnjačkim muškaraca i dječaka.
  • Genocid u Srebrenici
  • Radovan Karadžić, politički vođa bosanskih Srba tijekom rata, jedan je od glavnih arhitekata genocida u Srebrenici
    +15
Genocid u Srebrenici Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Podsjetla je kako je u Srebrenici 1995. bilo i ubijenih Hrvata pa udruge koje okupljaju članove obitelji žrtva tamo stoga žele napraviti kapelu kako bi se i katolici mogli pomoliti.

Razgovarali su i o konferenciji planiranoj 2018. sa studentima šest država s područja bivše Jugoslavije na kojoj bi se razgovaralo o srebreničkom genocidu a a hrvatska je predsjednice, kazala je Subašić, obećala biti jednim od pokroviteljem skupa.